Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

#1 Adela Vinczeová: Som šťastný človek, len občas na to zabúdam

Som šťastný človek, len občas na to zabúdam

Vypočujte si prvú epizódu podcastu Všeobecnej zdravotnej poisťovne - Všeobecne o zdraví. Prvá časť sa venuje téme šťastia a práve o ňom nám porozprávala známa moderátorka Adela Vinczeová.

15.08.2022

Čo robí Adelu šťastnou? A čo je to vlastne šťastie? Dá sa šťastiu naučiť alebo je potrebné narodiť sa pod šťastnou hviezdou? 

Adela verí, že šťastie nefunguje na základe externých vplyvov. Príjem materiálnych vecí ani externé vplyvy nevieme ovplyvniť. Sú krehké a môžu z nášho života kedykoľvek odísť. Pocity šťastia, ktoré zažívame pri nezvyčajných momentoch alebo keď sa zamilujeme sú skôr eufóriou. Dlhodobé šťastie je podľa Adely Kontinuom, ktoré si vytvárame sami, našimi vlastnými postojmi.

Ľahko sa mudruje, keď máme všetko

Možno ste si pomysleli, že ľahko sa mudruje niekomu ako je Adela. Veď má dobrú prácu, peniaze, manžela, je rešpektovaná... samozrejme, že je šťastná. Šťastie však nie je samozrejmosťou pre nikoho. „Myslím si, že to funguje opačne. Práve preto, že som vnútorne šťastná som si do svojho života pritiahla robotu svojich snov aj dobrého manžela. Zameriavam sa na to, čo mám a za čo môžem byť vďačná a práve to mi veľmi posilňuje moje vnútorné šťastie. Sú ľudia, ktorí majú to isté čo my, ale rovnako ako my nemajú deti a to im stačí na to, aby zrazu šťastní neboli. Ide o to, čomu venujeme svoju pozornosť a čo dávame na piedestál, ktorý určuje či sme alebo nie sme šťastní,“ vysvetľuje Adela.

Dieťa nemá naplniť chýbajúce šťastie

Adela a jej manžel, moderátor Viktor Vincze otvorene rozprávajú o tom, že nemôžu mať deti. Pre mnohé páry je neplodnosť boľavou témou a túžba po deťoch je tak silná, že im negatívne zasahuje do vzťahu a do života. Adela hovorí: „Mala som obdobie, priznám sa veľmi úprimne, že som si myslela, že mi ku šťastiu bude chýbať dieťa. Cítila som tlak, že to tak musí byť, že by to tak malo byť. Ja som si povedala, že sem nechcem ťahať niekoho, kto má mne naplniť nejaké šťastie. Dieťa má proste prísť, nezamýšľaš sa nad tým, aj to plánuješ lebo to patrí k životu, ale keď veľmi špekuluješ nad tým, ako to spraviť, tak mám pocit, že sem ťahám nejakú dušu, ktorá si hovorí ´vyrieš si to sama a daj mi pokoj. Čo ti ja mám látať nejaké diery´,“.   

Všetci sme občas tragédi a je to v poriadku. Nemôžeme očakávať, že po prečítaní jednej motivačnej knižky, vypočutí podcastu alebo po víkendovom seminári budeme levitovať.

Dôvera v život na prvom mieste

Ako dosiahnuť šťastie? Podľa Adely ide predovšetkým o dôveru v život a uvedomenie si, že máme v živote všetko to, čo aktuálne potrebujeme: „Dôverujem životu a tomu, že mi dáva presne to, čo mi patrí, čo ma má posúvať ďalej, čo ma má tešiť. Život môžeme aj ignorovať a ísť proti nemu. Môžem byť presvedčená, že mi život krivdí a že všetko malo byť úplne inak aby som bola šťastná. Každý má svoje témy, ktoré sa prijímajú ťažšie, ale ak ich neprijmem, nikam sa neposuniem.“

Dokázať dôverovať životu si vyžaduje určité úsilie. Pomôcť môžu knihy, semináre či terapia. Adela hovorí: „Nie som fanúšikom množstva motivačných kníh, netreba ich prečítať 800. Pre mňa sú stále funkčné 2 -3 v ktorých je povedaná podstata a tú podstatu netreba ďalej rozpitvávať, ale treba ju žiť.“

Terapia mení pohľad na vzťahy aj na svet

Adela už niekoľko rokov navštevuje etikoterapiu. Je to typ terapie, ktorý pomáha človeku zmeniť postoj k sebe samému, svojmu okoliu, k vzťahom a pomáha dosiahnuť emocionálny nadhľad nad svojim životom. Adela vysvetľuje: „Keď som prišla na prvé sedenie, začala som sa sťažovať na toho, na toho a na toho. Terapeutka, pani Beátka Hlohovská, mi povedala ´stop, ja o týchto ľuďoch nechcem nič vedieť. Poďme k tebe. Aký máš ty vzťah k sebe?´ Vďaka terapii som si uvedomila, že predtým som sa zameriavala ma to, kto mne spôsobil niečo negatívne. Keď sa povie ´daj mi pokoj´, ten pokoj vám nikto nemôže dať, len ty sám. Pochopila som, že mám vo svojich rukách oveľa viac moci k svojmu životu.“

Niekedy nerozumieme dôvodom, prečo sa niektoré veci v živote dejú. Podľa Adely ich treba len prijať a s nimi aj vedomie, že ten dôvod možno nikdy nepochopíme. „Prijatie nie je pasívne, naopak, dáva nám veľmi veľa energie. Keď proti niečomu bojujeme, odoberá nám to energiu, je to únavné, to neustále riešenie situácie. Keď to človek prijme, dá mu to viac energie a je v takom mieri. Toto je pre mňa súčasťou šťastného alebo spokojného života – nebojovať stále s niečím.“

Pandémia nám priniesla lekciu na mieru

„Viem, že toto čo hovorím môže niekoho iritovať, ale prvým krokom je prijať, že niečo nedokážem prijať. Nie som duchovne neschopná, len prijímam, že to ešte neviem,“ tvrdí Adela a dodáva: „Verím tomu, že korona nám všetkým priniesla lekciu na mieru. Možno mi ukazuje, že tento vzťah, ktorý žijem asi nie je v poriadku, tak čo s tým idem robiť? Ďakujem, že to môžem vidieť. Možno mi ukazuje, že nezvládam deti, ďakujem, že to môžem vidieť a možno s tým môžem začať niečo robiť. Verím, že každý kto je k sebe úprimný, tak nejaké odkazy korony pre seba vidí. A keď nie je k sebe úprimný, tak sa môže na mňa hnevať a to je v poriadku.“

3 tipy pre šťastie od Adely 

  1. Dôverujte životu a prijmite ho taký, aký je.
  2. Buďte vďační za to, čo máte.

  3. Obráťte pozornosť na to pekné.

 

Celý rozhovor s Adelou Vinczeovou si môžete vypočuť v našom podcaste Všeobecne o zdraví.

Príjemné počúvanie!

    

Zaujali vás tieto články?