Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Čo dokáže prezradiť štípanec od komára o vašej imunite

Všetci sme alergickí na komáre, niektorí však naozaj. Ako sa prejavuje alergická reakcia, vysvetľuje odborník.

03.07.2019

Čo dokáže prezradiť štípanec od komára o vašej imunite
Na búrlivejšie reakcie po poštípaní hmyzom sú náchylnejšie najmä deti. FOTO: Adobe Stock

Je pravda, že na niekoho sadajú komáre viac a na iného menej? Aj vy sa pýtate, prečo komáre štípu práve vás? To, ako tomuto drobnému otravnému hmyzu chutíme, môže byť skutočne dané geneticky. Hoci už pred pár rokmi vedci avizovali, že by raz mohli vyvinúť tabletku, ktorá v ľudskom géne aktivuje tvorbu akéhosi prirodzeného repelentu, zatiaľ sa stále musíme spoliehať na konzervatívnu ochranu.

„Neviem o tom, že by dnes už táto liečba reálne existovala. Zatiaľ si musíme vystačiť so zdravým rozumom, používaním repelentov, nosením vhodných odevov a používaním moskytiér,“ vraví imunológ MUDr. Martin Lešťan.

Krv si upravia, aby sa im lepšie cicala

Čo sa deje na mieste, kde nás uštipne komár? Prečo opuchne a svrbí? Mierne začervenanie pokožky a svrbivý opuch sú normálnou reakciou na aktívne látky v slinách komárov. Najmä u malých detí a ľudí s precitlivenou pokožkou môžu byť tieto reakcie väčšie a trvajú dlhšie.

Komáre si dokážu krv upraviť, aby sa im lepšie cicala. FOTO: Adobe Stock 
„V slinách komárov sa podarilo určiť viacero bielkovín – tráviace enzýmy (amylázu, esterázu), aj látky s protizrážanlivým účinkom, ktoré dokážu okrem iného rozširovať cievy. Vďaka tomu sa komáre vedia ľahšie nacicať našej krvi,“ vysvetľuje imunológ. Práve tieto látky a reakcia imunitných buniek kože vyvolávajú typické prejavy, akými sú opuch a začervenanie.

Kedy je to vážne?

Aká reakcia po uštipnutí komárom je ešte normálna a aká už signalizuje alergiu? Pravdepodobnosť, že budete mať vážnu komplikáciu po uštipnutí komárom je desaťkrát nižšia, ako životu nebezpečná reakcia po strete s bodavým hmyzom, osou alebo včelou.

Niektorí môžu na poštípanie komárom reagovať aj zvýšenou teplotou. FOTO: Adobe Stock 
Máte ale pocit, že poštípané miesto svrbí viac ako zvyčajne, alebo vám dokonca na ruke vyrastie tvrdá hrčka a kým úplne zmizne, trvá to aj niekoľko týždňov? „Väčšina prípadov aj silnejších opuchov na mieste vpichu nemá alergický pôvod. Ak sa však štípance hoja naozaj dlho, prípadne sú reakcie silnejšie ako bežne, môžu byť pre nás lekárov príznakom oslabenej imunity alebo chronickej infekcie,“ upozorňuje imunológ Lešťan a dodáva, že sa vo svojej praxi zatiaľ nestretol s prípadom anafylaktického šoku po uštipnutí komárom. Aj takáto závažná reakcia je však možná.

Nadmerná reakcia na poštípanie komárom môže byť u časti pacientov spojená aj so zvýšenou telesnou teplotou či malátnosťou.  

Náročná diagnostika

Nie je jednoduché zistiť, či ste skutočne alergickí na uštipnutie komárom. Veľmi dôležitá je anamnéza, no pacienti často nevedia, čo ich vlastne uštiplo. V ambulancii imunológa vám môžu spraviť kožné prick testy. Ich výsledok však nemusí byť jednoznačný vzhľadom na to, že u niektorých pacientov sa reakcia na uštipnutie môže dostaviť až o 48 hodín. K dispozícii sú aj vyšetrenia krvi, ale ani tie nezaručujú stopercentnú odpoveď.

Overte si v bezplatnej mobilnej aplikácii VšZP dôležité termíny vašich preventívnych prehliadok. 

Skutočnú alergiu môžu u niektorých pacientov vyvolávať bielkovinové zložky slín komárov. Práve z alergénov získaných zo slín komárov sa  pripravujú aj látky na diagnostiku alergie.  

Máte potvrdenú alergiu? Na toto si dajte pozor! 

Čo má človek robiť, ak si myslí, že je alergický? „Mal by sa dať vyšetriť alergiológom, zvážiť riziko reakcie a vybaviť sa príslušnými pomôckami, ako sú antihistaminiká alebo lokálne kortikoidy. U časti pacientov je výhodná preventívna dlhodobejšia liečba antihistaminikami počas tzv. sezóny komárov,“ radí odborník.

Čo odpudzuje komáre? Vyskúšať môžete aj prírodné repelenty. FOTO: Adobe Stock 
Základom je však dodržiavanie jednoduchých pravidiel.  Vyhýbajte sa miestam, kde sú komáre premnožené, odporúča sa odev s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a repelenty. „Vo veľmi výnimočných prípadoch siahame u pacientov k adrenalinovému peru či celkovému kortikoidu.“

Ochrana pred a po

Ako najlepšie odpudiť komáre? V ponuke lekární i drogérií nájdete štandardné výrobky proti komárom a inému bodavému hmyzu, zvyčajne v spreji. Ak uprednostňujete domácu lekárničku s bylinnými prípravkami, lekár to víta. Prírodné repelenty však MUDr. Martin Lešťan považuje najmä za podporné prostriedky. „Riziko nepriaznivého účinku repelentov je nižšie ako možné následky infekcie v rizikových oblastiach. Napríklad populárne éterické oleje by som určite nepreferoval v ohniskách nákazy infekcie vírusu Zika či Západonílskej horúčky, môžu byť ale vhodným prostriedkom ochrany v domácom prostredí.“

Prvou pomocou po uštipnutí komárom sú lokálne antihistaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie a začervenanie kože, ešte účinnejšie sú kortikoidy. „Podľa závažnosti reakcie sa o vhodnej liečbe poraďte so svojím alergiológom. Okrem konvenčnej liečby mám ja sám dobré skúsenosti aj s prírodnými látkami typu aloe. Naše staré mamy používali plátok cibule, u nás v rodine nedajú dopustiť na kvalitný tea tree olej, inému zaberajú napríklad oreganové kvapky. Je dobré, aby si každý sám na sebe overil efektivitu účinku prírodných pomocníkov. Pri závažnejších reakciách však určite uprednostňujem poznatky západnej medicíny,“ uzatvára imunológ.

Zaujali vás tieto články?