Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zdravé oči

MUDr. Veselý: stretávame sa s epidémiou krátkozrakosti

Viete, ako často chodiť na preventívne prehliadky k očnému lekárovi? Ako správne nosiť kontaktné šošovky a prečo si treba dať pozor na nekvalitné slnečné okuliare? Odpovede na tieto aj ďalšie otázky nám dal MUDr. Pavol Veselý z očnej kliniky VESELY.

24.03.2021

MUDr. Veselý:  stretávame sa s epidémiou krátkozrakosti
MUDr. Pavol Veselý z očnej kliniky VESELY. FOTO: archív P. Veselý

MUDr. Pavol Veselý je očný lekár, chirurg. Špecializuje sa na operácie sivého zákalu, refrakčnú mikrochirurgiu a laserovú očnú chirurgiu. Od r. 2011 pracuje na očnej klinike VESELY.

Ako často a od akého veku treba chodiť na preventívne prehliadky?

Platí to, že je dobré začať v skorom veku a v neskoršom veku frekvenciu návštev zvyšovať. V skorom veku preto, že v detstve sa vyvíja zraková ostrosť, videnie obidvomi očami naraz a trojrozmerné videnie sveta okolo nás. Prvá kontrola u detí sa koná hneď po narodení, kedy príde očný lekár skontrolovať, či sú očká správne vyvinuté a či je v sietnici tzv. červený reflex.

Pokiaľ je dieťa narodené v termíne a je zdravé, ďalšia kontrola by sa mala uskutočniť vo veku 2,5 až 3,5 roka. Tieto preventívne prehliadky kedysi prebiehali priamo v škôlkach a jasliach. Dnes to tak nie je a je len na rodičoch, aby na preventívnu prehliadku mysleli a vzali dieťa na vyšetrenie.

V priebehu dospievania a v dospelosti by ste na preventívne prehliadky mali chodiť zhruba raz za 2 roky. Na týchto prehliadkach sa kontroluje zraková ostrosť a to, či nevzniká nejaké skryté ochorenie. Samozrejme, pokiaľ sa v priebehu normálneho života vyskytne nejaký iný problém, netreba čakať a treba ísť na kontrolu ihneď.

Hovorí sa, že pre dobrý zrak je dôležité jesť mrkvu. Je to to tak? Je strava účinnou prevenciou proti ochoreniam zraku?

Žiaľ, ide o milosrdnú lož, ktorú nám naši starí rodičia a rodičia vraveli, aby sme jedli mrkvu a dostali do tela nejaké vitamíny. V skutočnosti nie je podľa štúdii preukázané, že by konzumácie mrkvy mala nejaký vplyv na vývoj zdravého zraku.

Čo sa týka prevencie, je dôležité dbať na zdravý životný štýl. Vo vnútri oka sa nachádzajú veľmi jemné a tenké cievky, ktoré podliehajú civilizačným nešvárom ako sú cigarety, alkohol, drogy a civilizačným ochoreniam ako napr. cukrovka alebo vysoký krvný tlak. Tiež by som podotkol, že účinnou prevenciou pred vznikom krátkozrakosti je pobyt vonku.

Detí, ktoré väčšinu času trávia doma, majú vyššie riziko vzniku krátkozrakosti

Toto mi vysvetlite. Čo to znamená?

Existuje vedomosť o tom, že u detí, ktoré dlhodobo sedia doma pred počítačom alebo v knihách a netrávia voľný čas v exteriéri, rastie pravdepodobnosť vzniku krátkozrakosti významným spôsobom. V interiéri sa celý svet hýbe na vzdialenosti okolo 2 metrov, čiže oči sú stále nútené zaostrovať. Naopak, v exteriéri, mimo bytu, mimo domu, mimo školy sa oči pozerajú viac do diaľky a tým pádom vzniká akoby prevencia pred vznikom krátkozrakosti. Bolo by na mieste, aby deti a mladí ľudia nesedeli len doma a naozaj aspoň raz za deň na dve hodiny išli von.

V jednom rozhovore ste sa vyjadrili, že nie ste fanúšik slnečných okuliarov. Prečo je to tak?

Slnečné okuliare sú hlúposť, a to z jednoduchého dôvodu. Doposiaľ ľuďom slnečné okuliare nechýbali, ľudia ich nosia povedzme posledných sto rokov. Ľudský organizmus je dostatočne uspôsobený na to, aby sa dokázal pred slnkom, ktoré na neho pôsobí a ktoré pôsobí na oči chrániť. Jednak je to tým, že máme vyvinuté obočie, máme celkom masívny nadočnicový oblúk, mihalnice (pozn. red.: viečka), na konci tých mihalníc máme riasnice, dúhovku a uprostred nej máme zreničku, ktorá sa dokáže zúžiť alebo rozšíriť podľa toho, aký silný je slnečný svit. Toto sú dostatočné množstvá ochranných mechanizmov na to, aby sme dokázali proti slnku brániť a tým pádom sú slnečné okuliare zbytočné.

Nepopieram, že keď ide človek k moru, kde sa slnko odráža od vodnej hladiny alebo lyžuje na horách a slnko sa odráža od snehu, tak tam tie okuliare majú svoje opodstatnenie. Takéto zmnožené množstvo slnečného žiarenia môže spôsobiť tzv. slnečnú slepotu, ale to sú extrémne prípady, s ktorými sa v našich zemepisných šírkach nestretávame. Pri mori, na horách, nemám proti okuliarom nič, len v bežnom živote ich považujem za zbytočné. Okuliare nie sú funkčný doplnok, ale skôr módny doplnok.

Nenosiť dioptrické okuliare v zmysle tréningu, aby nám nezleniveli oči, je hlúposť

Takže slnečné okuliare nechránia naše oči?

Nie je to tak, že si chránim oči lebo nosím slnečné okuliare. Veľakrát práve naopak, tie slnečné okuliare nespĺňajú kvalitu ochrany a sú to len nejaké tmavé priehľadné plasty, ktoré nedokážu blokovať ultrafialové žiarenie a zrenička tým, že ju zatmavím sa prirodzene rozšíri a do oka nám ide tým pádom neprimerané množstvo nezdravého a škodlivého ultrafialového žiarenia.

Prejdem k dioptrickým okuliarom. Počula som, že pokiaľ nosíme nízke dioptrie, tak by sme okuliare nemali nosiť počas celého dňa a mali by sme si oči cvičiť, inak nám zlenivejú. Je to pravda?

Predstavte si, že vonku sneží a ja by som Vás v tomto počasí vyhnal von len v košeli. Myslíte, že tak pomáham vášmu organizmu lebo ho otužujem, alebo riskujem, že prechladnete?

Pravdepodobne prechladnem.

A to isté platí aj o očiach. Ak naše oči potrebujú nejakú pomôcku v nejakej výške dioptrického skla, tak ju potrebujú. Keď im ju nedáte, tak budú robiť nadprácu. Vo vnútri oka je sval, ktorý vykonáva zaostrovaciu činnosť a ten sval sa vám snaží zabezpečiť čo najlepšie videnie a pracuje a pracuje a pracuje.. ale aj ten sval sa dokáže veľmi rýchlo unaviť. Táto únava je spájaná s neostreným a nedobrým videním, veľkými bolesťami hlavy, nechutenstvom, vypadávaním vlasov, nadmernou únavou a podráždenosťou. Čiže nenosiť okuliare, ktoré človek potrebuje v zmysle, že si idem trénovať zrak, aby mi tie oči nezleniveli, je hlúposť. Tie oči to potrebujú a basta.

Väčšinou, ak potrebujem okuliare, tak v priebehu času sa nám zrak zhoršuje a neskôr potrebujem silnejšie dioptrie. Čím je to?

To, s čím sa dnes stretávame je epidémia krátkozrakosti. Naozaj, čím ďalej tým viac ľudí je závislých od okuliarov na diaľku. Dobre vidia na blízko, ale zle vidia do diaľky. Toto je spôsobené tým, že veľká väčšina ľudí trávi svoj voľný čas v interiéri, prácou s počítačom, čítaním, na mobiloch, domácimi úlohami atď. Toto sú faktory, ktoré spôsobujú, že narastá počet ľudí, ktorí sú krátkozrakí, a teda potrebujú okuliare do diaľky.

Ako som spomínal, čím viac sa pozerám len na blízko, tým viac sa zhoršuje zrak do diaľky. Zjednodušene povedané, je to tým, že oko si „zapamätá“ ten stav, kedy sa pozerá na blízko. A keďže pozeranie na blízko je pre oko menej namáhavé a trávi tak väčšinu času, zostane zafixované na pozeranie nablízko. Tým pádom však stráca pohľad do diaľky. Toto je dôvod, prečo sa tá dioptria zhoršuje. Keby sme žili tak ako žili ľudia pred 100 rokmi, že sa domov chodíme len najesť a vyspať a zvyšok času trávime v exteriéri, tak by krátkozrakých ľudí veľa nebolo. Aj v minulosti nosili okuliare učenci, ktorí veľa času trávili čítaním a prepisovaním kníh, pričom ostatní ľudia, ktorí trávili čas vonku okuliare nepotrebovali.  

Kontaktná šošovka je fantastický vynález, výborný kamarát, ale zlý pán.

Veľmi obľúbené sú kontaktné šošovky. Na trhu nájdeme viacero typov od základných až po šošovky na kontinuálne nosenie s ktorými je možné dokonca aj spať. Môžem kontaktné šošovky nosiť neustále alebo je potrebné striedať ich s okuliarmi?

Kontaktná šošovka je fantastický vynález, výborný kamarát, ale zlý pán. Podobne ako pri slnečných okuliaroch, nie som nadšený, keď ľudia používajú kontaktné šošovky extrémnym spôsobom. Kontaktné šošovky sú jednodenné, týždenné, mesačné, trojmesačné a majú rôzne kvality. Najkvalitnejšia je jednodenná s najväčším obsahom vody. Zároveň je najjemnejšia a najrýchlejšie podlieha deštrukcii. Čím dlhšia je perióda nosenia, tým je tá šošovka pevnejšia a je ako keby tvrdšia.

Ideálny stav je, že v čase, keď potrebujem byť nezávislý od okuliarov, tak si nasadím jednodennú kontaktnú šošovku. Hneď, ako prestanem mať potrebu super videnia bez okuliarov, tak si ju dám dole a použijem okuliare. Veľkú chybu robia tí, ktorí si kontaktnú šošovku nasadia o šiestej ráno a vyložia ju o 10tej večer. Je to z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je, že podporujú vznik syndrómu suchého oka, čo je ďalšie civilizačné ochorenie, ktoré sa dnes veľmi často objavuje. Je to ochorenie spôsobené kancelárskym prostredím, vyžarovaním tepelného žiarenia monitorov, zlým vetraním a samozrejme prítomnosťou kontaktných šošoviek.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci benefitného systému Peňaženka zdravia ponúka svojim poistencom možnosť čerpať bonus až do výšky 100 € na doplatky za okuliarové rámy a sklá čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia. 

A druhá vec, ktorá je zlá na kontaktných šošovkách je, že na to, aby sa kontaktná šošovka udržala na povrchu oka, tak musí na oko dokonale priľnúť. Tento stav spôsobí útlak v mieste, kde prechádza rohovka do bielka. Tam, kde je v ľudskom organizme útlak, tam horšie prúdi krv a keďže tam horšie prúdi krv, tak organizmus sa tomu chce brániť a vytvára v tomto mieste, pod kontaktnými šošovkami,  nové cievky, ktorých prítomnosť nie je žiadúca.  

