Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Príbeh

Katke operovali synčeka v brušku: Dnes sa pozeráme na život inak

Túžili po druhom dieťati a ich túžba sa im splnila. Manželia Katka a Ľubomír Krajčoviechoví však netušili, že ich Sebastiánovi diagnostikujú vážnu vývojovú chybu. Chlapčeka operovali ešte v brušku.

10.12.2018

Katke operovali synčeka v brušku: Dnes sa pozeráme na život inak
Katka Krajčoviechová s deťmi Foto: Archív K.K.

Manželia Krajčoviechoví pochádzajú a žijú v malej dedinke Stupné v Považskej Bystrici. Pred vyše rokom sa im splnil sen o druhom dieťati. K staršej dcére Karinke, mal pribudnúť chlapček Sebastián. Rodičia sa na príchod vytúženého druhého dieťaťa veľmi tešili. Katkine tehotenstvo prebiehalo až do 17. týždňa úplne ideálne. Po absolvovaní Tripple testu sa jej gynekológovi nepáčili namerané hodnoty, preto poslal budúcu mamičku na genetické a ultrazvukové vyšetrenie. Tie potvrdili u bábätka v brušku rázštep chrbtice. Lekári mladým manželom navrhovali ukončenie tehotenstva, oni sa však s touto myšlienkou nevedeli zmieriť. „Bolo to pre nás veľmi ťažké, sme kresťanská rodina a dieťa je pre nás dar. Na druhej strane musíte myslieť aj na to maličké, aký život ho s takýmto postihnutím čaká,“ hovorí otec Ľubomír. „Vedeli sme, že budeme na to dvaja a sme jeden druhému oporou, preto sme sa rozhodli neposlúchnuť odporúčania lekárov a dať nášmu dieťatku šancu,“ dodáva Katka. 

Unikátna operácia vo Švajčiarsku

„Začali sme hľadať informácie, rady, alternatívy, dovtedy sme o tejto diagnóze veľa nevedeli. Jeden lekár v Martine nám síce povedal, že existujú aj prenatálne operácie, ale tie sa vraj zatiaľ robia len v Amerike a pre nás sú nedosiahnuteľné,“ hovorí Katka.  Na internete som našla kontakt na špičkového odborníka  MUDr. Františka  Horna, ktorý v Bratislave operuje detičky s rázštepom chrbtice do 24 hodín po narodení. Zareagoval veľmi promptne a prijal nás doslova s otvorenou náručou. Dohodli sme sa, že budem rodiť v Bratislave, aby mohol dieťatko hneď operovať. O tri týždne nám však MUDr. Horn volal opäť. Po komunikácii so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou nám ponúkol ďalšiu možnosť – unikátnu operáciu vo Švajčiarsku. Hoci fetálna chirurgia sa na Slovensku ešte nerobí, vo svete s ňou majú skúsenosti. A my sme dostali možnosť pomôcť nášmu dieťatku ešte pred jeho narodením. Na rozhodnutie sme mali jeden deň, tento typ operácie sa totiž robí v 24-tom až 25-tom týždni. Neváhali sme, nemali sme čo stratiť, ale mohli sme získať veľa. O týždeň som už bola na klinike v Zürichu.“

Vo Švajčiarsku Katka absolvovala potrebné vyšetrenia, aby lekári mali istotu, že zákrok zvládne. Operácia v celkovej anestéze trvala viac ako tri hodiny a ukázala, že rázštep u dieťatka bol väčší, ako sa pôvodne predpokladalo, išlo o poškodenie piatich až šiestich stavcov. Napriek tomu bol zákrok úspešný a aj mladá mamička sa vďaka vynikajúcej starostlivosti rýchlo zotavila. Po necelých troch týždňoch ju krátko pred Vianocami prepustili do domáceho liečenia. „Samozrejme, že som sa bála, v cudzom prostredí som sa cítila stratená a večer pred operáciou som si myslela, že odtiaľ ujdem. Ale keď vidíte ten profesionálny prístup a starostlivosť, akosi podvedome si hovoríte, že sa to ani nemôže skončiť inak ako dobre. Jednoducho sme tomu verili,“ hovorí.

Sebastián nám robí radosť už len tým, že ho máme. Je to naše slniečko, takmer stále sa smeje.

Bez starostí o financie

Dva týždne pred plánovaným cisárskym rezom sa Katka opäť vrátila do Zürichu, aby pod dohľadom tamojších odborníkov priviedla na svet bábätko, ktoré operovali počas jeho vnútromaternicového vývoja. Aj vo Švajčiarsku je fetálna medicína ešte novinkou, Katka bola len štyridsiatou ôsmou pacientkou, ktorá v Zürichu podstúpila takúto operáciu, a prvou mamičkou zo Slovenska. „Boli sme rozhodnutí zobrať si úver, predať dom, netušili sme, koľko takáto liečba stojí a kto ju zaplatí, naše obavy však boli zbytočné,“ hovorí Ľubo. Všetky náklady spojené s liečbou uhradila Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá podporuje moderné svetové trendy v medicíne a viaceré unikátne zákroky uhrádza ako prvá na Slovensku.

