Dermatológia

  1. Červené fľaky

    Otázka • 12.07.2018 • Peter

    Mám 35 rokov a zhruba pred siedmimi rokmi sa mi začali vyhadzovať na čele, ale aj vo vlasovej časti hlavy červené fľaky. Nie je to nejako zvlášť svrbivé, ale občas sa to šúpe. Myslel som, že je to stresom, ale objavili sa aj na dovolenke. Niekedy sa mi zdá, že sa to zhorší keď zjem niečo pikantné. Moja obvodná lekárka to vôbec neriešila, kožná mi po veľmi zbežnom prehliadnutí predpísala kortikoidovú mastičku a nejaký drahý šampón. Tá mastička zabrala, po pár dňoch to zmizlo, o pár týždňov sa to ale znova objavilo. A objavuje naďalej. Čo to môže byť? Čo sa s tým dá robiť?

    Odpoveď • 13.07.2018 • Mudr. darina Repková

    Podľa opisu sa najpravdepodobnejšie jedná o seboroickú dermatitídu. Pri tomto ochorení sa príslušnou liečbou niekedy podarí dosiahnuť dlhodobú bezpríznakovú remisiu, ale úplné vyliečenie zatiaľ medicína sľúbiť nevie. V prvom rade sa snažte odpozorovať, čo vám zo stravy neprospieva a snažte sa dané jedlá obmedzovať, alebo vylúčiť. Strava nie je príčinou, ale  zhoršujúcim, alebo provokujúcim faktorom podobne ako stres. V prípade červených prejavov, ktoré sú znakom zápalu, je kortikoidná masť namieste. Jej používanie pri výrazných prejavoch má byť denné, ale ako prejavy ustupujú, tak sa môže častosť aplikácie tejto masti redukovať na aplikáciu trikrát týždenne, dvakrát týždenne až s vymiznutí prejavov sa úplne vysadí. Súčasne by som odporučila v dňoch, kedy už neaplikujete kortikoidnú masť zaradiť do ošetrovania krémy z kategórie zdravotnej kozmetiky, ktorá je predávaná v lekárňach spravidla pod označením DS. Pokiaľ si nájdete takýto vhodný krém, môže vám pri pravidelnom používaní pomôcť predĺžiť interval, kedy vaša koža zostane kľudná. To isté platí aj o šampónoch s prívlastkom DS, ktoré sú vhodné pri takýchto ťažkostiach.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  2. Detské kožné problémy

    Otázka • 11.07.2018 • Renáta

    Mojej 5 ročnej dcére sa objavil na bruchu fľak o veľkosti mince. Vyzeralo to ako nejaká pleseň alebo ekzém. Nesťažovala si, že by ju to svrbelo. Dostala na to kortikoidy od pediatričky, fľak zmizol. O pár mesiacov prekonala chrípku a krátko na to sa jej na tele vyhádzali také bodky (nie červené, svetlé) na hrudi a na chrbte. A objavil sa aj ďalší fľak podobný tomu prvému. Vraj si to má len premasťovať, pomaly to ustupuje, ale trvá to už niekoľko týždňov. Čo takéto reakcie podľa vás spôsobuje? Ako tomu predísť? Nemala by ísť na nejaké vyšetrenie krvi? Nevieme o tom, že by bola na niečo alergická. Tiež ju po kúpaní vo vani v teplej vode svrbí celé telo. Je možné, že má niečo ako atopický ekzém?

    Odpoveď • 13.07.2018 • Mudr. Darina Repková

    Ak prvý fliačik zmizol po kortikoidnej masti, určite sa nejednalo o pleseň. V predškolskom veku si telo neustále buduje svoju obranyschopnosť a môže sa stať, že občas zareaguje koža už či na potravinu, alebo na oslabenie imunity po chorobe. Podľa popisu sa nedá určiť, či by sa mohlo jednať o atopiu. To by vedel najlepšie posúdiť kožný lekár, ktorý by daný nález priamo vyšetril. Kožné prejavy mnohokrát nie sú viazané na zmeny v krvných hodnotách, preto vyšetrenie krvi ordinuje lekár len v prípade, keď  niečo konkrétne predpokladá, alebo niečo potrebuje vylúčiť. V princípe je detská pokožka suchá, preto dopriať jej zvláčnenie, premastenie, hydratáciu môže byť dobrou cestou ako predísť mnohým kožným prejavom z podráždenia a presušenia. Vhodnými prípravkami sú sprchovacie oleje, emulzie, alebo syndety určené na hygienu suchej až atopickej kože. Kožu dostatočne očistia, ale zbytočne nevysušia. Môžu sa použiť pri sprchovaní, alebo ako prísada do kúpeľa. Teplota kúpeľa by mala byť prispôsobená dráždivosti kože. Príliš teplá voda vyvolá svrbenie aj u zdravej pokožky, preto odporúčam vlažnejší kúpeľ. Po šetrnom osušení prikladaním uteráku, nie trením môžete natrieť hydratačné alebo premasťujúce detské telové mlieko.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  3. Pľuzgieriky

