Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Príbeh

Z astmatičky Lucky je majsterka v kickboxe

Keď bola malá, predpovedali jej, že športovať nikdy nebude. „Zbavila som sa astmy, minimalizovala alergie a žijem život podľa svojich predstáv,“ teší sa mladá vicemajsterka Európy v kickboxe Lucia Fecková

29.06.2018

Z astmatičky Lucky je majsterka v kickboxe
Lucii Feckovej pomáha predovšetkým šport. Archív L.F.

Nikto by zrejme pred rokmi nepovedal, že z nej bude vrcholová športovkyňa. „V roku 2004 ku mne prišlo päťročné dievčatko s históriou ekzému, astmy, refluxu. Už v tom čase bola na inhalačnej liečbe, teda sprejoch, a trápili ju kožné problémy,“ spomína imunológ MUDr. Martin Lešťan z Alergoloimunologického centra v Prešove. Opisuje, ako v jej prípade možno pekne vidieť, že alergie sa menia. Preto je dôležité pacientov kontrolovať v alergiologických ambulanciách a priebežne stav imunity detičiek prehodnocovať. „Kým v predškolskom veku mala alergiu na roztoče, byliny a určité potraviny, neskôr začali u nej dominovať alergické prejavy na byliny a s tým spojené potravinové skrížené reakcie. A aby sme alergický pochod dokončili, tak prezradím, že v roku 2013 sa už len jemne prejavovali alergie na určité bylinky. Jednoducho pod liečbou a pri dobrom životnom štýle alergie začali v puberte ustupovať. Rozlúčili sme sa s tabletkami na astmu i so sprejmi. V období puberty sme sa ale začali spoločne trápiť s prejavmi oslabenej bunkovej imunity.“

„Nevedela som sa nadýchnuť,“ spomína mladá športovkyňa. FOTO: Archív L. F. 
Lucka časom začala chodiť na krasokorčuľovanie a myslí si, že aj to jej pomohlo. „Vlhký vzduch na ľade, ale aj ozdravné pobyty pri mori mi robili dobre,“ opisuje minulosť. Naštrbená imunita sa ale napriek tomu prejavovala pomerne často. „Bežná chrípka u mňa vyzerala naozaj dramaticky, nevedela som sa nadýchnuť, v noci som nemohla spávať, vyslovene som sa dusila.“

Ja som veľká perfekcionistka, všetko som chcela mať dokonalé a potom nebol čas starať sa o seba. Odrazilo sa to na mojom zdraví.

Trápenie nemalo konca

Život jej strpčovalo aj zhoršenie kožných prejavov, vytvárali sa jej afty a nepríjemné herpesy. Pomerne kritickým rokom bol rok 2014, keď si stav dokonca vyžiadal hospitalizáciu a rehydratačnú liečbu. „Bolo to kvôli škole. Vkuse som sa učila, nezvládala som stres a spravili sa mi také herpesy, až som mala okolo úst krvavé praskliny, nemohla som rozprávať, poriadne jesť. V nemocnici som bola minimálne týždeň a ďalšie dva mesiace som sa z toho dostávala. Ostali mi jazvy, stále som to mala červené a opakovalo sa to snáď dvakrát do mesiaca.“ Ako vraví MUDr. Lešťan, pod masívnou imunointervenčnou liečbou sa stav Lucky zlepšil. Stále ale spoločne musia hľadať tú správnu preventívnu terapiu, keďže jej imunita a z detstva alergiou oslabené sliznice potrebujú z času na čas povzbudiť a v prípade začínajúceho zhoršovania sa rýchlo zasiahnuť.

Na Slovensku žijú s astmou tisícky detí. Len v roku 2017 evidovala Všeobecná zdravotná poisťovňa viac ako 38 500 detských poistencov s touto diagnózou. Náklady na liečbu presiahli 3,7 milióna eur. „Lucka mala šťastie na výborných starostlivých rodičov, ktorí vedia, že zdravie je krehká záležitosť a treba sa oň starať. Je to na neuverenie, ale spoločne sme strávili desať rokov ozdravných pobytov pri mori. Práve kombinácia prímorských pobytov, športovej aktivity a primeranej alergologicko – imunologickej liečby bol v jej prípade tým uzdravujúcim kokteilom. Usmievam sa nad spomienkou na typický obraz ranného behu dievčat popri mori. Najprv beží so svojimi dlhými nohami Lucka, potom nikto a až neskôr skupina ďalších. Je to výborná plavkyňa, vynikajúca bežkyňa, jednoducho športovkyňa telom i dušou. Z malého dievčatka s astmou sa stala úspešná sebavedomá športovkyňa,“ vraví imunológ. 

Boxuje tri roky a už má v zbierke bronzovú medailu zo svetového šampionátu. FOTO: Archív L. F. 
Šport ako dokonalý liek

Lucia bola k športu vedená odmalička. Osem rokov sa venovala krasokorčuľovaniu i vytrvalostnému behu. Keď už bolo komplikované skĺbiť tento šport so štúdiom prešla možno prekvapivo na kickbox. K tomu ju priviedol jej otec. Za krátky čas sa dostala medzi elitu. Boxuje tri roky a už má v zbierke bronzovú medailu zo svetového šampionátu a striebro z Európy. Tento rok prechádza z kategórie junioriek k seniorkám.

„Keď som bola menšia, lekári mi oznámili, že kvôli mojej diagnóze nikdy nebudem môcť robiť vrcholový šport. Nechcela som sa ale vzdať svojho sna. Po schválení krasokorčuľovania mojim alergológom som posúvala svoje hranice, problémy s astmou sa zlepšovali, aj keď pri extrémnych výkonoch som stále mala ťažkosti s dýchaním. Pred dvoma rokmi som však mala vážne problémy s imunitou, keďže som podcenila množstvo záťaže v kombinácii s nevyváženou stravou. Bola som pretrénovaná a skolabovala som.“ 

Zdravá miera

Devätnásťročná Lucka pre dosiahnutie optimálnej váhy na súťaž držala drastickú diétu. Po pretekoch skončila v nemocnici. „Ja som veľká perfekcionistka, všetko som chcela mať dokonalé a potom nebol čas starať sa o seba. Odrazilo sa to na mojom zdraví.“

Dnes už vie, že tadiaľto cesta nevedie. „Stále potrebujem redukovať váhu, to sa odzrkadľuje na tom, že musím chodiť na injekcie. Momentálne sa ale snažím zdravo stravovať a chudnúť minimálne, aby som nezaťažovala organizmus. Nie vždy to tak bolo. Pán doktor včas a správne zmenil liečbu a ja som zmenila stravovacie návyky. Vďaka trpezlivosti mojich rodičov, dôvere k alergiológovi a nezlomnej viere, že športovať budem, sa nepotvrdili teórie lekárov z môjho detstva a ja športujem, vrcholovo,“ teší sa maturantka z Ľubotíc, ktorá plánuje študovať na vysokej škole.

Radosť má aj jej lekár. „Spolu s rodičmi si mohla zvoliť inú cestu. Cestu ochranárstva a oslobodenia od telesnej výchovy. V jej prípade sa ale správne namixoval pomer zodpovedného prístupu k zdraviu - veď chodila k lekárovi, užívala predpísané lieky a absolvovala prímorské pobyty-, športu a pozitívneho myslenia,“ uzatvára MUDr. Lešťan.

Zaujali vás tieto články?