Vlado Voštinár: Pleťový krém si nechávam miešať namieru

Redakcia Rozhovor 13.08.2018

„Používam ručne robené šampóny a mydlá. Chlieb kupujem len kváskový," vraví moderátor, ktorý chce raz chovať zvieratá a pestovať si zeleninu

„Výrobcom potravín som vyhlásil osobný bojkot. Tej chémie je tam už priveľa,“ tvrdí moderátor. FOTO: TV JOJ

Moderátor Vlado Voštinár (54) tvrdí, že jeho profesia síce pôsobí zábavne, no vo svojej podstate je to náročná, vážna a vyčerpávajúca práca. Potrebuje spať osem hodín, používa prírodnú kozmetiku, vyhľadáva kvalitné potraviny a nedá dopustiť na šport a oddych. Občas si dopraje kvalitné víno či rum, no v zdravej miere. Jeho slabosťou sú sladkosti, ale dnes si už vyberá skôr zdravšie formy koláčov.

Už roky moderujete zábavnú reláciu Inkognito. Je smiech, radosť a humor súčasťou vášho každodenného života?

Smiech mi je oveľa milší ako plač, radosť krajšia, ako smútok a humor lepší, ako depresia. Všeobecne sa takto žije oveľa lepšie. To, ale neznamená, že sa usmievam stále a na čomkoľvek sa smejem. To by bolo tiež povážlivo čudné. Ak však nosíte optimistický životný postoj vo vnútri duše, tak aj ťažšie chvíle zvládnete s prehľadom. A takto nejako si ja už dlhé roky žijem.   

Istým spôsobom sa pri svojej profesii zabávate. Je to tak? 

Moderovanie, i napriek tomu, že vyzerá zábavne, je vážna práca. A často náročná a vyčerpávajúca práca, ale som za ňu vďačný. Práci človek venuje jednu tretinu života, často i viac. A to je dosť na to, aby vás posúvala dopredu, formovala a vďaka umu i zručnosti posuniete dopredu vy tento svet. A ak sa to nedarí, tak by mal nastúpiť optimizmus a viera, že raz...

Vlado Voštinár roky moderuje zábavnú šou. FOTO: TV JOJ

Aké vlastnosti podľa vás definujú kvalitného moderátora?

Toto keby som vedel, tak by som kvalitný moderátor určite bol (smiech).  

Moderátor musí byť istým spôsobom exhibicionista. Ste v súkromí skôr extrovert alebo introvert?

Priemerný chlap povie za deň asi sedem tisíc slov. Priemerná žena dvadsaťtisíc. Vďaka svojej práci už doobeda spĺňam parametre priemernej ženy, a tak sa dobrovoľne po obede mením na priemerného introvertného muža. Niekedy sa mi už fakt nechce rozprávať, keď nemusím.

Pred časom ste sa rozhodli zmeniť stravovacie návyky. Čo bolo pre vás hlavným podnetom zmeniť životný štýl?

Začali ma dosť výrazne štvať výrobcovia potravín, tak som im vyhlásil osobný bojkot. Táto téma je na dlho, ale poviem to aspoň zjednodušene. Tej chémie je tam už príliš.

Ako ste si upravili stravu? Máte potraviny, ktoré preferujete?

Nie len stravu, ale aj kozmetiku. Začal som používať ručne vyrábané prírodné mydlá a šampóny od malých výrobcov. Aj krémy si nechávam vyrábať u jednej pani. Pripravuje mi ich špeciálne na môj typ pleti a opäť len z prírodných zložiek. Mäso a výrobky kupujem z malých rodinných fariem a chlieb iba kváskový. No a už si chystám priestor na maličkú farmu, kde by som si choval pár zvierat a pestoval nejakú zeleninu pre vlastnú spotrebu. 

Aký spôsob stravovania vám jej najbližší? Prípadne, ktorú zahraničnú kuchyňu obľubujete?

