Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Nie je more ako more

S kašľom choďte na sever, ekzém a psoriázu lieči Mŕtve more

Letná dovolenka v Taliansku? Lekárka vysvetľuje, prečo sa oplatí navštíviť aj iné destinácie.

21.06.2018

S kašľom choďte na sever, ekzém a psoriázu lieči Mŕtve more
Pobyty kratšie ako desať dní sú skôr len na psychický oddych a treba ich brať ako rekreáciu. FOTO: Pixabay

Prímorská liečba, teda talasoterapia, pomáha pri širokom spektre diagnóz. Viceprezidentka Európskej asociácie kúpeľov MUDr. Janka Zálešáková, vysvetľuje ako sa dá využiť potenciál dovolenky pri mori aj na liečbu chronických ochorení. Alergie, ekzémy, poruchy imunity, ťažkosti s kĺbmi, dýchacie problémy a mnohé ďalšie ochorenia môže pobyt pod dohľadom odborníkov v talasoterapeutickom centre výrazne zlepšiť.

Je morská voda zázračná? Údajne je talasoterapia, teda liečba morom, taká účinná aj preto, že voda obsahuje zooplanktón a fytoplakanktón...

Áno, ale nie všade to je. Podstatný je v skutočnosti najmä vysoký obsah jódu a vápnika. Jód sa vstrebáva sliznicami aj kožou a má protizápalový efekt. Vysoký obsah vápnika má antialergický účinok. Preto, ak vdychujete slaný aerosól, pomáha vám to pri alergických ochoreniach. Má teda význam skúmať, kde je aké zloženie morskej vody.

Robili ste balneologický report na využívanie morskej vody a vyhodnotenie klimatických podmienok v holandskom Domburgu. Čo musia prímorské oblasti spĺňať, aby boli uznané ako chránené kúpeľné územia a bolo dokázané, že „liečia“?

Je to naozaj veľmi prísne. Zisťuje sa, na čo všetko sa môže morská voda využívať. Cvičenie, kúpele, procedúry vo vaniach, inhalačnú liečbu či výplachy dutín. Skúma sa zaťaženie slnečným svetlom a jeho zložkami. Klíma sa vyhodnocuje na základe pravidelných meteorologických meraní za obdobie posledných desať rokov. Zároveň sa mapujú všetky porasty, aké sú tam dreviny, buriny a s tým súvisiace pele. Zohľadňuje sa prevažujúci smer vetrov, dokonca, aké pevné časti sú v ovzduší počas dňa, pretože prúdenie vzduchu je cez deň od mora na pevninu, v noci z pevniny na more, takže sú tam určité rozdiely. Tiež odlišnosti medzi teplotou cez deň a v noci, v každom ročnom období... Všetko toto a mnohé ďalšie faktory pri charakterizovaní kúpeľného miesta treba brať do úvahy. 

MUDr. Zálešáková pri respiračných ochoreniach a narušenej imunite odporúča cestovať na sever. FOTO: ASK
Prečo je to ta
ké dôležité?

Na základe toho sa potom stanovujú veľmi konkrétne liečebné postupy. Napríklad, koľko minút môže trvať kúpeľ, ak má voda 16 stupňov a pacient má nízku hrúbku podkožného tuku. Odborné články najmä z Francúzska a Nemecka sú v oblasti talasoterapie na úrovni evidence based medicine, teda medicíny založenej na dôkazoch.

Dá sa poradiť, kam s ktorou chorobou?

Ak sa pozriete na vyhlásené liečebné prímorské lokality, ktoré sa pravidelne kontrolujú, každý rok merajú a vyhodnocujú, kde sa chráni ovzdušie, tie majú vymedzené aj presné indikačné spektrum. Všeobecne platí, že na to, aby došlo k podpore imunity otužovaním, sa uprednostňujú severné oblasti. Tam by som teda odporúčala ísť pri respiračných ochoreniach a narušení imunity. Tiež seniorom a ľuďom, ktorí netolerujú horúcu klímu.

Liečebné prímorské lokality sa pravidelne kontrolujú. 

Potom je ale druhá skupina. Kožné choroby ako psoriáza a rôzne ekzémy. Kam s nimi?

