Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, než so svojím dieťaťom navštívite zubára

Návšteva zubného lekára s dieťaťom nemusí byť nočná mora. Pomôže aj dentálna hygiena, ktorú môžete mať za polovicu

05.07.2018

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, než so svojím dieťaťom navštívite zubára
O vyšetrení sa dopredu s dieťaťom porozprávajte. FOTO: Pixabay

1. Hovorte s deťmi

Rodič by mal dieťaťu aspoň 1 – 2 dni vopred povedať, že pôjdu k zubárovi a vysvetliť, ako to bude prebiehať. Ak ide o prvú návštevu, tak aj technické detaily. Teta alebo ujo bude mať plášť, prípadne bude oblečený v bielom/zelenom, bude mať rúšku na ústach... Budeš sedieť vo veľkom kresle, ktoré sa hýbe hore-dolu, budú tam svietiť silné svetlá... Je dôležité, aby dieťa vedelo, čo ho čaká a nebolo potom zaskočené. Môžu si to aj „nacvičiť“, zahrať sa na zubára, dieťa by sa malo ocitnúť okrem úlohy pacienta aj v úlohe zubného lekára, aby malo pocit kontroly, a tým väčšej istoty.

2. Sila dobrej skúsenosti

Výskum tiež ukazuje, že čím je dieťa mladšie pri prvej návšteve zubára, tým menšia šanca je, že sa neskôr bude báť. Preto by malo teda začať chodiť k zubárovi čím skôr, možno ešte aj vo veku, keď by to úplne nepotrebovalo, ale ide s rodičom alebo starším súrodencom napríklad na jeho preventívnu prehliadku a vidí ako rodič so zubárom spolupracuje a ako to dobre zvládne. Prvú preventívnu prehliadku by dieťa malo absolvovať už v 1. roku života, a to pravidelne každých 6 mesiacov.

Pozitívnou skúsenosťou môže byť aj návšteva dentálnej hygieničky. Dieťa sa naučí, ako sa správne starať o zúbky. Čisté zúbky sa nekazia a nebolia! Objednajte vaše dieťatko na dentálnu hygienu a Všeobecná zdravotná poisťovňa za vás zaplatí polovicu.

3. Raz vidieť je lepšie ako viackrát počuť

V príprave sa dajú použiť aj detské knižky s touto tematikou, prípadne si spolu s rodičom na internete pozrieť video alebo rozprávku na túto tému.

4. Neprenášajte svoj strach na deti

Príprava sa však začína ešte oveľa skôr ako pár dní pred návštevou zubára. Veľmi dôležité je to, ako o zubárovi rodičia rozprávajú – či napríklad pred dieťaťom niekomu opisujú svoj vlastný nepríjemný až hororový zážitok od zubára, alebo či dieťa zubárom strašia, keď si nechce umývať zuby. Výskumy ukazujú, že strach zo zubára je vyšší u detí, ktorých rodičia majú tiež strach zo zubára.

5. Nechoďte k zubárovi až vtedy, keď zub bolí

Je dobré, keď má dieťa za sebou pár bezbolestných preventívnych prehliadok, nie je dobré, keď hneď prvá návšteva je spojená s nepríjemným vŕtaním.

6. Prineste si kúsok domova

Ak rodič vie, že sa dieťa nevyhne nepríjemnému zákroku, mal by mu to tiež vopred povedať a môžu spolu vymyslieť, čo si zoberie dieťa so sebou k zubnému lekárovi, čo by ho tam mohlo zabaviť, alebo čo by mu mohlo pomôcť. Môžu si napríklad priniesť loptičku, ktorú dieťa bude v ruke držať a stláčať, alebo si môžu doniesť knižku, ktorú mu tam rodič bude čítať, alebo z telefónu pustiť kúsok obľúbenej rozprávky.

7. Hovorte pravdu

Rodič by určite ani v dobrej viere nemal dieťaťu klamať. Nebude to vôbec bolieť. Ináč sa môže dieťa cítiť zradené, ak zákrok nakoniec predsa čo i len trochu bolí.

8. Odbúrajte úzkosť

Ak dieťa už má za sebou nepríjemné zážitky u zubára a veľmi sa bojí, rodič mu môže pomôcť tým, že s dieťaťom nacvičí krátke jednoduché relaxačné techniky, ktoré môžu potom spolu použiť aj bezprostredne pred návštevou lekára alebo počas nej.

9. Buďte tam

Je dobré, ak rodič dieťa uistí o tom, že rodič bude môcť celý čas byť pri ňom, prípadne že mu dieťa bude môcť sedieť na kolenách, alebo ho aspoň bude môcť držať za ruku.

10. Dohodnite si signál

Keď dieťa bude mať pocit, že nevie zniesť bolesť, alebo potrebuje pauzu, dohodnite si spolu s ním a zubným lekárom jasný signál. Napríklad vztýčený palec. Takto bude mať pocit, že má situáciu pod kontrolou.

Zaujali vás tieto články?