Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

#10 Pavol Veselý: Oči sú zrkadlom nášho zdravia

Oči sú zrkadlom nášho zdravia

Hovorí sa, že to najcennejšie si chránime ako oko v hlave. V skutočnosti si oči viac ničíme ako šetríme. Za viaceré chyby oka si môžeme sami, jednou z nich je aj krátkozrakosť. Viac o zdravých očiach sa dozviete v našom novom podcaste s očným chirurgom MUDr. Pavlom Veselým.

06.09.2021

Pavol Veselý je očný chirurg, ktorý sa špecializuje na operáciu sivého zákalu, refrakčnú mikrochirurgiu a laserovú očnú chirurgiu. Pochádza z rodiny očných chirurgov a spolu s rodičmi zúročil skúsenosti troch generácii a založil vlastnú očnú kliniku VESELY. Na Slovensku zaviedol mnoho dovtedy nevykonávaných chirurgických postupov v oblasti chirurgie rohovky a krátkozrakosti.

Krátkozrakosť je civilizačné ochorenie

Mnoho ľudí má problém so zrakom už v mladom veku. Podľa MUDr. Veselého to však neznamená, že by sa zrak opotrebovával. Sú ochorenia, ktoré sú typické pre vyšší vek, ako napr. vekom podmienená degenerácia sietnice či sivý zákal.

Na vznik krátkozrakosti sa podieľa viacero faktorov, či už je to prostredie, v ktorom žijeme, naše návyky alebo genetika. Prečo je krátkozrakosti viac ako v minulosti? Pretože už od malička sa náš svet zúžil do vzdialenosti dvoch metrov.

MUDr. Veselý vysvetľuje: „ V minulosti boli okuliare známkou vzdelania. Nosili ich ľudia, ktorí veľa čítali, písali a boli zaseknutí v knihách. To platí aj dnes, je to tzv. získaná krátkozrakosť, ktorú si človek, žiaľ vybuduje sám. V interiéri sa náš svet scvrkne do vzdialenosti do 2 metrov na čítanie, varenie, pozeranie do mobilu... tým pádom je oko stále zaostrené na blízko. Keď sa to deje často, tak to oko sa v tom pohľade na blízko „zasekne“ a začne to provokovať vznik krátkozrakosti.“

Prevenciou proti krátkozrakosti je pobyt vonku:  „Keď sa raz za 2-3 hodinky dokážeme urvať  od vnútorného prostredia a ideme sa prejsť niekam, pokiaľ to nie je spojené s tým, že smskujeme celú cestu, tak ten pohľad je iný. Sledujeme autá, semafor, nerovnosti na chodníku a tým sa zrak uvoľňuje a dostáva do pôvodného stavu v akom bol, keď nebol zaseknutý na blízko.“

MUDr. Veselý spomína istú japonskú štúdiu, ktorá skúmala deti a vplyv prostredia na krátkozrakosť. Deti boli rozdelené do dvoch skupín. Prvá skupina detí trávila voľné chvíle v interiéri, mohla sa hrať s tabletom, počítačom alebo si čítať a druhá skupina bola vonku. Bolo dokázané, že u skupiny detí, ktoré sedeli vo vnútri, krátkozrakosť rapídne rástla, kým u druhej skupiny bol nárast krátkozrakosti v porovnaní s prvou skupinou minimálny.

Krátkozrakosť je však štandardné ochorenie a môžeme o nej hovoriť aj ako o dedičnom ochorení.

Krátkozrakosť sa nedá liečiť

Krátkozrakosť sa nedá liečiť . Krátkozrakosť sa však dá zastaviť, a to najmä u detí a tínedžerov. U ľudí nad 24 rokov je krátkozrakosť zafixovaná, stav je definitívny a väčšinou aj stabilný.

Ako zastaviť krátkozrakosť? MUDr. Veselý radí: „Dôležité je dodržiavanie časových intervalov, ktoré dieťa trávi vonku. Na toto boli výborné školské družiny. Mimoriadne náročné to bolo teraz v čase Covidu počas dištančnej výučby. Deti sedeli za počítačmi od ôsmej rána do poobedia a neskôr sa socializovali s kamarátmi opäť len cez počítač alebo mobil.“

Laserová operácia vás zbaví okuliarov

„Laserová operácia vhodná pre všetkých, ktorí chcú tento zákrok podstúpiť dobrovoľne. Potom prichádza tá medicínska vec, kde my rozoberáme, či je pacient vhodný na daný zákrok. Sme schopní odstrániť akúkoľvek dioptrickú chybu od extrémnych plusových po extrémne mínusové chyby, ale vždy tam musia byť splnené podmienky, či už anatomické alebo funkčné,“ hovorí lekár.  

Je odstránenie dioptrií laserom už natrvalo? MUDr. Veselý vysvetľuje:

„Pokiaľ by ľudské oko nestarlo, tak áno, je to natrvalo. Tým, že ľudské oko starne, tak v istom momente sa proces starnutia začne prejavovať zmenou vlastností oka a tým pádom aj s možným nárastom dioptrickej chyb. Nárast dioptrickej chyby je však spôsobený niečím iným, ako bolo ošetrené laserom. Keď to zoberieme v krátkodobom horizonte, keď si 20 ročný človek dá operovať oči, tak do štyridsiatky - päťdesiatky nebude potrebovať okuliare. V päťdesiatke sa mu objaví potreba nosenia okuliarov na čítanie, ale to už je úplne niečo iné.“

Záujemca o laserovú operáciu očí by mal mať minimálne 18 rokov pričom ideálny vek je 20 -33 rokov. Laserové zákroky sa odporúča vykonávať do 40 – 42 roku života. Po 42 roku sa začínajú objavovať okuliare na čítanie a v takom prípade je to vždy na zvážení individuálnych potrieb klienta.

Prevencia u detí môže zachrániť zrak

Prvé, základné vyšetrenie u detí sa deje hneď po narodení. Následné vyšetrenie by malo byť vo veku 2,5 - 3,5 roka (najneskôr v 4 roku) aby sa dokázali odhaliť skryté chyby napr. krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo tupozrakosť. „V detskom veku s tým vieme veľmi veľa urobiť. Vieme to podchytiť účinnejšie, vieme zabezpečiť správny vývoj zrakových funkcií, správny vývoj tzv. binokulárnych funkcií, aby sa jedno oko nesprávalo nezávisle od druhého oka, ale aby tie oči spolupracovali. A na to je najideálnejší detský kým sa zrakové funkcie nezastabilizujú, čo je medzi 6 – 8 rokom života. Neskôr, bohužiaľ, už nedokážeme s týmito chybami nič urobiť. Samozrejme, pokiaľ má niekto dieťa, ktoré začne v 2 rokoch škúliť, tak netreba čakať do 3 rokoch na preventívnu prehliadku, ale treba to riešiť hneď.“

Zhoršuje tehotenstvo zrak?

MUDr. Veselý priznáva, že v niektorých časových obdobiach tehotenstva môže dôjsť k zhoršeniu zrakovej ostrosti  spôsobenej hormonálnymi zmenami. Vo väčšine prípadov sa zraková ostrosť vráti späť po tom, čo žena prestane dojčiť a hormonálne zmeny ustanú. U pár percent žien sa však zraková ostrosť nevráti do pôvodného stavu, nie je to však pravidlom.

Oči sú zrkadlom nášho zdravia

Možno vás prekvapí, že skúsenému očnému lekárovi stačí pohľad do očí a dokáže odhaliť množstvo iných diagnóz. Očný lekár hovorí, že jediným spôsobom, ako sa neinvazívne vieme pozrieť do vnútra nášho organizmu, je pozrieť sa do oka: „Dokážeme odhaliť hypertenziu, zle liečený diabetes, problémy so systémovými ochoreniami, ktoré sa môžu prejavovať očnými zápalmi... alebo roztrúsenú sklerózu, ktorá sa najmä u mladých žien odzrkadľuje najmä na očiach.“

O zdravie očí sa treba starať. Určite poznáte staré známe tvrdenie, že mrkva je dobrá na oči. Faktom je, že videnie nemôžete ovplyvniť stravou. Napriek tomu je v prevencii kľúčová, pretože ňou dokážete ovplyvniť celkový zdravotný stav organizmu, ktorý sa prejavuje aj na očiach.

„Zdravou stravou šetríte nielen celý organizmus, ale aj svoj zrak. Nezdravá strava ovplyvňuje srdce a mozog, dochádza k upchávaniu ciev. To isté sa deje aj s cievami v očiach,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.

Celý rozhovor si môžete vypočuť v našom podcaste Všeobecne o zdraví:

      

 

Zaujali vás tieto články?