V tomto prípade efekt vyslovene závisí od zloženia morskej vody. Spravidla čím vyššia salinita, tým lepšie. Najlepšie je preto Mŕtve more, kde je salinita vody až 33 percent, čo konkrétne znamená obsah solí 330 gramov v jednom litri vody. Pre toto more je navyše typické, že vo vode prevažujú horečnaté soli a je tam pomerne veľa selénu. Práve síran horečnatý má liečebný efekt na kožu. To nie je typické pre iné moria.

Najvhodnejšie na liečbu psoriázy je Mŕtve more so salinitou 10-násobne vyššou ako iné moria a s vysokým obsahom horečnatých solí. FOTO: Pixabay 
Mŕtve more ale nie je bežná dovolenková destinácia Slovákov.

Ťažko očakávať, že sa psoriatik alebo atopik výrazne zlepší, ak pôjde k Baltskému moru, kde je salinita veľmi nízka. Najmä, keď tam ľudia obyčajne nechodia na tri týždne. Obľúbené moria Slovákov majú obsah solí len okolo troch percent. Zlepšiť stav sa môže aj na takomto pobyte, je to však skôr UV žiarenie, ktoré má liečebný efekt. V tejto súvislosti je na tom navyše opäť lepšie oblasť Mŕtveho mora. Málokto vie, že keďže je Mŕtve more 400 metrov pod hladinou ostatných morí, vrstva atmosféry, cez ktorú prechádza slnečné žiarenie je hrubšia a dochádza k zachyteniu aj niektorých zložiek UV žiarenia, ktoré sú škodlivé. Čiže, ak sa v tejto lokalite vystavujete slnečnému žiareniu, je to o niečo menej nebezpečné. Vždy však treba myslieť na dávkovanie slnečného žiarenia najmä s ohľadom na typ pokožky. Je dobré poradiť sa s lekárom priamo v liečebnom centre talasoterapie.

Podstatný je najmä vysoký obsah jódu a vápnika.

Kam by ste poslali rodinu s malými deťmi, ktoré sú pol roka v kuse zahlienené? A na ako dlho?

Minimálne by mali byť pri mori tých desať dní. Aby však došlo k preladeniu organizmu pri otužovaní a k zlepšeniu imunitných parametrov, je optimum tri týždne. To je už dokázané. Pobyty kratšie ako desať dní sú skôr len na psychický oddych a treba ich brať ako rekreáciu. S deťmi by som teda šla k moru aspoň na dva týždne a radšej niekam na sever, nezaťažiť ich náložou tepla a horúčavy, lebo klíma sa výrazne mení. Tak ako bývalo príjemne povedzme v Taliansku, dnes je to v hlavnej letnej sezóne neznesiteľné. Vlani som urobila výnimku a bola som v Toskánsku. Cez deň bolo 45 stupňov a ešte večer o desiatej ukazovali teplomery 32 stupňov. Ja som z toho bola hotová a po dvoch dňoch som odcestovala domov, kde bolo cez deň „len“ 35 stupňov. Tento rok sa budem držať svojej tradičnej destinácie na portugalskom pobreží Atlantiku, cez deň príjemne teplo a na večernú prechádzku potrebný sveter.

Domburg v Holandsku patrí medzi výnimočné lokality. FOTO: Pixabay 

Pôjde ale našinec na letnú dovolenku niekam na sever?

Myslím, že keď bude pokračovať takéto otepľovanie, budeme mať aj na Slovensku 40 stupňové horúčavy. Pochybujem, že niekomu urobí dobre, ak pôjde do Talianska, kde bude 45 stupňov. Mnoho ľudí už dnes neznáša cestovať v júli do Turecka alebo do Grécka. Pre starších a deti je to prehriatie veľmi nepríjemné a koľkokrát nakoniec celá dovolenka skončí v klimatizovanom hoteli. Predpokladám, že lokality v pobaltských krajinách, Poľsku, Nemecku, Holandsku budú v budúcnosti najvyhľadávanejšie prímorské destinácie.

Kam najradšej cestujete v lete vy?

Ja chodievam do Portugalska. Tam to spĺňa všetky kritéria. Voda je príjemne chladná, maximálne 20-22 stupňov, tak to mám rada. Už od študentských čias otužujem a používam len studenú vodu, takže som na to zvyknutá. Konkrétne chodievam na Algarve do oblasti Lagos. Sú tam skaly, o ktoré sa trieštia morské vlny a tvorí sa blahodárny aerosól. Ráno, keď vyjdete na pláž, úplne cítite vôňu slaného mora, a to je úžasné.

Zaujali vás tieto články?