Čiže za mňa, keď používať kontaktné šošovky tak jednodenné aj za tú cenu , že idú viac do peňazí a nepoužívať ich od rána do noci a sedem dní v týždni, ale na nevyhnutnú dobu počas práce. Ďaleko ideálnejšie riešenie je potom podstúpiť nejakú laserovú operáciu na odstránenie tej dioptrickej chyby, keď tie okuliare človeku prekážajú.

Pozor na nekvalitné slnečné okuliare. Tmavé sklá bez ochranného filtra sú pre naše oči nebezpečné. FOTO: Adobe Stock  

Je laserová operácia očí bezpečná pre každého?

V rukách uvedomelého lekára, ktorý dodržuje všetky pravidlá je laserový zákrok bezpečný pre každého pacienta u ktorého ten zákrok lekár indikuje.

Aké sú kontraindikácie?

V našej očnej klinike sme celkom prísni a laserovú operáciu odmietame urobiť 4 z 10 pacientov. Tých indikácii, kontraindikácií je veľmi veľa, napr. slzný film a syndróm suchého oka. Laserová operácia nie je vhodná ani pre ľudí, ktorí trpia rôznymi tzv. systémovými ochoreniami ako je psoriáza alebo masívny ekzém. Kontraindikáciou je tiež sivý zákal alebo iný nález na oku, ktorý by znemožňoval vykonanie takéhoto zákroku. Tých pravidiel, ktorých sa držíme je veľmi veľa a keď k nám príde pacient so žiadosťou o laserovú operáciu, tak de facto ideme bod za bodom aby sme odfajkli, či ten človek môže takýto zákrok podstúpiť a či mu skôr nemôže ublížiť.

Je tento zákrok bolestivý?

Zákrok samotný nie je bolestivý. Staršie typy zákrokov ako sú PRK, Lasek alebo No Touch majú veľmi bolestivé a nepríjemné pooperačné obdobie, zhruba 4-5 dní, kedy oči naozaj intenzívne režú, pália, sú svetloplaché a sú také uslzené.  Platí, že 4-5 dní po zákroku ľudia nie sú schopní normálne fungovať.

Existujú typy zákrokov, ako napr. LASIK alebo FemtoLASIK, pri ktorých tieto pocity ľudia nemajú. Napr. pri zákroku FemtoLASIK sa používa špeciálny femtosekundový laser a práve vďaka tejto technológii sú pacienti v priebehu 10 hodín po operácii absolútne fit a môžu sa vrátiť do normálneho života.

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú zľavu 20 % na všetky typy vyšetrení v Očnej klinike VESELY. Stačí sa preukázať preukazom poistenca a zľava sa odpočíta z aktuálneho cenníka. 

Môže si pacient vybrať konkrétny typ zákroku o ktorý má záujem?

Vždy sa snažíme zvoliť najvhodnejši a najlepší typ pre každého človeka. Samozrejme, každý si praje aby ho to čo najmenej bolelo, aby to bolo čo najmenej nepríjemné a aby bol čo najskôr fit. Bohužiaľ, sú prípady, kedy pacientovi neodporúčame ten alebo onen typ zákroku, pretože by to pre neho nebolo bezpečné a odporučíme mu zákrok, ktorý je vhodnejší. V prvom rade je pre nás najdôležitejšia bezpečnosť pacienta a aj za cenu toho, že  pár dní bude musieť zniesť nepríjemné pocity. Z môjho pohľadu je správne vykonať precízne predoperačné vyšetrenia a určiť najvhodnejší a najbezpečnejší typ zákroku, aj za cenu niekoľkých dní diskomfortu po zákroku a pacienta na to upozorniť vopred.

Než vykonať bezbolestný zákrok prispôsobený želaniam pacienta alebo nejakej nezmyselnej reklamnej kampani, a v konečnom dôsledku, s odstupom času, tak spôsobiť vznik pooperačných komplikácií spojených so zlou indikáciou na zákrok.

Zaujali vás tieto články?