Chcete stráviť leto v zdraví? Nezabúdajte na dostatočnú ochranu pokožky

Redakcia Zdravá pokožka 14.07.2022

Človek by nemal stráviť na slnku bez natretia sa opaľovacím krémom v priemere viac ako desať minút. Dbať na ochranu kože je preto potrebné vždy, keď opúšťame priestor, v ktorom sme chránení pred slnkom.

Človek by nemal stráviť na slnku bez natretia sa opaľovacím krémom v priemere viac ako desať minút. „Dbať na ochranu kože je preto potrebné vždy, keď opúšťame priestor, v ktorom sme chránení pred slnkom,“ zdôrazňuje dermatovenerologička a členka Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti MUDr. Gabriela Kolátorová.

Prečo sú pre človeka slnečné lúče dôležité?

Slnečné lúče majú pre ľudský organizmus blahodarne účinky.  Dopĺňajú hladinu vitamínu D3,  podporujú imunitu a zlepšujú našu náladu. Slnko je  zdrojom života na Zemi. V kožnom lekárstve využívame slnečné žiarenie na liečbu niektorých kožných ochorení, ako je napríklad akné, psoriáza či ekzémy. Slnko je dôležité pre fotosyntézu rastlín. Fotosyntézou  sa do atmosféry uvoľňuje  kyslík,  čím sa udržuje jeho koncentrácia dôležitá  pre život. 

Aká je odporúčaná doba pobytu na slnku?

V priemere, nenatretý človek môže byť na slnku maximálne 10 minút. Preto je potrebná ochrana kože vždy, keď opúšťame priestor v ktorom sme chránení pred slnkom.

Nie všetci ľudia majú rovnaký typ kože. Tvorba pigmentu, teda zhnednutie kože po slnení, nie je u všetkých ľudí rovnaká. Koža u niektorých jedincov nie je schopná ani po dlhom pobyte na slnku vytvárať pigment. Toto ochorenie nazývame albinizmus. Je to ochorenie, kedy koža nepigmentuje a veľmi rýchlo dochádza vplyvom slnečných lúčov k poškodeniu kože. Podobný stav, ktorý sa týka iba častí kože sa volá vitiligo. Je to ochorenie, kedy na niektorých okrskoch kože dochádza ku strate pigmentu. Na základe reakcie pokožky na slnko sa na celom svete rozlišuje šesť fototypov pokožky, v Európe sa vyskytujú štyri fototypy.

Fototyp I – Sú to ľudia s najcitlivejšou pokožkou, majú bledú pleť, často sú pehaví. Sú to typy so svetlými očami a hrdzavými až ryšavými vlasmi. Výskyt tohto fototypu v populácii  asi 2 %. Do hneda sa nikdy neopália a ak sú dlhšie na slnku, ich pokožka sa nanajvýš spáli.

Fototyp II – Je to typ precitlivený na slnko, ktorý sa musí pred slnkom chrániť.  Neopáli sa do hneda, pokožka sa pri nadmernom vystavení slnku stáva červenou. Do fototypu číslo II spadá asi 12 % obyvateľstva. Charakterizuje ho svetlá pleť, ktorá môže, ale nemusí  byť posiata pehami. Farba vlasov týchto ľudí býva blond až svetlo hnedá, hnedá, farba očí je modrá, šedomodrá, zelená.

Fototyp III – Ide o najpočetnejšie zastúpený fototyp v populácii,  týka sa asi  78 % ľudí. Tí majú normálnu pleť, ktorá sa opáli do hneda a málokedy sčervenie.  Spálenie sa vyskytuje naozaj zriedka a ak sa predsa objaví, ide len o ľahký stupeň.

Fototyp IV – Tento typ pokožky má asi  8 % populácie. Ich pokožka sa prakticky nespáli a to ani v prípade, ak by nepoužili ochranný faktor. Slnko napriek tomu netreba podceňovať a aj týmto pacientom odporúčame používanie ochranných krémov.

Aké následky môže mať dlhý pobyt na slnku?

Akútne ochorenie spôsobené jednorazovým dlhým pobytom na slnku sa prejavuje opuchom, prudkým začervenaním kože a neskôr olupovaním. Hovoríme o spálení kože slnkom, odborne o solárnej dermatitíde. Môže mať v prejave iba začervenanie, ale aj tvorbu pľuzgierov, dokonca nekrózu kože.  Celková reakcia sa prejavuje teplotou, triaškou, veľkou stratou tekutiny a môže skončiť smrteľne. 

Časté a opakované vystavovanie kože slnku spôsobuje tzv. fotoaging, čiže starnutie kože. To sa neprejaví hneď, ale až v latencii 10 - 15 rokov po nadmernom opaľovaní. Koža vyzerá podstatne staršia, ako je biologický vek človeka. Je nepravidelne škvrnitá, stráca pružnosť, je ochabnutá a suchá, tvoria sa vrásky. Pri chronickom opakovanom slnení sa následne stretávame s tvorbou hnedastých škvŕn rôznej veľkosti na tvári aj na tele a nakoniec s tvorbou bradavičnatých prejavov, ktoré sa ľudovo nazývajú "starecké bradavice". Finálnym prejavom ochorení z poškodenia kože slnkom sú zhubné prejavy vo forme basocelulárneho alebo spinocelulárneho karcinómu. Najhorším nádorovým ochorením vôbec je malígny melanóm.

