Dominika Kavaschová: Nešťastným ľuďom sa snažím vyhýbať

Redakcia Rozhovor 05.10.2018

„Ocenenia už pre mňa nie sú dôležité,“ hovorí talentovaná herečka Dominika Kavaschová.

Dominika Kavaschová je akčná žena. Relax spojený so zábavou a dobrodružstvom je pre ňu to pravé. FOTO: TV Markíza.

Je talentovaná a už ako veľmi mladá sa stala členkou Slovenského národného divadla. Dvojnásobná držiteľka divadelného ocenenia DOSKY Dominika Kavaschová (29) tvrdí, že divadlo už nie je jej vášňou a koníčkom, ale predovšetkým prácou. Nadhľad a odstup si udržuje aj vďaka stretnutiam na pive s priateľmi. Radosť jej robia viaceré športy, ale aj pohľad na vodu či na hory.

Dominika, pochádzate z východu Slovenska. U vás doma sa vraj vždy veľa spievalo a tancovalo. Viedli vás rodičia k umeniu už od ranného veku?

Myslím si, že ma rodičia cielene neviedli k ničomu konkrétnemu. Prišlo to tak prirodzene. Pochádzam z veľkej rodiny, kde boli neustále nejaké oslavy a svadby. Moja rodina sa rada zabáva. Vzťah k hudbe sa u nás so sestrou vyvíjal neskôr. Náš otec mal kapelu, s ktorou mnohokrát skúšali u nás v obývačke. S Jankou sme tancovali a spievali na chodbe. Poznali sme celý repertoár otcovej skupiny. Navyše mám veľa bratrancov a sesterníc. Ako deti sme sa často stretávali a hrali sme našim rodičom a starým rodičom divadlo.

Vaša sestra vyštudovala psychológiu. Toto povolanie vás nikdy nelákalo? Predsa len aj ako herečka musíte byť empatická...

Som empatická, no zrejme až priveľmi. Preto nemôžem robiť povolanie psychologičky. Dokážem s iným človekom tak precítiť jeho problém, že ma to potom až priveľmi zaťažuje. Ak mám byť úprimná, dokonca nevyhľadávam okolo seba ani nešťastných priateľov. Rada im pomôžem, no ak si môžem vybrať, som radšej obklopená veselými a radostnými ľuďmi.

„Ceny už pre mňa nie sú dôležité," tvrdí herečka Dominika Kavaschová. FOTO: TV Markíza

V pomerne mladom veku ste sa dostali do činohry SND, získali ste dvakrát ocenenie DOSKY. Bola to pre vás od začiatku veľká výzva? Kto z kolegov vám pomáhal a inšpiroval vás v úplných začiatkoch?

Najprv som získala DOSKY ako Objav sezóny. Pred rokmi ma to veľmi potešilo. Ako študentka som o tom snívala. Keď ma prijali do Slovenského národného divadla, tak som naskúšala pomerne náročnú hru Mojmír. Opäť som získala ocenenie DOSKY. Potešili ma ešte viac ako po prvýkrát, pretože som stvárnila náročnú postavu. V každom prípade dnes už ceny a ocenenia nie sú pre mňa také dôležité. Materiálna cena nikdy nevypovedala o tom, čo sme ako zahrali. Každý máme iné pocity, páčia sa nám iné veci a rozdielne veci sa nás vedia dotknúť. Divadlo tiež už nerobím ako moju vášeň, či hobby. Beriem ho ako svoju prácu. Nie som tým taká pohltená a už ním tak nežijem. Získala som potrebný nadhľad. Keď ma prijali do divadla, bola som nesmierna šťastná a na seba hrdá. Mala som pocit, že som niečo dokázala. No, vtedy som naozaj pre divadlo žila a dýchala. Zároveň som pociťovala strach, či to zvládnem. Zatiaľ sa mi, našťastie, darí a uvidíme, čo bude ďalej. A či mi niekto pomáhal alebo ma inšpiroval? Necítim za tým konkrétnu osobu. Skôr učenie, rôzne situácie, ale aj vplyv okolia. Všetko akosi so všetkým súvisí. 

