Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Farmaceutka o panike s jódovými tabletkami: Aká je reálna situácia na Slovensku?

PharmDr. Katarína Hesek prehovorila o situácií v našich lekárňach. Na začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine bola situácia s jódovými tabletkami u nás veľmi zlá. Aká je dnes a aké sú skutočné účinky jódu na náš organizmus?

18.03.2022

Farmaceutka o panike s jódovými tabletkami: Aká je reálna situácia na Slovensku?

PharmDr. Katarína Hesek prehovorila o situácií v našich lekárňach. Na začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine bola situácia s jódovými tabletkami u nás veľmi zlá. Aká je dnes a aké sú skutočné účinky jódu na náš organizmus?

V poslednom čase zaznamenali mnohé lekárne nákup jódových tabletiek. Aké sú vaše osobné skúsenosti s týmto predajom?

Na začiatku vojnového konfliktu bola situácia s dostupnosťou prípravkov s obsahom jódu dosť zlá. V priebehu  niekoľkých dní sme vypredali všetky skladové zásoby a keďže ani distribučné spoločnosti nemali tieto prípravky na sklade, nedali sa objednať. Teraz je situácia už trochu lepšia. Je to spôsobené aj tým, že dopyt po týchto prípravkoch sa zo strany pacientov znížil.

Myslíte si, že ide podľa vás len o zbytočnú paniku, že sa ľudia obávajú jadrovej katastrofy?

K tejto otázke sa neviem zodpovedne vyjadriť. V našej lekárni som ale nezaznamenala, že by ľudia vyvolávali nejakú extrémnu paniku.

Aké účinky majú reálne tieto jódové tabletky? Dokážu nás naozaj ochrániť?Aké sú ich negatívne účinky?

Jód je minerál, ktorý je dôležitý pre náš organizmus. Nachádza sa hlavne v štítnej žľaze, kde sa podieľa na tvorbe hormónov. Zo štítnej žľazy je riadený celý metabolizmus a využívanie energie v bunkách. Jód zabezpečuje zdravý duševný vývoj a správny vývoj pohlavných orgánov. Náš organizmus si ho nevie vyrobiť sám, preto je potrebné prijímať dostatočné množstvo jódu z potravy. Zdroje jódu – ryby, morské plody, obilniny, mliečne výrobky, niektoré druhy ovocia a zeleniny… Najbohatším zdrojom jódu sú morské riasy. U nás sa pridáva tiež do jedlej soli. Týmto sa zabezpečuje dostatočný príjem jódu do organizmu. Denná dávka jódu pre dospelú osobu je 100 – 200mcg, u tehotných žien sa zvyšuje na 200 – 250mcg. V našich zemepisných šírkach je nedostatok jódu vzácny, preto by sa mali prípravky s obsahom jódu užívať iba po porade s lekárom. Užívaním prípravkom obsahujúcich jód si človek môže niekedy uškodiť viac ako si myslí. Neplatí totiž, že čím vyššie dávky bude človek prijímať, tým bude zdravší. Vysoký príjem jódu pôsobí toxicky na štítnu žľazu.

V prípade ochrany pred rádioaktívnym žiarením rozhodne neodporúčam preventívne užívanie prípravkov s obsahom jódu. Jód ako ochrana sa musí užiť niekoľko málo hodín pred vystavením organizmu rádioaktívnemu žiareniu. Vtedy sa na štítnu žľazu naviaže prijatý jód, rádioaktívny jód sa nemá kde naviazať a tým pádom štítnu žľazu nepoškodí.

Je na našom trhu reálne liek, ktorý by nám v prípade jadrovej katastrofy mohol pomôcť?

Na našom trhu sú predovšetkým výživové doplnky s obsahom morských rias.

V médiách vyšli aj viaceré správy o tom, že ľudia vykupujú lekárničky, či lieky v prípade núdzového stavu. Aké sú vaše skúsenosti z praxe?

V našej lekárni som nezaznamenala zvýšený dopyt takýchto prípravkov.

Zaujali vás tieto články?