Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Nie je more ako more

Imunológ: Jedna dovolenka pri mori a takmer rok máte pokoj od infekcií

Pobyt pri mori naštartuje imunitné procesy, týždeň na to však nestačí.

21.06.2018

Imunológ: Jedna dovolenka pri mori a takmer rok máte pokoj od infekcií
Slaná voda, vlhký vzduch, slnko, strava a relax. To všetko vplýva na naše zdravie. FOTO: Archív M.L.

MUDr. Martin Lešťan je lekár s dlhoročnou praxou v pediatrii, klinickej imunológii a alergiológii, predseda občianskeho združenia Alergoimun, odborný garant Alergoimunologického centra v Prešove a Sabinove. Svojich pacientov úspešne liečil pobytmi pri mori. Na to, aby terapia morom naozaj zabrala podľa neho nestačí krátky zájazd s cestovkou. Desať dní je minimum.

Máte za sebou desať ročníkov pobytových zájazdov pri mori so svojimi pacientmi. Kam ste chodievali?

Prvýkrát sme boli v Španielsku pri Stredozemnom mori pri Barcelone, potom sme chodili na chorvátsky ostrov Ugljan, pri Zadare. Posledné roky to už bolo naozaj vo veľkom, vyše sto účastníkov. Niekedy išli celé rodiny, ktoré boli buď alergické alebo mali astmu či iné poruchy imunity. V našom tíme boli okrem lekára aj rehabilitačné a zdravotné sestry, cvičitelia, s ktorými robili dychové cvičenia a pilates, mali sme so sebou inhalátory.

Ako to funguje pri mori, prečo prímorské ovzdušie pomáha?

Dôležitá je komplexnosť pôsobenia morskej vody, vlhkého morského vzduchu, slnka, stravy a dovolenkového relaxu na organizmus. Pobyty pri mori majú liečebný vplyv na celkovú  imunitu, pokožku, dýchacie cesty, mnohým ľuďom sa zlepšujú aj tráviace problémy. Je to súhrn faktorov.

Dychové cvičenia pre dospelých môžete robiť aj bez lekárskeho sprievodu. FOTO: Archív M.L. 
Platí to tak všade?

Pokiaľ je človek zdravý, tak si vyberá si dovolenku podľa záujmu a finančných možností. Ak je chorý, má napríklad atopický ekzém, astmu, alergickú nádchu, či potravinovú alergiu musí si nájsť vhodnú destináciu s ohľadom na svoj zdravotný stav. Vtedy je dobré poradiť sa s lekárom. Pre inhalačných alergikov platí  všeobecná zásada, že majú utiecť pred svojim alergénom.

Takže prídem k doktorovi a ten mi vie povedať, kam mám ísť dovolenkovať, keď som alergická na trávy kvitnúce v júni?

Vtedy radíme, aby si človek zvolil pobyt pri mori buď v oblasti, kde tá tráva už odkvitla, lebo je tam teplejšie, alebo sa tam také trávy vôbec nevyskytujú. Aby sa nestalo, a stáva sa to bežne, že ľudia zažijú vrchol peľovej sezóny niekde v nížine na Slovensku a keď už to pomaly končí, tak sa presunú do Tatier. Myslia si, hory, konečne sa mi uľaví, no a v Tatrách začne tá tráva práve kvitnúť. Takže si predĺžia peľovú sezónu. To platí aj pre prímorské destinácie.

Stačí pozerať peľový kalendár a je to?

Nie je to také jednoduché. Niektorým pacientom pobyt pri mori nemusí zlepšiť zdravotný stav. Napríklad, ak je niekto alergický na roztoče, tak mu radíme, že musí dodržiavať určité opatrenia nielen doma, ale aj počas dovolenky. Nie každý hotel, či súkromné ubytovacie zariadenie vie protiroztočové či protiplesňové opatrenia zabezpečiť. Môžu tam byť staré matrace, izba nie je dobre udržiavaná. More môže byť nádherné, pláž čistá a zdravotný stav sa aj tak nezlepší. Je to súhrn rôznych okolností, ktoré môžu a nemusia fungovať. Máme viacerých pacientov, ktorým sa pri mori dokonca pohorší, majú kožné reakcie na slnko alebo precitlivenosť na opaľovacie krémy.

Chronický zápal sa zmenou prostredia môže zaktivizovať. Treba vydržať. 