Iná skupina sú ochorenia z alergie na slnko. Stretávame sa s nimi už na jar s prvými slnečnými lúčmi. Svojimi prejavmi sa podobajú ekzému. Je  to svrbivé, nepríjemné ochorenie, ktoré sa každoročne opakuje a znepríjemňuje človeku život. V praxi sa hovorí, že jedno spálenie na slnku prináša 80 % pravdepodobnosť vzniku kožnej rakoviny u človeka. Toto percento sa zvyšuje v závislosti na veku. Čím je jedinec mladší, tým je percento pravdepodobnosti vyššie. 

Ako sa pred slnkom chrániť najmä teraz v lete?

V lete musíme myslieť nielen na slnko a ochorenia s ním spojené. V lete stúpajú teploty, ľudia sa nadmerne potia a lekári sa stretávajú aj s kožným chorobami, ktoré sú s tým spojené. V prvom rade sú to mykotické infekcie, ktoré môžu postihnúť trup. Týkajú sa iba určitej skupiny ľudí, ktorí sa viac potia, nosia odev z umelých vlákien či trpia cukrovkou. Tieto infekcie však môžu postihnúť aj medziprstové priestory na nohách, celé stupaje a nechtové platničky, u mužov často triesla, u žien priestory pod prsníkmi. Prevencia ochorení tejto skupiny je nosenie vhodného odevu a obuvi. Potrebné je nosiť vzdušné, nie uzatvorené topánky, nie teplé ponožky. Ani spodné prádlo, hlavne u mužov, nemá byť z teplých materiálov. Prevencia všetkých ochorení spojených s pobytom na slnku je používanie opaľovacích krémov, tzv. fotoprotektív. Pobyt na slnku je treba prispôsobiť fototypu kože. Keď budeme dodržiavať tieto zásady, budeme si leto užívať.

Aká je prevencia v prípade bábätiek a detí?

Deti do 1 roku veku by sa mali držať úplne mimo slnka. Deti do 3 rokov veku by sa mali na slnku pohybovať minimálne, najlepšie v tieni. Medzi 11:00 – 15:00 hodinou by deti vôbec nemali byť vonku. Nadmerné vystavovanie sa slnku v detstve môže znamenať zásadný faktor pre vznik rakoviny kože v dospelosti. Detská koža je oveľa jemnejšia a tenšia ako koža dospelého jedinca, UV žiarenie preniká do hlbších vrstiev kože. Preto sa detská koža  dokáže rýchlo poškodiť. Deti chránime odevom, ale aj natieraním pre deti vhodnými opaľovacími krémami. Deti nemôžu používať opaľovacie krémy určené dospelým. Tak isto ako dospelí nemajú používať detské opaľovacie krémy. Tieto prostriedky pracujú na úplne iných základoch. Dôležité je natretie kože približne pol hodinu pred plánovaným pobytom na slnku. Opaľovacieho prostriedku musí byť na kožu nanesené dostatočné množstvo. Adekvátnu ochranu deťom poskytnú správne návyky, ochranné oblečenie, pokrývka hlavy a uší, krém s UV filtrom, pobyt v tieni a vhodne zvolené aktivity v exteriéri. Platí aj taká jednoduchá pomôcka: Vo chvíli, keď je váš tieň menší, ako je vaša postava, vyhľadajte tienisté miesto.

Ako si teda správne vybrať opaľovací krém?

Ochrana spočíva v používaní krémov s ochranným faktorom (SPF) minimálne 30. Ideálne je mať krémy doma, aj na  pracovisku.  Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať tým častiam tela, ktoré sú viac vystavované slnku ako sú uši, hlava, zátylok, pery, vrchná strana chodidiel a rúk. Opaľovacie krémy sa odporúča aplikovať minimálne 30 minút pred plánovaným pobytom na slnku. Množstvo použitého krému je asi 35 gramov krému, teda asi 7 čajových lyžičiek. Čím je svetlejší odtieň pokožky, tým vyšší by mal byť ochranný UV faktor,  prípadne aj opakovať natretie tela častejšie. Samostatnú skupinu ľudí predstavujú ľudia pracujúci v exteriéri, ako napríklad cestári, stavebníci, poľnohospodári či športovci. Tieto profesie sú mimoriadne dlhý čas vystavení pôsobeniu slnka. Preto u týchto povolaní je nutné aj prispôsobenie dĺžky pracovného času pobytu na slnku, zvolenie vhodného odevu, krytie exponovaných častí tela (uši, krk, zátylok) odevom či opakované natieranie sa ochranným opaľovacím krémom.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera