Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Telo a prevencia

mŕtve zuby zubná lekárka

Čo robiť preto, aby sme nemali v ústach odumreté zuby?

Mŕtve zuby sú náchylnejšie na zlomenia a prasknutia. Ako dlho môžu zostať v ústach a ako sa o ne starať, aby sme ich mali čo najmenej?

20.07.2023

Čo robiť preto, aby sme nemali v ústach odumreté zuby?

Mŕtvy zub väčšina z nás pozná tak, že je sivý. Znamená to, že doň neprúdi krv ani výživa. Existujú dva hlavné dôvody, prečo môže zub odumrieť. Prvým je jeho rozklad. Neliečený zubný kaz, ktorý sa dostal až do zubnej drene, môže priamo ovplyvniť krvné cievy a nervové tkanivo. Infekcia spojená so zubným kazom môže tiež spôsobiť zápal, ktorý preruší prietok krvi do zuba. Práve preto sú dôležité pravidelné preventívne prehliadky u zubára.

VSZP benefit - Ilustracny obrazok

VšZP benefit

Využite príspevok VšZP na na vybrané zubné ošetrenie.

Ďalšou častou príčinou mŕtveho alebo odumierajúceho zuba je poškodenie, či trauma. Ak ste mali nehodu alebo ste si zranili jeden zo zubov, poškodenie môže ovplyvniť prietok krvi do tohto zubu.

Spýtali sme sa zubnej lekárky Ivany Ťavoda Petriľákovej, ktorá pracuje na zubnej klinike v Bratislave, čo robiť preto, aby sme sa vyhli mŕtvym zubom.

Čo znamená, že je zub mŕtvy a ako je možné, že nám nevypadne z úst?

„Mŕtvy“ zub znamená, že zub z dôvodu dlhodobo neliečeného zápalu zubnej drene už ďalej nie vyživovaný, a teda zápal prešiel do nekrózy prípadne gangrény zubnej drene. V takomto prípade je potrebné ošetrenie koreňových kanálikov, pri ktorom sa vyberie zvyšok odumretej zubnej drene a následne sa kanáliky vyplnia koreňovou výplňou.

„Mŕtvy zub“ nám nevypadne z úst, pretože aj napriek tomu, že už nie je vyživovaný cievami a nervami, je stále stabilizovaný závesným aparátom zuba (ak daný chrup nie je postihnutý parodontologickým ochorením a nevykazuje známky kývania).

Ako zistíme, že je náš zub už mŕtvy?

To, že je zub už mŕtvy, zistíme na základe subjektívnych a objektívnych príznakov. Subjektívnym príznakom sú ťažkosti pacienta – napr. bolesť pri zahryznutí, spontánna bolestivosť na teplé podnety najmä večer atď. Objektívne príznaky zisťuje lekár počas vyšetrenia – skúškou vitality, ktorá je negatívna a poklopom na zub, ktorý je pozitívny.

Má mŕtvy zub v našich ústach ešte nejakú funkciu?

Zub, ktorý odumrel a následne bolo vykonané endodontické ošetrenie, stále plní svoju funkciu či už estetickú, alebo žuvaciu.

Môžu byť mŕtve zuby pre naše zdravie potenciálne nebezpečné?

Mŕtve zuby, ktoré neboli liečené (ošetrenie koreňových kanálikov), sú nebezpečným zdrojom baktérií, ktoré sa prostredníctvom cievneho systému môžu dostať do cirkulácie a následne spôsobiť závažné infekčné ochorenia, ako je napr. bakteriálna endokarditída.

Ako dlho môžu zostať v ústach?

Neošetrené mŕtve zuby, ak nie je možné ich zachrániť, je potrebné extrahovať čo najskôr. Ošetrené môžu zotrvať v ústnej dutine pacienta natrvalo, pokiaľ je ošetrenie lege artis a pacient nepociťuje žiadne ťažkosti.

Ako sa starať o zuby, aby sme mali čo najmenej mŕtvych zubov?

Základom je pravidelná profesionálna dentálna hygiena minimálne dvakrát do roka, preventívne prehliadky raz do roka so zhotovením záhryzových snímkov (tzv. bitewing), kde sú viditeľné predovšetkým skryté medzizubné kazy. V rámci domácej starostlivosti je dôležitá prevencia – správne hygienické a stravovacie návyky.

Môžu takéto zuby bolieť?

Neliečené mŕtve zuby môžu a vo väčšine prípadov sú bolestivé.

Dajú sa vybieliť?

Po odumretí zub stráca svoju farbu z dôvodu, že nie je vyživovaný, ale aj v dôsledku použitej koreňovej výplne. Dá sa ale vnútorne vybieliť, čím získa späť svoj pôvodný odtieň.

Je pravda, že čisté zuby sa nekazia? Stačí si po jedle vyčistiť zuby zubnou niťou alebo je potrebné si ich zakaždým umývať?

Áno, čistý zub sa nepokazí. Odporúča sa preto mechanické umývanie zubov zubnou kefkou dvakrát do dňa (ráno a večer), pričom súčasťou domácej hygieny majú byť aj dentálne pomôcky ako medzizubné kefky a dentálna niť. Po jedle, ak má pacient pocit diskomfortu, môže použiť okrem dentálnej nite aj tzv. single kefku (jednozväzkovú).

Sú mŕtve zuby veľkým problémom v ústnej dutine alebo ide skôr o estetickú záležitosť?

Mŕtve zuby nie sú problémom, ak sú liečené a správne endodonticky ošetrené.

VSZP benefit - Ilustracny obrazok

VšZP benefit

S Peňaženkou zdravia MAXI máte k dispozícii široký balíček benefitov na zuby až do výšky 120 € aj na jednu návštevu zubára, ktoré si môžete nechať preplatiť.

Zaujali vás tieto články?