Ako pomáha pobyt pri mori  ľuďom s ochoreniami dýchacích ciest?

Unikátne zloženie morskej vody, prímorská klíma, zvýšená vlhkosť vzduchu, slnko, toto všetko spolu vytvorí ten správny koktail liečebného pôsobenia. Negatívne ióny, teda záporne nabité častice vo vzduchu, je najlepšie využiť skoro ráno. Ešte pred raňajkami sme chodili na pláž a tam sme dýchali a cvičili. Vtedy je v ovzduší tých častíc blahodárne pôsobiacich na dýchacie cesty najviac a zároveň ešte nie je taká páľava. Viete, keď je človek pri mori, je naozaj dobré, aby ho vedel aj naozaj využiť. Radšej si privstať, ísť si zacvičiť alebo minimálne poprechádzať. Dôležitou súčasťou denných rituálov boli aj inhalácie pomocou prístrojov. Inhalátory na horné dýchacie cesty, dolné dýchacie cesty, preplachy nosa. Toto všetko s čistou morskou vodou. Nečudo, že po takomto pobyte mali deti trištvrte roka aj rok pokoj od infekcií!

To znie priam zázračne. Polepší sa mi aj bez lekárskeho sprievodu?

Isteže, more je liekom pre mnohých z nás, ale nesmiete odísť domov priskoro. Tento liek totiž začína mať efekt pri dlhšom pobyte. Desať dní je minimum. Až vtedy sa u väčšiny ľudí začína ozdravný proces. Ak máte opakované ochorenia, problémy s dutinami, nosom, dýchacími cestami, znamená to, že máte v organizme chronický zápal, či už alergický alebo infekčný, ktorý sa zmenou prostredia môže zaktivizovať. Slnko, morská voda, vzduch akoby naštartovali imunitné procesy v našom organizme, a to sa môže prejaviť u niektorých akýmsi prvotným zhoršením ich stavu. Vleklé ochorenia akoby vzplanú do akútneho zápalu. Potom sú zahlienení, soplia, kašlú alebo sa im zhorší ekzém. Toto všetko ale my lekári vnímame ako prvotnú reakciu organizmu na zmenu, ktorá môže byť priaznivá. Podobne, ako takýto prímorský pobyt, pôsobia aj imunomodulačné lieky, ktoré keď začneme dávať, pacientom sa stav paradoxne zhorší, ale potom dochádza k druhej fáze, k uzdravovaciemu procesu. Vystimulovaný imunitný systém zvládne akútnu reakciu a nastane obdobie  zdravia.

Tak preto susede deti pri mori vždy ochorejú? Pricestujú, chvíľu sú v poriadku, potom to na ne príde a zrazu už idú zase domov. Neodpočinutí a frustrovaní.

My pacientov povzbudzujeme, že treba vydržať. Organizmus naštartoval ozdravné procesy. Niekedy sa tá chronicita zmení na prechodný akútny stav, ktorý sa ale po preliečení prirodzenou cestou naozaj upraví a dochádza k dlhodobému zlepšeniu.

Organizované liečebné pobyty majú cielený program. FOTO: Archív M.L. 
Lenže zájazdy cestovných kancelárií sú bežne sedemdňové, tie dlhšie trvajú zvyčajne okolo desať dní. Takže odchádzame v tej najlepšej prelomovej fáze?

Optimálny čas strávený v prímorskej destinácii sú tri týždne. Takto dlho tam byť je pre mnohých zamestnaných ľudí ale nereálne. Ak sa už teda rodičia rozhodnú s deťmi niekam ísť, tak aspoň na dva týždne. Chápem, že je to časovo i finančne náročné, ale niektorí sa zvyknú dokonca pri deťoch striedať alebo zapojiť starých rodičov.

Mám známu a jej syn má atopickú dermatitídu. Boli v Egypte, kde mu to perfektne pomohlo, vrátil sa s krásnou pokožkou. O rok boli v Grécku a vrátil sa v horšom stave, ako predtým. Čím to je?

Faktorov, ktoré to mohli ovplyvniť je priveľa. Možno to bolo spôsobené prítomnosťou jeho alergénu, možno ubytovaním či stravou, alebo aj psychickou pohodou. Máme pacientov, ktorí majú alergie na dreviny olivovité a v krajinách ako Grécko sa môže ich stav zhoršovať pri pelení. Mohli mať na ubytovaní zvýšenú koncentráciu plesní či roztočov. Parazity v piesku, ktoré nemuseli pokožke urobiť dobre. Je toho viac. A to Červené more v Egypte je pre niekoho výbornou destináciou, voda má dobré zloženie. Egypt tiež mnohým peľovým alergikom vyhovuje, keďže je to púštna krajina. Sú tam pestované hotelové trávniky, ktoré sa pravidelne kosia, takže sa intenzívne nepelia. Na druhej strane, je tam vo všeobecnosti nižší hygienický štandard a asi by som sa bál tam organizovať hromadné ozdravné pobyty. Určite ste už počuli o faraónovej pomste.

„Inak sa rozhoduje pri výbere dovolenky astmatik, inak rodič ročného dieťaťa,“ vraví MUDr. Martin Lešťan. FOTO: Archív M. L. 
Ľudia s inhalačnou alergiou na roztoče majú ísť vraj k Jadranskému moru do Chorvátska, lebo tam je menej teplo ako napríklad niekde v Tunisku. A čím väčšie teplo, tým viac roztočov. Je to pravda?

Roztočom sa darí tam, kde je teplo a vlhko. Preto máme problém v spálňach a posteliach, lebo prekurujeme a potíme sa. Roztočom sa nedarí, keď je sucho a chladnejšie a veľkým faktorom je vysoká nadmorská výška. Preto je veľmi málo roztočov vo vysoko položených strediskách  Álp. Oveľa viac ako porovnávať pri tejto diagnóze moria a štáty je to ale skôr záležitosť konkrétneho letoviska a oblasti. Alergik často netrpí v exteriéri, ale na hotelovej alebo privátnej izbe.

Podľa čoho si máme teda vyberať?

Podľa zdravotné stavu, svojich spúšťačov ochorenia, eventuálneho výskytu alergénov, vhodnosti stravy, najmä, ak máte potravinové alergie či intolerancie. Tiež ale záleží od dopravy do destinácie, hygienického štandardu krajiny a dostupnosti kvalitného zdravotníctva. Inak sa bude rozhodovať rodič ročného dieťaťa, inak dospelý astmatik. Niekto preferuje piesočnaté pláže, inému sa tam môže  zhoršiť ekzém, keďže určité druhy parazitov si našli útočisko práve v tomto piesku. A tak sa nám stalo, že ekzematikovi sa zhoršila pokožka na pieskovej pláži Stredozemného mora, kým inú sezónu profitoval z pobytu na kamenistej pláži Jadranu. Čo pomôže jednému, druhému môže poškodiť. Traduje sa, že Severné more je vhodné pre astmatikov pre vlhkosť vzduchu. Pacientom s kožnými problémami sa zas odporúča slaná voda z Mŕtveho mora. Avšak to nie sú typické dovolenkové destinácie pre našinca. 

Kam najradšej chodievate vy?

Dôležité je vybrať si oblasť, kde úrady monitorujú kvalitu vody a čistotu na pláži. Ja mám rád Jadranské more. V Chorvátsku sú pláže zväčša buď kamenisté alebo vybetónované. To je výhodou pre mnohých pacientov. Určite je rozdiel aj v zložení morskej vody, v horčíku, jóde, vo vápniku, v bróme, tie slanšie moria sa odporúčajú na kožné problémy, ale veľmi dôležitá je aj celková klíma. Keď sa niekto dočíta, že treba ísť niekde, kde je veľká koncentrácia jódu a náhodou má problém so štítnou žľazou, nemusí to byť práve pre neho tá najlepšia destinácia.

Platí pravidlo o minimálne desiatich dňoch aj pre zdravých ľudí?

Som za to, aby si to všetci dopriali. Ozdravuje už samotná atmosféra, fakt, že človek ide na dovolenku, odíde od pracovných a domácich starostí, je pri mori, dýcha vlhký vzduch, zlepšuje sa mu pokožka, je viac na slnku, zvyšuje sa tvorba vitamínu D. Mení sa aj zloženie stravy, ľudia konzumujú viac rýb a zeleniny ako doma. Ísť k moru raz ročne na dlhšie a poriadne sa zregenerovať, to je podľa mňa pre mnohých z nás suchozemcov ideálny stav.

Zaujali vás tieto články?