    Otázka • 10.07.2018 • Marína

    Dvojročný syn bol na pieskovisku a na druhý deň mal dlane a prsty vysypané takými malými pľuzgierikmi. Celé sa mu to hojilo skoro dva mesiace, kým to úplne zmizlo, aj sa mu koža ošúpala. O rok neskôr sa mu na jar spravilo niečo podobné, to bol v piesku ale v tenkých vlnených rukaviciach. Čím to mohlo byť? Druhý starší syn nikdy podobné problémy nemal, v piesku boli vždy spolu. Čo mu dať v takých prípadoch ako prvú pomoc? Na pohotovosti vraveli, že sa na to nedáva nič. Prečo takto reaguje? To sa má už navždy vyhýbať pieskoviskám?

    Odpoveď • 12.07.2018 • Mudr. Darina repková

    Z uvedeného nie je zrejmé, či celý rok nebol v pieskoviskách a hneď pri prvom kontakte po roku  opäť vznikla reakcia? Pravé príčiny daného stavu by si vyžadovali podrobnejšiu analýzu. Či sa na vzniku podieľa viac abrazívna vlastnosť piesku, jeho chemické zloženie, alebo prímesy rastlinného či živočíšneho pôvodu. Po hre v pieskovisku by som všeobecne odporučila dôkladné umytie šetrným dezinfekčným mydlom aj premastenie detským krémom, alebo krémom s obsahom bepanthenolu, kalciovou masťou a podobne. Keď by  už vznikol prejav s pľuzgiermi, jednoznačne by to mal vyšetriť a liečiť kožný lekár.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  4. Alergia na slnko

    Otázka • 10.07.2018 • Lara

    Nikdy som nemala problémy s pokožkou. Mám takmer 40 rokov a pred 5 rokmi som bola na dovolenke pri mori a zrazu som sa na dekolte celá vyhádzala pľuzgierikmi, ktoré veľmi svrbeli. Alergia na slnko sa odvtedy opakuje každé leto aj na Slovensku, stačí byť chvíľu na slnku... Vždy to bolo ale len na dekolte či ramenách. Toto leto som sa pri úplne prvom opaľovaní vyhádzala ale na nohách. Od prstov nôh až po kolená, veľmi to svrbelo. Boli to malé červené bodky. Po pár dňoch to prešlo. Je to tiež alergia na slnko? Čím to natierať a ako sa tomu vyhnúť? Prečo sa mi to zrazu v tomto veku robí? Dá sa tomu predísť nejakými vitamínmi alebo liekmi?

    Odpoveď • 13.07.2018 • Mudr. Darina repková

    To, že máte alergiu na slnko je vám známe. Výsev na predkoleniach môže byť ďalším z prejavov. Ak ste však pri slnení prišli v danej oblasti do kontaktu s trávou či inými rastlinami, môže sa jednať aj o reakciu na kombináciu štiav a UV žiarenia. Všeobecne pri alergii na slnko je vhodné kožu pred letnou sezónou takzvane otužovať malými dávkami v kvalitnom soláriu, používať denne UV faktory s vyšším číslom SPF a UVA v krúžku. Určité tlmivé efekty sa pripisujú betakaroténu, ktorý dostaneme do tela zvýšeným príjmom príslušného ovocia a zeleniny. Nefajčiari môžu siahnuť aj po tabletkovej forme. Z liekov sú tu antihistaminiká na už vzniknuté prejavy. Na ich preventívny účinok sa názory rôznia.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  5. Lupiny

    Otázka • 04.07.2018 • Peter

    Mám husté tmavé vlasy, mastnú pokožku a stále sa mi robia lupiny. Niekedy je to až neznesiteľné. Používal som dlhé roky šampón proti lupinám z drogérie, vždy, keď som skúsil iný, lupiny sa vrátili a veľmi ma svrbela hlava, už po prvom umytí. Kožná lekárka mi odporučila značkový šampón z lekárne, ktorý stojí ale asi 15 eur a k tomu krémik v miniatúrnej tube za ďalších 10 eur. Tá kozmetika zabrala, ale problému ma nezbavila. Respektíve len na obdobie, čo som ju používal. To už navždy budem musieť kupovať takéto drahé prípravky? Neexistuje nejaká iná alternatíva?

    Odpoveď • 10.07.2018 • MUdr. Darina Repková

    Typ pokožky, vrátane tej vlasovej, máme daný geneticky. Ak sa vaše vlasy viacej mastia potrebujú zvýšenú starostlivosť. Čo sa týka lupín z uvedeného nie je zrejmé, či pod nimi prebieha aj zápalový proces, ktorý sa prejavuje začervenaním kože aj svrbením. Ak vám zaúčinkovali prípravky, ktoré vám odporučila kožná lekárka, je to dobrá správa pre vás, že poznáte produkty, ktoré na váš problém fungujú. V čase kedy sú lupiny viditeľné je potrebné ich používať pravidelne. Po výraznom zlepšení môžete tieto prípravky používať menej často ako formu udržiavacej liečby, ktorá spravidla napomôže predĺžiť bezpríznakový interval. Vtedy ich môžete striedať aj s lacnejšími šampónmi vhodnými na váš typ vlasov. Napomôcť môže aj striedanie teplej a studenšej  vody pri umývaní vlasov, pričom sa má cyklus ukončiť tou chladnejšou. Pre zdravšiu pokožku vlasov sú vhodné stopové prvky ako zinok, selén a vitamíny skupiny B. Neoddeliteľnou súčasťou je správna životospráva. Treba obmedziť potraviny, ktoré zvyšujú mazotvorbu v koži.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  6. Ekzém v zime

    Otázka • 22.08.2018 • Pavlína

    V zime sa mi zvykne na vnútornej strany bicepsu vyhodiť ružový fľak, ktorý pripomína ekzém. V lete však sám od seba zmizne. Kožný lekár mi odporučil krém s kortikoidmi, no zdá sa mi to priveľmi agresívna metóda. Môže byť tento ekzém len sezónnou záležitosťou?

    Odpoveď • 04.09.2018 • MUDR. DARINA REPKOVÁ

    Ekzémové prejavy môžu byť sezónne. Provokujúce faktory sú rôzne, cez kontaktný ekzém, zvýšené potenie, trenie až po prípadný fixný liekový exantém ( prejavy viazané na užívanie lieku v identickom období). V postoji k lokálnym prípravkom s obsahom kortikoidu by som využila prirovnanie. Ak je ekzém ako oheň v koži, najlepšie ho uhasíme vodou. Kortikoidný krém v tomto prípade je tou vodou. Správnym používaním takéhoto lokálneho lieku sa dosiahne promptné zaliečenie zápalu v koži a omnoho rýchlejšie nám umožní prejsť na doliečovacie, nekortikoidné externá. Naopak ošetrovanie „slabými“ krémami môže spôsobiť dlhodobejšie tlenie ekzému až s prechodom do chronicity.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  7. Pigmentové fľaky

    Otázka • 27.08.2018 • MArianna

    V lete zvyknem používať mejkap. Mám však na líci dva pigmentové fľaky. Mohlo sa to stať kvôli použitiu mejkapu? Allebo je to naopak. Chráni mejkap v lete pleť pred agresívnym slnkom?

    Odpoveď • 04.09.2018 • MUDR. Darina Repková

    S pribúdajúcim vekom sa na koži vytvárajú aj nové pigmentové prejavy. Tvoria sa viac na odhalených častiach vplyvom kumulatívneho účinku UV žiarenia. Mejkap by tu mohol hrať svoju úlohu  v tom zmysle, ak by obsahoval látky reagujúce so slnkom, ktoré sú fotosensitívne. Patria sem niektoré parfémové zložky, ale  kvalitné prípravky sú bezpečné. Ľudia alergickí na niektoré kontaktné alergény si musia aj pri kúpe korektívnej kozmetiky čítať , čo produkt obsahuje, aby sa vyhli látke, ktorú ich koža netoleruje. Mejkapy, ako krémovo-pastové prípravky, obsahujú určité minerálne zložky, ktorých protektívny účinok voči slnku je na úrovni veľmi nízkej UV ochrany. V ponuke sú už aj mejkapy s UV faktorom, spravidla 15-25 SPF, čo je relevantná ochrana pre normálnu pleť.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  8. Kožné výrastky

    Otázka • 14.08.2018 • Viola

    Môj partner má znamienka, ktoré sú malé jemné a odstávajú mu. Radila som mu, aby si tieto krehké znamienka nechal odstrániť, no on na nich radšej použil vodičku na bradavice. Môže sa táto vodička na bradavice používať aj na odstávajúce znamienka?

    Odpoveď • 04.09.2018 • Mudr. Darina Repková

    Úvodom si dovolím upresniť terminológiu a dať do súladu laické a odborné vnímanie jednotlivých kožných prejavov. Vami popisované prejavy sú s najväčšou pravdepodobnosťou kožné výrastky. Sú to povrchové prejavy a dajú sa odstrániť priamo na kožnej ambulancii. Prípadne sa môžu použiť aj niektoré roztoky na bradavičky, len treba rátať s možnosťou podráždenia okolitej kože. Znamienka z odborného hľadiska sú útvary, ktoré zasahujú aj hlbšie do kože a v žiadnom prípade by sa nemali ošetrovať roztokmi na bradavice. Mohli by spôsobiť vyprovokovanie neželaných zmien v znamienku. Diagnostiku, o aký kožný útvar sa jedná, treba zveriť dermatológovi a následne sa rozhodovať o spôsobe liečby domácej alebo ambulantnej.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.



Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera