Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Rozhovor

Nepriateľom zdravých uší sú vatové tyčinky, nie bazény či otvorené okno

Trápia vás časté zápaly stredného ucha? Poctivo užívajte nosové kvapky.

09.09.2019

Nepriateľom zdravých uší sú vatové tyčinky, nie bazény či otvorené okno
Bolesť uší môže spôsobovať aj zápal hrdla, či pokazený zub. FOTO: Adobe Stock

Zápal uší spôsobí​ skôr prehnaná hygiena, ako trochu mazu, objasňuje MUDr. Tibor Barta, zástupca prednostu Kliniky otorinolaryngológie, chirurgie hlavy a krku Lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

V lete ma bolia uši, lebo sa často kúpem v bazéne a na jeseň zas, ak jazdím v aute s otvoreným oknom a ofúkne ma. Je to pravda?

Sú to mýty. Nikdy to neplatilo a ani neplatí. Človek v minulosti žil prevažne pod otvoreným nebom a až neskôr sa dostal do príbytkov. Evolúcia zabezpečila takú konštrukciu vonkajšieho zvukovodu, ktorá neumožňuje vznik zápalu z prievanu. Zvukovod je esovito zahnutý a aby sa dostal vonkajší činiteľ priamo na blanku bubienka alebo niekde hlbšie do zvukovodu, tak sa musí ušnica natiahnuť. A myslím, že nikto si pri šoférovaní ucho nenaťahuje.

A tie bazény?

Základom, prečo sa v letnom období vyskytuje viac zápalov zvukovodu, je skôr to, že sú iné vonkajšie podmienky a častejšie sa zmáča povrch kože vo zvukovode pri kúpaní. Avšak, aj v tom prípade musí byť splnený ďalší atribút, a to, že ľudia si prehnane čistia zvukovod a odstránia si ušný maz, ktorý má v uchu veľmi významnú ochrannú úlohu.

Ľudia si uši čistia prehnane. 

Akým spôsobom je maz prospešný?

Jednak obsahuje mastné zložky, teda premasťuje povrch kože, a zároveň sa správa hydrofóbne, to znamená, že odpudzuje vodu. Navyše obsahuje aj protivírusové a protibakteriálne zložky. Už naše staré mamy vedeli, že ak voľakto chytil ústny kútik alebo herpes a potrel si ho vlastným ušným mazom, rýchlejšie sa to hojilo.

Myslela som si, že to je len starý zvyk...

Tieto poznatky sú už dávno známe. Bohužiaľ, moderná doba priniesla rôzne štetôčky, vatové tyčinky, či aplikátory, ktorými si ľudia uši čistia. Tým si vysušujú povrch kože. Vysušená koža je náchylná na praskanie a tvorbu mikrotrhlín, cez ktoré sa z vody v bazéne alebo v jazere môže dostať infekcia a vznikne zápal kože zvukovodu. Volá sa to externá otitída alebo zápal vonkajšieho zvukovodu.

Vatové tyčinky používajte s mierou. FOTO: Adobe Stock 
Ak mi teda reálne natečie voda do ucha, to neprekáža?

Určite nie. Práve, ak máte dostatočné množstvo voduodpudivého mazu na povrchu kože, tak tá vôbec neutrpí. Ako voda natečie do ucha, tak aj vytečie. Problém by bol, ak by ste mali deravú blanku bubienka. To môže byť napríklad po chorobe, zápale stredného ucha, či po úraze. Vtedy nesmie do ucha voda natiecť, lebo môže vyvolať zápal v inak sterilnom prostredí stredoušia.

Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa vlani na zápal vonkajšieho zvukovodu liečilo viac ako desaťtisíc detských poistencov. Sú tieto problémy častejšie v zime alebo v lete?

Tým, že je vonku teplo a vyššia vlhkosť vzduchu sú dispozície pre takéto zápaly väčšie v lete ako v zime. V zime je v ovzduší navyše nižší výskyt bakteriálnych nečistôt.

Samotný zápal stredného ucha je ale závažnejšie ochorenie a zrejme sa objavuje skôr v zime...

Typický zápal stredného ucha vznikne ako dôsledok nesprávneho liečenia vírusového zápalu horných dýchacích orgánov. Máte nádchu, prechladnutie, z toho vám opuchne sliznica nosohltana. Tam je sluchová trubica, ktorá zabezpečuje vyrovnávanie tlaku medzi stredouším a vonkajším prostredím. Cez túto trubicu môže zápal prejsť do stredného ucha. Zápal býva častejšie u detí, lebo majú sluchovú trubicu kratšiu a je stále otvorená, na rozdiel od dospelých. Deti bývajú navyše častejšie prechladnuté a choré.

Takže neplatí ani to, že mám zápal uší z prehnanej klimatizácie?

Klimatizácia je podobná ako prievan. Ak vám prúdi sústredene studený vzduch z klimatizácie alebo z otvoreného okna priamo na kosť v blízkosti sánkového kĺbu (pred uchom), ktorým je napojená sánka na lebku, môže ju podchladiť. A vznikne zápal tohto tkaniva, no nie ucha.

VšZP vynaložila v roku 2018 na liečbu ochorení uší a porúch sluchu u detí takmer 3 milióny eur. Jedným z detí bol aj malý Samko.

Ak sa mi teda lekár pozrie do uší a nevidí tam začervenanie, čo všetko môže bolesť spôsobovať?

Ak pacientovi hmatám sánkový kĺb a on bolestivo reaguje, v skutočnosti nemá problém s uchom. Aj boľavý zub sa môže premietať do bolesti ucha. Tak isto aj bolesť hrdla. Najčastejšie to je napríklad pri angíne, pri prehĺtaní môže bolesť vystreľovať do ucha.

Rodičia malých detí sa pri bolestiach ucha bežne stretávajú s prvou otázkou pediatrov, či sa dieťa kúpalo. Na internete sa zas dočítate, že treba nosiť čiapku do vody alebo používať štuple do uší...

Kdeže... Veď do vane človek vlezie aj v zime. Kúpeme sa na plavárni. Prečo by sme mali akurát v lete dostať kvôli tomu zápal. Prvá vec je, na ktorú by som sa spýtal, či pacienta bolí, ak mu zatlačím na ucho – to je základná diagnostika. Keď vás bolí pri potiahnutí ušnice alebo po zatlačení na chrupku, ktorá je pred zvukovodom, s veľkou pravdepodobnosťou ide o zápal kože zvukovodu.

Druhá základná otázka, ktorá pomôže rozlíšiť, či ide o zápal zvukovodu alebo stredného ucha, je, či to dieťa bolo predtým choré. Zápal stredného ucha nevznikne len tak na zelenej lúke. Musí mať nejaké predchorobie. Tým je spomínané prechladnutie, ktoré trvá niekoľko dní. U malých detí býva aj zvýšená teplota, soplík, alebo zápal hrdla. To potom vyúsťuje do zápalu stredného ucha. Vtedy už ide o bakteriálnu infekciu. Dieťa má určite teplotu 38 stupňov Celzia a viac, a dospelý okolo 38 stupňov.

Pri vonkajšom zápale ucha horúčku mať nemusím?

Horúčka vtedy nebýva, dokonca aj malé deti majú teplotu maximálne zvýšenú do 37,5 stupňa. Aby dostal teplotu dospelý, muselo by ísť o veľmi vážny zápal u pacienta s oslabenou imunitou.

Zápal stredného ucha nevznikne len tak na zelenej lúke. 

Ako to vtedy vyzerá v uchu?

Pri zápale kože zvukovodu sa doň často nedá ani pozrieť, lebo koža je opuchnutá, zapálená, zmáčaná, niekedy môže a nemusí z ucha niečo vytekať. Naopak pri zápale stredného ucha, okrem teploty a predošlej choroby, sa dá pekne pozrieť do zvukovodu. Ten je normálne priestranný a v začiatočných štádiách vidíme, že je blanka bubienka červená, opuchnutá, vyklenuje sa smerom do zvukovodu. Ak príde pacient už v pokročilejšom štádiu, môže sa zápal prevaliť cez blanku, vznikne otvor a z ucha začne vytekať hnis.

Od všeobecného lekára či pediatra zvyčajne pacienti odchádzajú s lokálnymi antibiotikami...

Zápal zvukovodu vôbec netreba primárne riešiť antibiotikami, dokonca ani lokálnymi, je to zbytočné. Postačia klasické ušné kvapky. Pediater alebo otorinolaryngológ by mal do ucha vložiť úzku gázičku, ktorá je zmáčaná v ušných kvapkách na octovej báze. Na ňu sa následne v intervaloch 3 až 4 hodín dokvapkávajú kvapky. Gáza s liečivom je tak stále v kontakte s chorou kožou. Keď je zvukovod uzavretý a nakvapkáme len kvapky, tie nenatečú dovnútra, ostanú len vonku a vytečú. Sú neúčinné.

Bolesť pri zápale vonkajšieho ucha by mala pri správnej liečbe odznieť do štyroch dní. FOTO: Adobe Stock 
Ako rýchlo by to malo zabrať?

Po tejto liečbe v priebehu 3 až 4 dní prestáva ucho bolieť, koža odpúcha, upokojuje sa, a najdlhšie do týždňa je po všetkom. Iba vo veľmi vzácnych situáciách je na zváženie dať preventívne antibiotiká. Robí sa to vtedy, keď predpokladám, že pacient spadol do nejakej veľmi špinavej vody alebo došlo ku kontaminácii pri poranení zvukovodu. Ak si niekto napríklad čistil ucho hrdzavým klincom, aj takýto ľudia sú...

Môže nám ale zbytočné podávanie lokálnych antibiotík aj skutočne nejako uškodiť?

Antibiotickými kvapkami sa naruší rovnováha medzi baktériami a plesňami. Baktérie sa kvapkami zničia, vo vlhkej zmáčanej poškodenej koži sa pomnožia plesne a vznikne komplikácia v zmysle plesňovej externej otitídy, ktorá sa potom lieči omnoho dlhšie a omnoho ťažšie.

Je úplne zbytočné dávať antibiotiká v prvom kroku. Ak však pacient dobre nereaguje, po 5 až 6 dňoch nie je liečba ušnými kvapkami úspešná, vtedy sa odporúča výter z ucha na bakteriologické vyšetrenie, a ak vyjde nejaká zvláštna baktéria, cielene sa predpisujú antibiotiká, či už lokálne, alebo aj celkovo.

V akých prípadoch sú potrebné celkové antibiotiká?

Opäť zdôrazňujem nutnosť a výhodnosť lokálnej liečby pred celkovou. Je to v prvom rade ochorenie kože. Je zbytočné celý organizmus zaplaviť antibiotikami, keď liečim len malú časť. Zvukovod je hlboký 1,5 centimetra a celý ten priestor kože, ktorý je zapálený, môže mať 2 štvorcové centimetre.

Zápal ucha môže zasiahnuť aj tvárový nerv, či dokonca mozgové blany.

Iný prípad je zápal stredného ucha. Ten môže mať vážne komplikácie.

Pacienti k lekárovi chodia zvyčajne v stave, kedy už ide vo veľkej pravdepodobnosti o bakteriálnu infekciu. Majú zvýšenú teplotu a zvýšené zápalové parametre, vtedy sú indikované antibiotiká, ktoré sú určené na bežnú bakteriálnu infekciu horných dýchacích orgánov.

Zároveň je dôležité, aby bola priechodná sluchová trubica. Pacient musí používať kvapky do nosa, aby bol nos voľný, potom aj zápal stredného ucha veľmi rýchlo odoznie.

Ideálne je, keď pacient príde ešte predtým, než sa prevalí hnisová tekutina zo stredoušia cez blanku. Ak sa prevalí spontánne, môže nastať trvalé poškodenie blanky a treba ju operačne zaceliť. Pokiaľ príde včas a lekár spraví nárez a hnis vypustí, otvor sa zhojí bez trvalých následkov.

Stretávate sa s extrémnymi následkami tohto ochorenia?

Vídame to každý rok aj u dospelých, aj u detí. Niekedy môže dôjsť k takému rýchlemu priebehu akútneho zápalu stredného ucha, že zrazu vznikne zápal v celom systéme spánkovej kosti. To je kosť za uchom, tam sú dutinky vystlané sliznicou a v nich vznikne zápal, s tým, že nedochádza k adekvátnej odpovedi na antibiotickú liečbu a nezriedka sa musí zasiahnuť operačne.

Zápal sa môže šíriť aj do iných častí, napríklad zasiahnuť tvárový nerv a môže nastať porucha hybnosti tváre. Môže sa tiež šíriť do vnútorného ucha a pacient môže dostať jednak závrat, keď je postihnutá rovnovážna časť, alebo môže vzniknúť vnútroušná porucha sluchu. To znamená, že v slimáku, kde je sídlo premeny akustickej energie na elektrický impulz, dôjde k zápalu. Vtedy môže človek aj ohluchnúť. Samozrejme sa môže zápal šíriť aj do vnútra lebky, kedy vzniká zápal mozgových blán, či mozgový absces. To sú komplikácie, ktoré sa, napriek tomu, že žijeme v antibiotickej ére, z času na čas objavujú.

Zaujali vás tieto články?