Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Nadváha

10 rád ako si cez veľkonočné sviatky dopriať a nepribrať

Ak vás núkajú, s radosťou ochutnajte. Pýtajte si ale menšie porcie.

17.04.2019

10 rád ako si cez veľkonočné sviatky dopriať a nepribrať
Ako sa prestať prejedať? Sviatky môžete zvládnuť aj bez kíl navyše. FOTO: Pexels
Autor: Iva Málková, Hana Málková

Tiež sa vám stáva, že občas zhrešíte? Športujete, poctivo dbáte na to, čo si nakladáte na tanier... A zrazu prídu sviatky! Buďte k sebe láskaví a tento rok sa na veľkonočné hodovanie pripravte dopredu. Malé prehrešky tak môžete s čistým svedomím označiť za naplánované vybočenie z bežného správneho stravovania.

Ak raz zhrešíte, neznamená to, že je všetko stratené. Veľkonočné prejedanie nemusí pokračovať. FOTO: Pexels
Psychologička PhDr. Iva Málková, ktorá sa viac ako tridsať rokov venuje problematike obezity, zostavila rebríček desiatich pravidiel, s ktorými to zvládnete bez výčitiek:

  • Nezakazujte si žiadny druh jedla. Ak si zakážeme niečo, čo nám chutí, je jasné, že nás bude stáť veľa síl a premáhania, aby sme neochutnali. A ak ochutnáme, môže to v nás vyvolať myšlienky, že sme slabosi, pretože sme nevydržali. Takéto situácie potom často navodia stav, keď si povieme, že ak už sme zhrešili, je všetko stratené a prejeme sa.
  • Ak sa snažíte udržiavať si stabilnú hmotnosť alebo ju redukovať, pokúste sa počas sviatkov priveľmi neprekračovať svoj bežný denný energetický limit. Výnimočné udalosti, medzi ktoré sviatky patria, by sme sa mali naučiť zvládať tak, aby sme zamedzili extrémnym výkyvom v príjme energie. Často sa stáva, že niekoľko dní jeme veľa a keď zistíme prírastok, nasadíme si prísny redukčný režim. Podarí sa nám schudnúť, ale už pri najbližšej príležitosti sa vrátime k zlým stravovacím návykom. Dostaneme sa do začarovaného kruhu, v ktorom sa nevyhneme známemu jojo efektu.

Redukčná diéta po sviatkoch je zbytočné trápenie, ktoré môže viesť k jojo efektu. FOTO: Pexels

  • Veľmi dobrým pomocníkom je jedálenský režim. Je dôležité jesť pravidelne, teda 3- až 5-krát denne a vyvarovať sa maškrteniu a „pozobkávaniu“ v prestávke medzi jedlami. Bude preto určite lepšie, ak si doprajeme niektorú z veľkonočných sladkostí v primeranom množstve, na raňajky alebo desiatu, než konzumovať tieto pochúťky navyše ako doplnok raňajok, obeda či večere. Nenechávajte jedlo, najmä sladkosti alebo slané pochutiny – zemiačiky, tyčinky, arašidy a podobné drobnosti, voľne položené na stole. Skrátka, upravte si domáce prostredie tak, aby vás zbytočne nelákalo prejedať sa.

Pokúste sa dodržiavať pravidlo - jem len polovicu. FOTO: Pixabay

  • Pamätajte, že pôžitok z jedla nerastie s jeho množstvom, práve naopak! Nedokážete odolať niektorým extrémne energeticky výdatným jedlám, ktoré k Veľkej noci neodmysliteľne patria? Dajte si z neho len primeranú porciu a pomaly si ju vychutnajte. V tomto prípade možno využiť aj metódu JLP, teda Jesť Len Polovicu jedla, ktoré by sme si dali zvyčajne.
  • Neoddeliteľnou súčasťou takmer každého jedla by mala byť zelenina. Väčšina jej druhov má totiž veľmi nízku energetickú hodnotu a obsahuje okrem potrebných minerálnych látok a vitamínov aj veľké množstvo vlákniny, ktorá má priaznivé účinky na funkciu čriev. Vláknina vďaka schopnosti zväčšovať v tráviacom trakte svoj objem navodzuje navyše rýchlejšie pocit nasýtenia.

Ako zdravo schudnúť? Nezabúdajte na zeleninu. Tá by mala byť na tanieri aj počas sviatkov. FOTO: Pexels

  • V období sviatkov si tiež zvyčajne doprajeme väčšie množstvo alkoholických nápojov. Mali by ste vedieť, že aj alkoholické nápoje podobne ako potraviny sú zdrojom energie pre naše telo. Ak si ich teda dáte, môže sa to tiež odraziť na vašej hmotnosti. Ak sa rozhodnete pre pohárik, tak potom radšej suchého vína, ktoré obsahuje menej energie ako destiláty či sladké likéry.

Odolať sladkostiam môže byť náročné najmä na návštevách. Ochutnajte len také, ktoré nemáte doma. FOTO: Pixabay

  • Počas sviatkov navštevujeme príbuzných a známych, ktorí nás radi pohostia. Ak ide o veľmi blízku osobu, pohostinnosť je naozaj ťažké odmietnuť. Aj v tomto prípade máme pre vás odporúčanie, ako takúto situáciu zvládnuť. Predovšetkým by sme si mali vopred postrážiť množstvo jedla, ktoré nám hostitelia nakladajú na tanier. Ak za hlavným chodom nasleduje múčnik, požiadajte o menšiu porciu. Z ostatných ponúknutých dobrôt ochutnajte po troške z tých, ktoré sami doma nepripravujete. Ak ste vystavení nátlaku, potom je namieste pokúsiť sa správať asertívne a s vďakou ponuku odmietnuť. Niekedy sa stačí povedať: „Ďakujem, už nevládzem. Som najedený a keby som sa prejedol, tak by som z tohto výborného jedla a celej návštevy nemal taký zážitok!“

Veľkonočné sviatky sú najmä príležitosť užiť si príjemné chvíle s priateľmi a rodinou. FOTO: Pexels

  • Ak sa vám predsa len stane, že sa prejete, nie je to dôvod na ďalšie prejedanie. Povedzte si, že nikto nie je neomylný a z jedného prejedenia ešte veľa kilogramov nenaberiete. Podstatné je toto „vybočenie“ (nebudeme ho nazývať zlyhaním) v nasledujúcich dňoch vykompenzovať znížením energetického príjmu alebo zvýšením jeho výdaja, teda dlhšou pohybovou aktivitou. Aktívne strávené jarné sviatky sú nielen výbornou investíciou do vlastného zdravia, ale aj príležitosťou užiť si sviatky s rodinou a priateľmi. Tým, ktorí sú menej športovo naladení, postačia príjemné prechádzky v prebúdzajúcej sa jarnej prírode. Športovo zdatnejší využijú predĺžený víkend na pešiu turistiku alebo sa môžu rozhodnúť pre výlet do prírody na bicykli.

Zaujali vás tieto články?