Chráňte sa pred slnkom správne, určite svoj fototyp

Redakcia Chráň svoju kožu 15.07.2019

Každá koža má odlišnú fotosenzitivu, vďaka čomu rozlične reaguje na slnečné žiarenie.

Ak sa chcete správne chrániť pred UV žiarením, poznajte fototyp svojej kože. FOTO: Adobe Stock

Hlavným rizikovým faktorom poškodzujúcim kožu je slnečné žiarenie, konkrétne jeho zložka ultrafialové žiarenie (UV). Práve toto žiarenie má za následok aj vznik kožných nádorov. Mali by ste sa teda pre každým pobytom na slnku chrániť podľa fototypu vašej pokožky.   

Viete aký fototyp ste vy?

Každá koža má odlišnú fotosenzitivu, vďaka čomu rozlične reaguje na slnečné žiarenie. Na základe farby vlasov, očí a výskytu pieh poznáme niekoľko fototypov pokožky. Viete, ktorý z nich je váš?

Dajte si určiť váš fototyp odborníkmi Všeobecnej zdravotnej poisťovne na podujatí Deň pre vaše zdravie

Fototyp 1

 Ľudia s ryšavými vlasmi sú náchylní na rýchle spálenie kože. FOTO: Adobe Stock

Veľmi citlivá pokožka, ktorá väčšinou na slnku sčervenie. Typickým znakom sú svetlé či ryšavé vlasy a pehy. Človek s takouto pokožkou by sa nemal opaľovať dlhšie ako 15 minút a mal by používať krém s najvyšším ochranným faktorom. 

Fototyp 2

Ideálny opaľovací krém pre plavovlasých je s ochranným faktorom 50+. FOTO: Adobe Stock

Citlivá pokožka so sklonom k sčervenaniu. Ľudia s týmto typom pokožky majú blond až svetlohnedé vlasy, modré, zelené, alebo šedé oči. Môžu na slnku tráviť maximálne pol hodinku a ideálny opaľovací krém pre nich má faktor 50+.

Fototyp 3

Fototyp 3 je na Slovensku najrozšírenejší. FOTO: Adobe Stock

Tento fototyp nájdete na Slovensku najčastejšie. Charakteristický je svetlohnedou pokožkou, vlasmi od špinavej blond po gaštanovohnedú a šedými alebo hnedými očami. Aj keď sa málokedy spália, mali by sa opaľovať maximálne 45 minút. 

Fototyp 4

Máte typ pokožky, ktorý je slnečným lúčom najodolnejší? FOTO: Adobe Stock
Patria sem ľudia s najtmavším odtieňom pokožky a hnedými očami. Vlasy majú tmavohnedé až čierne. Ich pokožka je prirodzene tmavšia a dobre odolná voči slnečnému žiareniu, to ale neznamená, že ju nemusia chrániť. Ideálnym opaľovacím krémom je pre nich s ochranným faktorom 30.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera