Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

#8 Psychiater Okruhlica: Dnes sa viac toleruje pitie ako abstinencia

Dnes sa viac toleruje pitie ako abstinencia

Ľubomír Okruhlica je psychiater a odborník na závislosti. V súčasnosti je riaditeľom centra pre liečbu drogových závislostí.

30.07.2021

Situácia na Slovensku ohľadom závislostí nie je dobrá. Problémom je najmä alkoholizmus, ktorý zabíja tisícky ľudí ročne. Podľa niektorých zistení je jednou z najčastejších príčin úmrtí. Ľubomír Okruhlica hovorí, že v súčasnosti sú v popredí lieky na predpis, ktoré sa dostávajú do rúk mimo bežnej populácie a zneužívajú sa. Z drog sú obľúbené marihuana, heroín, kokaín, pervitín, ale aj nové drogy.

Závislosť od internetu medzi pubertiakmi  

V súčasnosti sa stretávame aj so závislosťou na internete, počítačových hrách alebo telefóne. Psychiater vysvetľuje, že v období puberty sú bežné tzv. monománie, čiže jednotvárne záľuby. V minulosti to bolo napr. rybárčenie alebo zbieranie motýľov, známok. V dnešnej dobe sa to pretransformovalo na oblasť internetu.

„Toto obdobie patrí k dospievaniu a u zdravo sa vyvíjajúcich mladých po čase prejde. Pravda je, že ak ten mladý chlapec alebo dievča má iný problém napr. je šikanovaný, doma sú nezhody, môže to prerásť až do chorobného stavu. Vtedy sa toto správanie stupňuje a dochádza k problémom. Dieťa môže zanedbávať školu, priateľov, domáce povinnosti. Vtedy je táto nelátková závislosť príznakom nejakej duševnej poruchy a treba to riešiť.“

Ľubomír Okruhlica tvrdí, že je potrebné dieťaťu stanoviť limity a hranice, koľko času môže na internete alebo telefóne tráviť.

Prečo ľudia inklinujú k návykovým látkam?

Mladí dospelí, teda dvadsiatnici, užívajú návykové látky najmä z rekreačných dôvodov. „Keď ideme s kamošmi grilovať, na pivo, tak sa otvorí fľaška, popíja sa. V inej partii si ten istý človek zapáli jointa. Relaxuje, cíti sa príjemne a zapadne v spoločnosti, v ktorej sa nachádza. Toto je prvý dôvod. Druhý dôvod je tzv. samoliečba. Človek, ktorý má problém zistí, že po zapálení jointa, tabletke, alkohole ho problém neťaží.. a to sa začne reťaziť. Začne popíjať alebo fajčiť trávu vždy, keď sa objaví problém. Vzniká závislosť a keď sa ju snaží zastaviť, tak to napätie je ešte väčšie a spojí sa s abstinenčnými príznakmi.“

Ďalšou skupinou sú dospelí v produktívnom veku, ktorí sa celé dni naháňajú a veľa pracujú, čo vedie k únave. Príkladom môže byť živnostník, ktorý príde po dlhom dni domov a dá si pohár vína aby si konečne oddýchol. Toto sa deje každý večer. V práci človek funguje, ale večer pije. Vzniká závislosť bez toho aby si to uvedomoval.

„Chcem podotknúť, že inak sú to slušní ľudia, ktorí odmietajú, že sú závislí, pretože oni nie sú tí opilci, čo ležia na stole a doma bijú ženu. Mnohokrát ich problém nevidia ani najbližší.“

Ženy v pití dobiehajú mužov

Oproti minulosti došlo k zmene v pravidelnej konzumácii zodpovedného pitia. Zodpovedné pitie je termín, ktorý používa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a vychádza z alkoholového priemyslu – pite zodpovedne. Psychiater však dodáva, že sa normalizovalo pitie a patologizovala sa abstinencia, čo znamená, že ak je niekto abstinent, tak sa to toleruje len zo zdravotných dôvodov.

Zmenou je aj pitie žien. „Predtým bolo sociálne neakceptovateľné, aby žena išla do podniku a konzumovala alkohol. Ženy konzumovali alkohol na svadbe alebo oslave. Dne to robia ženy, matky, bežne a z toho si berú príklad aj mladí ľudia. Treba však povedať, že ženy síce dobiehajú v pití mužov, ale stále dominujú muži.“

Páčia sa vám naše podcasty Všeobecne o zdraví? Prečítajte si ich vo forme článkov, alebo si vypočujte celé rozhovory na Spotify alebo Apple podcasts.  

Ako zistím, že mám problém?

Ľubomír Okruhlica radí dať si od alkoholu na mesiac pauzu. Ak ten mesiac nevydržíte, je to dôkaz, že máte problém a mali by ste vyhľadať odborníka. „Častokrát ľudia vydržia mesiac, ale prvé dni sú nesústredení, majú silnú chuť dať si, majú problém zaspať, nevedia si vychutnať ani obľúbený program v televízii. To znamená, že títo ľudia majú problém aj keď ten mesiac zvládnu. Vtedy by som radi byť veľmi opatrný v množstve a frekvencii konzumácie alkoholu. Nekonzumujte alkohol osamote ani počas choroby. Ten problematický mesiac je taký varovný.“  

Najčastejšie dôvody liečby sú vzťahy

„Na prvom mieste sú problémy vo vzťahoch, ktoré motivujú človeka vyhľadať pomoc. Väčšina ľudí k nám prichádza dobrovoľne. Najčastejší dôvod je, že ho chce opustiť partnerka/partner, alebo ho už opustila. Prípadne dcéra nechce dať mame vnúčatá lebo tá je stále pod vplyvom alkoholu a dcéra dá podmienku, že pokiaľ sa nebude liečiť, tak vnúčatá nedostane. Dospelí chlapci prichádzajú so závislosťou od pervitínu, rodina sa od nich stráni, prichádzajú o kamarátov. Takže najväčšou motiváciou pre týchto ľudí je strach, že stratia svojich najbližších alebo už ich stratili, no chcú ich získať naspäť.“

Psychiater hovorí, že sú ľudia, ktorí závislosť dokážu prekonať sami, napr. sa dostanú z fajčenia aj keď sú závislí. Väčšinou príde situácia, že si uvedomujú, že závislosť im viac berie ako dáva. Potom sú takí, ktorí to dokážu len s pomocou či už laickou alebo odbornou. A potom je tu skupina ľudí, ktorá aj napriek snahe prestať tej droge podľahne. Títo ľudia zomierajú predčasne, a to o 20 -30 rokov skôr.

„Keď sme si robili prieskum, tak 75 – 85 % ľudí závislých od drog dokázalo abstinovať. U alkoholu to bolo trošku menšie číslo, len 2 z 3 dokázali dlhodobo abstinovať. 1 tretina recidivovala, ale aj tam to malo zmysel, pretože takýto človek napr. 3 roky abstinoval, dal si dokopy zdravie, chodil do práce, alebo vychovával deti.“

Rada na záver

Ľubomír Okruhlica radí premyslieť si aktivity, ktoré nás bavia a spôsobujú nám radosť a uspokojenie. Nemusí to byť len šport, ale rôzne typy záľub. Dôležité je, aby mal človek niečo, čomu sa venuje a neutiekal od problémov k ľahkému riešeniu v podobe návykových látok.

Problém majú tí, ktorí už sú závislí, tí by si mali vyskúšať ten mesiac abstinencie a ak ho nezvládnu, mali by vyhľadať pomoc. Nielen, že sa im predĺži život, ale aj jeho kvalita bude oveľa vyššia a budú mať spokojnú starobu bez následkov zo závislosti.

Celý rozhovor si môžete vypočuť v našom podcaste Všeobecne o zdraví:

 

    

Zaujali vás tieto články?