Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zdravé oči

Zdravé oči už od narodenia. Ako odhalíte skryté vady?

Prvé roky života sú dôležité pre rozvoj zdravého zraku u detí. Prvá kontrola očí prebieha už v pôrodnici. Ak je všetko v poriadku, prvá naozajstná preventívna prehliadka by mala nasledovať v cca 3 rokoch dieťaťa. Ak má rodič pochybnosti a niečo sa mu nezdá, netreba čakať, treba prísť. Čím skôr sa problém rieši, tým je väčšia šanca na vyliečenie.

06.04.2021

Zdravé oči už od narodenia. Ako odhalíte skryté vady?

O najčastejších problémoch u detí sme sa porozprávali s oftalmologičkou MUDr. Hildou Pištekovou.

Nepriechodnosť slzných kanálikov

S nepriechodnými slznými cestami sa stretávame najčastejšie u novorodencov. Podľa American Academy of Pediatrics má nepriechodné slzné cesty až 10 % novorodencov. Ide o stav, kedy sa slzy  z oka neodplavia, ale namiesto toho sa v ňom hromadia. 

Medzi príznaky nepriechodných kanálikov patria:

  • časté zápaly
  • zahnisané očko, zlepené mihalnice (najmä po spánku)
  • časté slzenie (na pohľad stále mokré očko)

MUDr. Pišteková hovorí: Priechodnosť slzných ciest sa vyvíja aj po narodení dieťaťa, v priebehu cca 6 týždňov. Upchatie slzných kanálikov je tak častý problém u novorodencov, ktorý väčšinou spontánne odznie. Tým, ako dieťa rastie a cesty sa kanalizujú, sekrécia a slzenie zmizne. Veľmi dôležité je správne ošetrovanie. Ak oko slzí a vytvára sa sekrét, treba ho odstraňovať dezinfekčným roztokom a sterilným tampónom a ak je to nevyhnutné, treba aplikovať lokálne antibiotické kvapky. Pomôže aj masáž slzníka pri vnútornom očnom kútiku smerom k nosu.“

Ak lokálna liečba nepomáha, je potrebné urobiť preplach slzných ciest. Jeho načasovanie je individuálne. MUDr. Pišteková hovorí: „Väčšinou sa s preplachom čaká do 6 mesiacov, ale môže sa vykonať aj skôr, v závislosti od ťažkostí dieťaťa.“

Mnoho rodičov preplach kanálikov odkladá, pretože dieťa nechce vystavovať nepríjemnému zákroku. Preplach slzných kanálikov však nie je bolestivý a väčšinou sa vykonáva v lokálnom znecitlivení.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci benefitného systému Peňaženka zdravia ponúka svojim poistencom možnosť čerpať bonus až do výšky 100 € na doplatky za okuliarové rámy a sklá čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia. 

Škúlenie (strabizmus) a tupozrakosť (amblyopia)

Fyziologické škúlenie do 1 roku dieťaťa je v poriadku a netreba mu venovať zvýšenú pozornosť. Škúlenie alebo strabizmus je porucha koordinácie pohybov očí. Prejavuje sa tak, že dieťa sa na predmet pozerá iba jedným okom a druhé oko „zabieha“. Ak škúlenie pretrváva aj po roku, je potrebné ho riešiť a nájsť príčinu.

„Najčastejšie ide o nekorigovanú refrakčnú chybu, ktorá, ak sa začne riešiť, pozícia oka sa môže dostať do normálnej. V liečbe sa používajú rôzne techniky stimulácie oka, cvičenia, zakrývanie zdravého oka, poprípade chirurgická terapia. Je veľmi dôležité predísť amblyopii- tzn. tupozrakosti oka. Ak sa ju nepodarí vyriešiť do 6 roku života, tak už liečba nie je účinná,“ hovorí MUDr. Pišteková.

Pri zdravých očiach mozog spája obrazy z oboch očí do jedného priestorového obrazu. Ak je jedno očko odchýlené od druhého, mozog získava dva rozdielne obrazy – jeden správny a jeden nesprávny (často neostrý). Mozog obraz zo slabšieho oka vyradí a postupne ho prestane používať. Zrakové funkcie slabého oka sa tak prestanú vyvíjať a dieťa stratí schopnosť priestorového videnia. Hovoríme, že oko sa stáva tupozraké.

MUDr. Hilda Pišteková je oftalmologička, pôsobí v Bratislave. FOTO: archív MUDr. Pišteková 

Refrakčné chyby

Medzi refrakčné chyby patrí krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. MUDr. Pišteková tvrdí, že sa s refrakčnými chybami stretávame o čosi častejšie, ako tomu bolo v minulosti. Súvisí to však s lepšou zdravotnou starostlivosťou a preventívnymi prehliadkami. Očná lekárka hovorí: „Častejšie nám pribúdajú pacienti s krátkozrakosťou. Situácia našťastie nie je podobná ázijským krajinám, kde je nárast týchto chýb extrémny. Predpokladá sa súvis medzi krátkozrakosťou a používaním výpočtovej techniky či nedostatkom denného svetla.“

Bude dieťa krátkozrakých rodičov tiež potrebovať okuliare? Očná lekárka hovorí, že to nie je pravidlom: „Ak obaja rodičia nosia okuliare, pravdepodobnosť, že ich bude potrebovať aj dieťa vzrastá na úroveň 50 %. Dedičnosť má pri refrakčných chybách významnú úlohu, no svoju úlohu zohrávajú aj iné faktory.“

Úrazy očí

Veľký pozor na úrazy očí nielen u detí, ale aj u dospelých. Úrazy očí sú veľmi vážnym zdravotným problémom. Podľa lekárky sú ľahšie úrazy ako napr. poškriabanie rohovky alebo cudzie teliesko v oku riešiteľné, problémom sú úrazy vážnejšieho charakteru.

MUDr. Pišteková dodáva: „Údery loptičkami, pády, strelné poranenia či dopravné nehody môžu zanechať trvalé následky. Prevenciou je opatrnosť ako detí, tak aj rodičov. Počas jazdy autom používajte vhodnú autosedačku a pamätajte, že deťom nepatria do rúk výbušniny ani zábavná pyrotechnika.“

Ako rozpoznám, že má dieťa problém?

Rozpoznať problémy so zrakom u dojčiat a batoliat je náročné, ale nie nemožné. Sledujte nasledujúce príznaky:

  • prižmurovanie očí
  • časté žmurkanie
  • šúchanie očí
  • zabiehanie očka
  • červené oči, sekrét

Dieťa má nárok na preventívnu prehliadku u očného lekára raz ročne. V prípade, že u dieťaťa spozorujete nezvyčajné správanie spojené s očami alebo niektorý z vyššie uvedených príznakov, kontaktujte svojho očného lekára.

 

 

Zaujali vás tieto články?