Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zdravé oči

Práca z domu a unavené oči? Pomôže vám našich 5 tipov

Podľa jednej americkej štúdie, priemerný zamestnanec pracujúci v kancelárii strávi ročne 1 700 hodín za počítačom. Keď si k tomu pridáme sledovanie televízie a neustále kontrolovanie telefónu či iných digitálnych zariadení vo voľnom čase, naše oči majú čo robiť aby zostali v perfektnej kondícii.

31.03.2021

Práca z domu a unavené oči? Pomôže vám našich 5 tipov

Počas pandémie je čas strávený za monitorom ešte o niečo vyšší. Obrazovky používame na kontakt s našimi blízkymi a tiež na pracovné „stretnutia“, ktoré by sa v bežných podmienkach konali bez prítomnosti počítača. Práca z pracoviska je pre naše oči vhodnejšia. Pohybujeme sa medzi kanceláriami, komunikujeme s ľuďmi z očí do očí a viac žmurkáme.

Sústredený pohľad na obrazovku znižuje frekvenciu žmurkania, čo môže viesť až k rozvinutiu syndrómu suchého oka. Ako si chrániť oči počas práce za počítačom? Máme pre vás 5 jednoduchých tipov od MUDr. Veselého z očnej kliniky VESELY OK.

1. Umelé slzy proti syndrómu suchého oka

MUDr. Veselý radí počas práce s počítačom používať umelé slzy: „Pri práci s počítačom odporúčam aplikovať umelé slzy každú hodinu. Keď cítime, že sú oči unavené, prípadne nás štípu, vtedy je už neskoro. Je dôležité uvedomiť si, že až 90 % mladých ľudí, ktorí pracujú za počítačom od 9-tej do 17-tej, má nejakú formu syndrómu suchého oka.“

2. Nastavte si budík

Robte si počas práce pravidelné prestávky. Rozpohybujete nielen chrbát a kĺby, ale pomôžete aj očiam. MUDr. Veselý radí nastaviť si budík v pravidelných hodinových intervaloch. Po hodine sa zdvihnite a premiestnite k oknu. Zapozerajte sa do diaľky a to aspoň na 5, ideálne 10 minút. Pomôžete tak očiam oddýchnuť si od neustáleho zaostrovania na blízko.

3. Choďte von

MUDr. Veselý zdôrazňuje, že trávenie voľného času za počítačom môže viesť ku krátkozrakosti. „Čím viac som v interiéri a čím viac sa pozerám na blízko, tým viac sa mi zhoršuje zrak do diaľky. Naše oči si „zapamätajú“ tento stav a keďže je pozeranie na blízko pre oko menej namáhavé a trávi tak väčšinu času, zostane tak zafixované a pomaly stráca pohľad do diaľky.“

Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci benefitného systému Peňaženka zdravia ponúka svojim poistencom možnosť čerpať bonus až do výšky 100 € na doplatky za okuliarové rámy a sklá čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia. 

4. Noste okuliare (ak ich potrebujete)

Často sa stretávame s tým, že ľudia okuliare nenosia v domnení, že si tým „precvičujú oči“. MUDr. Veselý vysvetľuje: „Ak naše oči potrebujú určitú dioptriu a vy im ju nedáte, oči budú robiť nadprácu. Vo vnútri oka je sval, ktorý vykonáva zaostrovaciu činnosť. Tento sval sa dokáže veľmi rýchlo unaviť a ak sa tak stane, má to za následok neostrí videnie, bolesti hlavy, nechutenstvo, vypadávanie vlasov či nadmernú únavu.“

5 Pozor na okuliare proti modrému svetlu

Okuliare proti modrému svetlu zažívajú svoj obrovský boom. Tieto okuliare slúžia na blokovanie modrého svetla, ktorému sa pripisujú problémy so spánkom a sústredením. MUDr. Veselý varuje pred používaním týchto okuliarov počas celého dňa. „V našom oku sú štruktúry, ktoré s modrým svetlom vedia narábať, či je to rohovka, zrenica alebo šošovka, ktoré množstvo modrého svetla regulujú a regulujú aj jeho vstup do oka. Na to, aby u človeka správne fungoval tzv. cyrkadiánny rytmus (pozn.red.: rytmus 24 hodín), je potrebné dostať do očí isté množstvo modrého svetla, ktoré laicky povedané, zabezpečujú, že sa naše oči unavia. Keď sa toto množstvo blokuje, cirkadiánny rytmus sa nabúra. Tie okuliare neblokujú modré svetlo len z monitora, ale zovšadiaľ, z celého nášho okolia.“

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú zľavu 20 % na všetky typy vyšetrení v Očnej klinike VESELY. Stačí sa preukázať preukazom poistenca a zľava sa odpočíta z aktuálneho cenníka. 

 

Zaujali vás tieto články?