Momentálne sa učím jesť pravidelne každé tri hodiny. Veľa zeleniny a ovocia. Na moje telo to funguje. Je to aj základ ázijskej kuchyne a ich strava mi veľmi chutí.  

Som chlap po päťdesiatke a to je vek, kedy musíte byť v strehu.


Ste nefajčiar a abstinent. Máte okrem sladkostí nejaké iné neresti?

Zase až taký asketický život nevediem. Úplný abstinent nie som. Mám rád dobré víno a rum. Ale nesmiem sa opiť. Na toto si dávam pozor. Jednak preto, že mi telo slabo spaľuje alkohol a je mi potom tri dni zle. A taký alkohol, ktorému obetujem tri dni života ešte nevyrobili. No a jednak aj preto, že nemám rád stav opitosti. Týmto sa nebojím naznačiť, že som už párkrát takto scápaný bol. Sladkosti, to už je iný príbeh. To mi chutí veľmi. Ale aj tie som zredukoval na kvalitnejšie veci. Teda, keď si chcem dať čokoládu, tak takú, ktorá čokoládou naozaj je, a keď koláčik, tak bez margarínov a farbív.

Ako sa zmenil váš metabolizmus vekom? Musíte si hmotnosť strážiť?

Keď som mal tridsať rokov a chcel som zhodiť pár kíl, tak mi stačili dva týždne a bolo. Po päťdesiatke mi to už nejde. To bol aj jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol stravovať trochu inak. Pribral som päť kíl a musí sa mi podariť ich zhodiť. Bude to boj.

Mám rád dobré víno a rum, ale nesmiem sa opiť. Telo mi slabo spaľuje alkohol a je mi potom tri dni zle. A taký alkohol, ktorému obetujem tri dni života, ešte nevyrobili.

Aké športy vám vyhovujú?

Chodievam lyžovať. Je to o športe aj atmosfére hôr zároveň. Toto máme s celou rodinou veľmi radi. A mám rád vodu v štýle: „Ja vo vode, ja pod vodou, ja na vode a voda vo mne“.

„Som v strehu," hovorí na margo svojho zdravotného stavu. FOTO: TV JOJ

Ste trojnásobným otcom. Snažili ste sa k pohybu viesť aj svoje deti?

Od malička. Netrval som na tom, aby boli vrcholoví športovci, ale chcel som, aby športovali. A zostalo im to dodnes, čo som rád. Venujú sa športu rekreačne a hádam sa z toho stane súčasť ich životného štýlu.

Ako vyzerá vaša zdravotná prevencia?

Nevybočujem zo štandardu. K zubárovi chodím dvakrát za rok a pravidelne aj na komplexnú prehliadku.

Existuje oblasť zdravia, ktorá vás dokáže potrápiť?

Na tej ostatnej prehliadke mi doktorka povedala, že čo sa týka zdravotných výsledkov, mal by som ešte chvíľu požiť. Ale viete, som chlap po päťdesiatke a to je vek, kedy musíte byť v strehu. Tak čakám, s čím na mňa moje telo časom „vybehne“.

Máte tipy, ktoré ste si na sebe odskúšali a viete, že vám pomáhajú byť v dobrej kondícií a fit?

Ak vhodne zharmonizujete pozitívne myslenie, stravu, šport a oddych, tak sa vám to odzrkadlí aj na psychickej pohode. No a potom by sa vám mohlo podariť zvládnuť veľa vecí.

So zdravím súvisí aj spomínaná psychická pohoda. Aká je vaša predstava ideálneho relaxu?

Pre mňa je základ spať osem hodín. Toto si dôsledne strážim. No a mám napríklad veľmi rád trochu sa uťahať pri športe a následne si dokonale oddýchnuť vo wellness. A ak za tým nasleduje onen spánok, tak ráno vstanete oddýchnutí a usmiati. Skúste to. Možno to zaberie aj na vás.  Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera