Ivana Kuxová: Neviem si len tak ľahnúť a čítať knihu

Redakcia Rozhovor 01.10.2018

Herečka Ivana Kuxová v rozhovore o rodičovstve a zdraví prezradila aj svoj špeciálny recept na liečivý čaj. Takú kombináciu by ste určite nečakali.

Ivana Kuxová (37) si dala na istý čas od herectva pauzu. Rozhodla sa totiž naplno využiť rodičovskú dovolenku so synom Félixom. Nedá dopustiť na očkovanie detí, bio stravu, mäso od domácich výrobcov a vo voľnom čase miluje plávanie. Známa herečka SND a manželka Petra Brajerčíka vidí veľké výhody vo vzťahu s kolegom z brandže a nevie zabudnúť na nádhernú dovolenku na Islande.

V hereckom prostredí sa pohybujete v podstate odmalička. Aj členkou SND ste sa stali v mladom veku. Je herectvo vášeň na celý život, alebo ho dnes beriete ako klasické povolanie?

Určite sa nedá herectvo robiť bez vášne a ako klasické povolanie ho takisto nevnímam. V herectve človek pracuje s predstavivosťou, emóciami a s vlastným telom… To samozrejme väčšina povolaní nepotrebuje využívať k svojej práci. Na druhej strane, nič iné som nikdy nerobila, takže pre mňa je to normálne povolanie. Keď počúvam ľudí s „klasickými povolaniami” hovoriť o svojej práci, tak o nej rozprávajú  v drvivej väčšine s nechuťou. Alebo len čakajú na víkend či dovolenku. Mňa moja profesia baví a to je na nezaplatenie. Predstava, že strávim trištvrte svojho života niečím, čo ma nebaví a obťažuje, je strašná. Ale chápem, že nie každý má šťastie. Na druhej strane, vždy sme to my, ktorí máme možnosť rozhodnúť sa.

Momentálne ste na rodičovskej dovolenke a máte menšiu hereckú pauzu. Času na spánok a aj na seba máte zrejme menej. Neponáhľali ste sa späť do práce? Prečo ste sa rozhodli ostať so synom na materskej dlhšie obdobie?

Pretože si myslím, že prvé roky života sú pre dieťa veľmi dôležité. Vtedy je dieťa najviac otvorené a aj najviac citlivé. Čo sa udeje dovtedy, to ho ovplyvní na celý život. To, ako bude vedieť nadväzovať vzťahy, ako bude vnímať svoju vlastnú rodinu a množstvo iných dôležitých vecí. To, čo sa udeje zlé dovtedy, sa už nedá nijako napraviť. Zostáva to v nás po celý náš život. Momentálne začal chodiť do škôlky na pol dňa, pretože mi začalo veľa ľudí hovoriť, že to už Félix potrebuje. Má dva a pol roka a je veľmi sociálny. Veľakrát sa na ihrisku pripojil ku škôlkarom a nechcel od nich odísť. Zatiaľ sa mu tam páči a nechce ísť domov. Uvidíme, či sa to nezmení. Všetci vravia, že je to až príliš ideálny začiatok.

Ivana Kuxová si dala na materskej dovolenke od herectva pauzu. FOTO: Ivana Kuxová

Herecká profesia je pre ženy o čosi náročnejšia, lebo musia zvládať aj materstvo. Viete nájsť správny balans medzi rodinou a kariérou?

Momentálne takmer nepracujem. Rozhodla som sa venovať rodine. Samozrejme, že mi niekdy divadlo chýba, ale hovorím si, že mi nič neutečie. Občas sa zastavím pozrieť kolegov a dokonca sa mi „až” dvakrát podarilo ísť večer na predstavenie.

 Rozhodla som sa venovať rodine.

Váš manžel Peter Brajerčík je z rovnakej brandže. Je to pre vás výhodou? Máte spoločných známych, profesiu, viete si poradiť a pochopiť sa...

Áno. Myslím že by to bolo o dosť zložitejšie, keby som bola z úplne iného fachu. Nemusí mi nič vysvetľovať. Viem, čo prežíva dva týždne pred premiérou a takisto som zvyknutá na to, že niekdy nie je týždeň doma. Takisto vieme diskutovať a radiť sa o divadle, či o televízii. Aj keď máme na niektoré veci iný pohľad, vždy je iný názor určite obohacujúci.

Peter vám pomerne dlho dvoril, mali ste netradičnú svadbu... Vymýšľa váš partner rôzne prekvapenia aj v manželstve?

Snaží sa ma prekvapovať často. Je romantická duša. Samozrejme, že je to časom menej bláznivé, pretože máme málo času a dieťa, ale aj kvety „uprostred týždňa” vedia veľmi potešiť, alebo keď navarí nejaký dobrý obed.

Vraj sa už tešíte na turistiku, keď dáte syna do nosiča a pôjdete do hôr. Okrem toho zvyknete chodiť plávať. Ktoré športy sú pre vás tie práve a prečo?

Skúšali sme to s nosičom asi pred rokom a nemalo to veľmi úspech. Pochopili sme, že pre dieťa, ktoré je naviac veľmi pohyblivé, je otrava sedieť v nosiči. Navyše to asi ani nie je preňho úplne najzdravšia poloha. Počkáme, kým pôjde po vlastných. Minule prešiel asi dva kilometre bez jediného zamrnčania, takže nádej tu je. Čo sa týka športov, najviac milujem plávanie. To je pre mňa absolútny relax spojený s fyzickou námahou. Keby som mohla, plávam aj päťkrát do týždňa. Peťo cvičí jógu a snaží sa ma na ňu nahovoriť, ale zatiaľ u mňa vyhráva plávanie. Som vodné znamenie, tak možno je to tým. Ale asi zohráva úlohu aj to, že som v detstve chodila na plavecké tréningy. Zavesila som plávanie na klinec, keď sme mali mať letné sústredenie, ktoré spočívalo v behaní. Beh je jediný šport, ktorý fakt neznášam. Kvôli tomu som zahodila niekoľko rokov v bazéne. Po rokoch som sa k plávaniu zase vrátila a opäť ma to začalo veľmi baviť. Kým som nebola tehotná, chodila som na večerné tréningy. Neskutočne ma to nabíjalo.

Ivana Kuxová miluje plávanie a neznáša beh. FOTO: TV Markíza

Ako sa staráte o svoje zdravie, prípadne o zdravie celej rodiny?

Snažíme sa stravovať zdravšie a hýbať sa. Občas v zimných mesiacoch berieme vitamíny.

Zavesila som plávanie na klinec, keď sme mali mať letné sústredenie, ktoré spočívalo v behaní. 

Venujete pozornosť aj preventívnym prehliadkam pre deti a dospelých? Ste prípadne za očkovanie detí?

K pediatričke samozrejme ideme, keď mám pocit, že je to nutné. Nezdá sa mi úplne ideálne sedieť v čakárni plnej chorých detí, pokiaľ má môj syn soplík. Náš syn je plne očkovaný a viac k tomu ani nebudem dodávať. Tých, čo neočkujú aj tak nijakými faktami nepresvedčíte. Zdá sa mi to ale vrcholne nezodpovedné od rodičov, nielen voči vlastnému dieťaťu, ale hlavne voči deťom, ktoré zo zdravotných dôvodov byť očkované nemôžu, poprípade ešte nemajú na očkovanie vek.

Dbáte na zdravé jedlá? Ako sa snažíte stravovať?

Jeme veľa zeleniny, ovocia, obilnín, strukovín a mäso kupujeme len v menších farmárskych obchodoch. Poprípade od konkrétnych ľudí, ktorí zvieratá chovajú. Snažíme sa nejesť polotovary, konzervy. Takisto si dávam pozor, aké vajíčka a mlieko kupujem. Ak je to možné, kupujem ovocie a zeleninu v BIO kvalite. Keď stíhame, tak pečieme doma kváskový chlieb.

Máte oblasť zdravia, na ktorú musíte byť viac dôslednejšia, prípadne, ktorá vás dokáže trošku viac potrápiť?

Ani nie. Nebývam momentálne ani nejak chorá. Samozrejme, v divadle človek ľahšie príde k nejakej viróze, ale antibiotiká som nemala už roky. Skôr inklinujem k ajurvéde a k prírodným spôsobom liečby. Väčšinou si naordinujem kurkumovo - zázvorvý čaj s ghee a medom. Zbierame si aj vlastné bylinky.

Keď stíhame, pečieme doma kváskový chlieb.

Materstvo je v podstate úväzok na 24 hodín denne. Ako vyzerá vaša ideálna psychohygiena a relax?

Keď je občas môj muž večer doma, tak vybehnem do kina, alebo len tak do mesta. Nedávno som videla skvelý koncert Jany Kirschner. To ma na pár dní zase nabilo energiou. Aj by som prijala občas ničnerobenie, ale napriek tomu, že máme syna na tri hodiny v škôlke, neviem si len tak ľahnúť a čítať knihu. Vždy je toho toľko, čo treba spraviť, že som rada, že stihnem preňho prísť načas.

Kuxová by hereckú profesiu nemenila. FOTO: TV Markíza

Dnes sa veľa hovorí na vplyve psychiky na zdravie človeka. Čo vám spôsobuje radosť a napĺňa vás šťastím?

Keď je doma pohoda. Radi zájdeme spoločne niekam do prírody. Mám rada aj čas, kedy sa môžem stretnúť s kamarátmi.

Letné prázdniny ste si užili cestovaním s rodinou. Aký typ dovolenky máte najradšej?

Najradšej mám, keď môžem prejsť krajinu, čo najslobodnejšie. Nechcem byť obmedzovaná časom alebo hotelmi. S dieťaťom je už cestovanie trošku iné. Chodíme na jedno miesto, kde máme príjemné súkromie a pohodu. Félix musí mať samozrejme režim, takže cestovanie „na punkáča” musí počkať až vyrastie.

Vraj ste so sestrou v minulosti cestovali po Islande. Čím vám učaroval? Chystáte sa tam časom aj s rodinou?

To bola práve ideálna dovolenka v tom, že sme si prenajali auto, v ktorom sme aj spali. Volá sa campervan. Mali sme absolútnu slobodu. Riadili sme sa len počasím. Vždy sme si večer nadišli cestu a zobudili sa už na miestach, ktoré sme chceli vidieť, takže tam neboli žiadni turisti. Boli to veľké zážitky. Spali sme pri sopke, či pri ľadovcovom jazere. Ráno som sa zobudila, a čo som prvé zbadala, bol tuleň. Zažili sme aj vcelku dobrodružstvo, kedže sa nám pokazili dve autá. S tým druhým náhradným nám pomohli islandskí policajti. Začali nám dymiť brzdy a kedže sme žiadnu pomoc nezohnali ľahli sme si spať. V noci nám policajti búchali na okná a svietili baterkou. Najskôr sme mysleli, že nás idú pokutovať za odstavené vozidlo v ceste, až kým sme pochopili, že nám chcú pomôcť zistiť, ako sú na tom naše brzdy. Uprostred noci s nami začali jazdiť takým spôsobom, že nám lietali po celom aute hrnce a iné veci. Sestra sa ani nestihla vyvliecť zo spacáku, a tak sa tam gúľala s ostatnými predmetmi. Napriek tomu, že sme tam boli len jedenásť dní, dodnes z toho žijem. Sestra, ktorá nemá rada zimu a precestovala naozaj dosť veľa, povedala, že to bola jej najlepšia dovolenka. A to som ju na Island prehovárala niekoľko rokov.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera
  • Logo partnera