„Chceli sme dať dieťatku šancu na lepší štart do života, a to sa nám podarilo. Naďalej sa zaujímame o zdravotný stav malého Sebastiána, pozorne sme sledovali aj priebeh operácie a veríme, že časom bude fetálna medicína samozrejmosťou aj na Slovensku. Snažíme sa vytvoriť na to podmienky, šikovných a skúsených lekárov, ktorí už získavajú skúsenosti v zahraničí, máme,“ hovorí riaditeľka zdravotného a revízneho odboru Všeobecnej zdravotnej poisťovne MUDr. Beata Havelková.

Malý Sebastián s otcom rodiny. Foto: Archív K.K.

Prognózy sú sľubné

Malý Sebastián sa narodil 29. 1. 2017. Jeho šance na lepší život sa operáciou podstatne zvýšili. „Sme radi, že sa to podarilo. Dôsledky defektov neurálnej rúry závisia od toho, ktorá úroveň chrbtice a miechy sú postihnuté. V prípade malého Sebastiána išlo o takú chybu, v dôsledku ktorej by trpel inkontinenciou a bol by na vozíku. Dnes hýbe nohami, vieme, že bude chodiť. Na to, aby sme posúdili kontinenciu a vyprázdňovanie je ešte maličký, vyzerá to však veľmi nádejne,“ hovorí MUDr. Horn, chlapčekov ošetrujúci lekár na Slovensku, ktorý bol iniciátorom jeho liečby v zahraničí. V spolupráci so Sebastiánovou pediatričkou a švajčiarskymi lekármi malého pacienta pravidelne kontroluje a teší sa z toho, že dieťa prospieva. „Viete, čo mi povedal lekár, ktorý syna v Zürichu operoval? Nesľubujem, že bude v  jedenástich hrať futbal, ale v tridsiatke to nevylučujem,“ hovorí Ľubo.

„Mysleli sme si, že sme šťastní a máme všetko. Teraz to vieme ešte viac,“ dodáva skromne Katka. Vďaka modernej medicíne sa dnes deti i dospelí so spina bifidom, teda rázštepom chrbtice, môžu lepšie zaradiť do života. Nezáleží na tom, že sú trochu iní. Sú medzi nimi právnici, umelci, lekári, víťazi paraolympiád, majú svoje rodiny.

Dnes sa na život pozeráme inak

Vytúžený Sebastián má vyše roka a rodičom robí obrovskú radosť. Hýbe nožičkami a udrží sa na štyroch. „Náš chlapček je vnímavý a robí nám veľkú radosť. Je ako bežné dieťa. Boli sme s ním na liečení v Dunajskej Lužnej a cvičíme Vojtovu metódu. Neustále robí nové pokroky. Jeho pozornosť je primeraná veku a takisto hlavička pôsobí normálne, ako pri zdravých deťoch. Všetkému rozumie a dobre reaguje,“ hovorí jeho mamina Katka.

So synom chodia na pravidelné kontroly, na Slovensku každé dva mesiace, a raz za pol roka ho sleduje aj odborník zo Švajčiarska.

Katka Krajčoviechová si uvedomuje rozdiel, keď sa staráte o zdravé dieťa a takisto vie, aké to je, ak má váš potomok nejaký zdravotný problém. „S dcérkou Karinkou sme všetko brali akosi samozrejme. Pri dieťatku, ktoré nemá žiaden problém si niektoré pokroky ani neuvedomujete. Pri Sebastiánovi sa tešíme z každého jeho posunu. Prežívame to úplne inak ako pri našej prvorodenej dcérke. Venujeme mu oveľa väčšiu pozornosť. Cvičíme, chodievame k lekárom a na liečenia. Neustále ho sledujeme,“ vysvetľuje Katarína.

So starostlivosťou jej pomáha doslova celá rodina. Všetci sa veľmi snažia. Od rodičov, cez sestry až po príbuzných manžela. „Sebastián nám robí radosť už len tým, že ho máme. Je to naše slniečko, takmer stále sa smeje. Miluje vozenie v kočiari a rád navštevuje sestrinu izbičku.“

Podľa lekárov existuje veľká pravdepodobnosť, že malý hrdina bude predsa len chodiť. Manželia si pochvaľujú aj prístup lekárov a ďalších odborníkov z oblasti zdravotníctva. Ich starostlivosť je vraj na skvelej úrovni. „Keby som mala tento problém prežiť znova, určite by som to nevzdala. Veľa detí s podobným osudom je na vozíku. Ja však vnímam ako Sebastián pracuje s nožičkami. Vie sa s nimi poriadne zaprieť. Kedysi som riešila v živote nepodstatné veci ako nákupy, či dovolenky. Hodnoty sú niekde úplne inde. Už sa na život pozeráme úplne inak. Pri synovi každý jeho progres vnímame ako malý zázrak,“ uzatvára svoje rozprávanie šťastná mamina Katka. S manželom sa pre lásku k synovi rozhodli nevzdať a robia všetko pre to, aby skvalitnili jeho život.

Zaujali vás tieto články?