Kontaktné šošovky vs. okuliare: Ktoré sú pre vás lepšie?

Redakcia Zdravé oči 22.08.2022

Ak nám zrak funguje správne, prijímame ním až 90 % informácií z okolia, i preto je považovaný za najcennejší zmyslový orgán, ktorý máme. Preto sa oň musíme preventívne starať, o to viac ak už máme predpísané dioptrie... Je pravda, že nosením okuliarov oči zlenivejú a že so šošovkami nesmiete zaspať?

 

Zaujímavosť z histórie

Prvé okuliare vznikli v 13. storočí na ostrove Murano (Benátky), ktorý je známy svojou dlhoročnou tradíciou výroby skla. Po prvýkrát zobrali dve sklíčka, každé z nich vložili do dreveného kruhu a spojili ich skobou. Plastové očné šošovky si počkali na výrobu až do polovice 30. rokov 19. storočia. Títo pomocníci, ktorých úlohovou je korigovať náš zrak, sú tu s nami už dlho. Váš výber by mal záležať od osobnej preferencie, na ktorej sa podieľa i životný štýl, pohodlie, rozpočet a estetika. Pri rozhodovacom procese majte na pamäti, že okuliare i kontaktné šošovky majú ako svoje plusy, tak i mínusy, a preto nejestvuje jediná voľba správna pre všetkých.

Okuliare sú nenahraditeľné

Okuliare ponúkajú oproti kontaktným šošovkám mnoho výhod. Ich údržba a čistenie si vyžadujú veľmi nízku starostlivosť, pri ich nasadzovaní sa nemusíte dotýkať očí (znížite riziko očných infekcií) a z dlhodobého hľadiska sú lacnejšie ako kontaktné šošovky, pretože ich netreba vymieňať. Okuliare tiež dokážu niečo, čo kontaktné šošovky nedokážu – sú schopné upraviť množstvo svetla vstupujúceho do oka pre optimálne pohodlie a videnie. Fotochromatické okuliarové sklá sú číre v interiéri a v noci a pri slnečnom svetle sa automaticky stmavujú, aby bolo videnie čisté. Blokujú 100 percent UV žiarenia a chránia nielen vnútro oka pred UV žiarením, ale aj vonkajší povrch oka a očné viečka.

Využite benefit VšZP v Peňaženke zdravia MAXI – až 100 € na okuliarový rám pre deti a dospelých. Príspevok 100 € na okuliarový rám pre deti sa dá využiť už teraz a je bez obmedzenia výšky dioptrie. Pre dospelých tento príspevok platí od 1. 1. 2023 a od +1/-1 dioptrie.

Okuliare problém s okom nezhoršia

Suché či citlivé oči má čoraz viac ľudí, pretože sa náš životný štýl spája s veľkým množstvom blikajúcich obrazoviek, pri ktorých zabúdame žmurkať. Problém so suchými očami okuliare nezhoršia, no šošovky znižujú množstvo kyslíka, ktoré sa dostáva do vášho oka, čím spôsobujú alebo zhoršujú syndróm suchého oka. Poskytujú určitú ochranu pred environmentálnymi faktormi, ako je vietor, prach a nečistoty. Sú zdravšie pre naše oči a okuliarové rámy dokážu vypovedať o vašej osobnosti a štýle.

Zvážte životný štýl

Na druhej strane sú šosovky situované priamo na vašom oku, takže videnie, najmä periférne, je bez prekážok. Môžete sa zúčastniť športových a outdoorových aktivít bez strachu, že vám budú okuliare prekážať, spadnú alebo sa rozbijú. Ak ste teda aktívny typ človeka, ktorý rád športuje a cvičí, život s kontaktnými šošovkami bude pre vás praktickejší. Rovnako sa nemenia pri poveternostných podmienkach, zatiaľ čo okuliare sa zahmlia vždy, keď prejdete zo zimy do tepla a naopak.

Kontaktná šošovka je výborný kamarát, ale zlý pán

„Kontaktná šošovka je fantastický vynález, výborný kamarát, ale zlý pán. Podobne ako pri slnečných okuliaroch, nie som nadšený, keď ľudia používajú kontaktné šošovky extrémnym spôsobom. Kontaktné šošovky sú jednodenné, týždenné, mesačné, trojmesačné a majú rôzne kvality. Najkvalitnejšia je jednodenná s najväčším obsahom vody. Zároveň je najjemnejšia a najrýchlejšie podlieha deštrukcii. Čím dlhšia je perióda nosenia, tým je tá šošovka pevnejšia a je ako keby tvrdšia.

Ideálny stav je, že v čase, keď potrebujem byť nezávislý od okuliarov, tak si nasadím jednodennú kontaktnú šošovku. Hneď ako prestanem mať potrebu super videnia bez okuliarov, tak si ju dám dole a použijem okuliare. Veľkú chybu robia tí, ktorí si kontaktnú šošovku nasadia o šiestej ráno a vyložia ju o desiatej večer. Je to z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je, že podporujú vznik syndrómu suchého oka, čo je ďalšie civilizačné ochorenie, ktoré sa dnes veľmi často objavuje. Je to ochorenie spôsobené kancelárskym prostredím, vyžarovaním tepelného žiarenia monitorov, zlým vetraním a samozrejme prítomnosťou kontaktných šošoviek.

A druhá vec, ktorá je zlá na kontaktných šošovkách, je, že na to, aby sa kontaktná šošovka udržala na povrchu oka, tak musí na oko dokonale priľnúť. Tento stav spôsobí útlak v mieste, kde prechádza rohovka do bielka. Tam, kde je v ľudskom organizme útlak, tam horšie prúdi krv a keďže tam horšie prúdi krv, tak organizmus sa tomu chce brániť a vytvára v tomto mieste, pod kontaktnými šošovkami,  nové cievky, ktorých prítomnosť nie je žiadúca. Čiže za mňa, keď používať kontaktné šošovky, tak jednodenné aj za tú cenu, že idú viac do peňazí a nepoužívať ich od rána do noci a sedem dní v týždni, ale na nevyhnutnú dobu počas práce,“ radí MUDr. Pavol Veselý z očnej kliniky VESELY.

Je to na vás

Voľba medzi okuliarmi a kontaktnými šošovkami bude vždy záležitosťou vašej osobnej preferencie. Ak sa aj rozhodnete pre nosenie kontaktných šošoviek, mali by ste mať po ruke i funkčné okuliare s aktuálnou dioptriou pre prípad, že budete musieť prestať nosiť kontaktné šošovky kvôli infekcii alebo podráždeniu oka, alebo jednoducho chcete, aby si oči oddýchli. Nezabudnite, že niektoré rámy môžu vyvíjať neustály tlak na váš nos a priestor za ušami, čo vedie k bolestiam hlavy a k celkovému nepohodliu. Pokiaľ vám nevyhovuje váš súčasný rám, využite benefit Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá ponúka príspevok až 100 € na okuliarový rám pre deti a pre dospelých od 1. 1. 2023.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera