Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Miesto, kde sa rodia hrdinovia

Je čas na hrdinské skutky

Staňte sa aj vy hrdinom v tejto neľahkej situácii a pomôžte tým, ktorí to potrebujú.

27.04.2020

Je čas na hrdinské skutky
Hľadáme hrdinov, ktorí myslia na druhých a prídu darovať krv aj v čase pandémie koronavírusu. FOTO: Adobe Stock

Ak ste zdraví a chcete pomôcť, naberte odvahu a príďte darovať krv na niektorú z transfúznych staníc vo vašom okolí. Svojim rozhodnutím tak môžete zachrániť až 3 ľudské životy.

Odkázaní na pomoc druhých

S príchodom mimoriadnej situácie spôsobenej koronavírusom COVID-19 klesol počet darcov krvi nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. V dôsledku pandémie zaznamenala transfúzna služba SR výrazné zníženie zásob v krvných bankách. Na Slovensku sa ročne minie vyše 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.

Aj napriek súčasnému rozvoju medicíny sú títo pacienti stále odkázaní na darcov a ľudí s chuťou pomôcť. Preto aj v momentálnej krízovej situácií nesmieme zabúdať na tých, ktorí podstupujú operácie, sú obeťami úrazov, nehôd, na onkologických pacientov či iných vážne chorých, ktorí potrebujú akútnu transfúziu a našu pomoc.

Darcovia sú chránení

Je čas na hrdinské skutky, tak pomôžte aj vy v týchto ťažkých chvíľach a darujte krv tým, ktorí to naozaj potrebujú. Darovať je možné na všetkých pracoviskách transfúznej služby SR. Každé z oddelení prijalo prísne opatrenia kvôli pandémii a zamedzeniu šírenia koronavírusu. Pre ochranu zdravia darcov aj zdravotníkov boli zvýšené hygienické opatrenia a sprísnené kritériá darovania krvi.

Aj napriek novému režimu je však stále jednoduché pomôcť. Stačí telefonicky kontaktovať zvolené pracovisko, na ktorom krv plánujete darovať a dopredu sa objednať na presný čas. Pri darovaní nezáleží na tom, akú krvnú skupinu máte, každá kvapka je dôležitá. Všeobecná zdravotná poisťovňa preto oceňuje všetky typy hrdinov a pravidelným darcom venuje balíček vitamínov na podporu zdravia.

Darcovstvo nie je samozrejmosťou, je to skutok, ktorý si zaslúži uznanie, obzvlášť v tejto ťažkej situácií, aj preto všetkým hrdinom, ktorí sa rozhodnú pomôcť ďakujeme.

Zaujali vás tieto články?