V Hre Vejár si zahrala s Gabikou Dzúrikovou. FOTO: Archív SND

Gabika Dzúriková v nedávnom rozhovore pre náš portál povedala, že má z divadla zranenia ako vojak. Aké sú vaše skúsenosti z fyzicky náročných predstavení v SND?

Mala som zapálené kolená z klimatizácie a z únavy. Takisto som mala opotrebovanú a poškodenú šľachu na nárte, až mi vŕzgala. Mala som nalomený alebo zlomený palec na nohe. Stalo sa mi to samozrejme počas predstavenia. Zistila som to až vtedy, keď sa kolega zadíval na moju nohu. Vedela som, že sa stalo niečo nedobré. Bála som sa na nohu doslova pozrieť. Keď je herec na javisku v zápale hry, tak necíti žiadnu bolesť, ako keď je v pokoji. Až keď sa zastaví, uvedomí si, čo sa deje s jeho telom.

Dominika sa vo voľnom čase venuje jóge. FOTO: TV Markíza
Venujete sa jóge. Ako vám konkrétne pomáha?

Jóga je fantastická! Nielen, že ma dostáva do fyzickej kondície, ale je to aj spôsob života, uvažovania a vnímania svetu a ľudí okolo seba. Pomáha mi získavať nadhľad, mier, lásku, pokoj a istú rovnováhu. Momentálne mám s jógou pauzu, pretože mám preťažené zápästie. V súčasnosti tancujem spoločenské tance. Tento druh pohybu vo mne vzbudzuje ženskosť a radosť. Všetko má niečo do seba.

Predstavenia v divadle si vyžadujú veľkú dávku energie. Máte aj iné druhy pohybu okrem jógy, ktoré vás udržujú fit?

Mám samozrejme rada aj iné športy. Je to už spomínaný spoločenský tanec, beh a plávanie. Navyše chodievam ku kamarátom na rôzne cvičenia. Nedávno som si vyskúšala cvičenie s názvom movement. Bolo to úžasné, skvelé a náročné. Veľa sa cvičí na rukách, je to dobré na spevnenie a silu. Všetkým to vrelo odporúčam. 

Dominika Kavaschová s Jánom Kolením v hre Antigona. FOTO: Ctibor Bachratý
Predstavenia musia byť aj veľkým adrenalínom. Ako sa potom doma upokojíte pred spánkom? Zaspíte okamžite, alebo to chce nejaký čas a rituály?

Rada zájdem na pivo s priateľmi. Vtedy vypnem a rozprávame sa o úplne niečom inom ako o herectve. Keď prídem domov, tak si rada pozriem nejaký seriál. Ideálne sitcom, aby som sa pri ňom aj nasmiala.

Ako sa staráte o svoje zdravie? Ktoré zásady dodržujete?

Snažím sa zdravo a pozitívne myslieť. Cítiť lásku a vďačnosť k svojmu telu. Snažím sa ho podporovať pravidelným pohybom a zdravou stravou.

Keď je herec na javisku v zápale hry, necíti žiadnu bolesť.

Akú rolu vo vašom živote majú preventívne prehliadky. Ktorých lekárov navštevujete pravidelne?

Mnohokrát navštívim lekára až vtedy, keď je niečo akútne. Našťastie sa to nestáva často. Choroby sa snažím prekonávať bez antibiotík, rôznymi olejmi a tinktúrami. Snažím sa pravidelne dopĺňať rôzne vitamíny a minerály.

Divadlo už berie ako svoju profesiu, nie ako vášeň, či hobby. FOTO: Ctibor Bachratý

Aký druh stravovania je vám najbližší? Ste vegetariánka, alebo jedávate úplne všetko?

V poslednom období veľmi nemám vzťah k mäsu. Dám si ho doma, ak ho pripraví niekto z mojej rodiny. Inak v Bratislave mäso v reštauráciách nekonzumujem. Maximálne dám prednosť rybám. Snažím sa jesť veľa zeleniny a ovocia. Milujem pohánku, ryžu a rozmixované polievky. Konkrétne diéty nedržím. Snažím sa fungovať bez pečiva a cukru. No, samozrejme, nie vždy sa mi to podarí dodržať. Po novom sa snažím výrazne obmedzovať solenie.

Dominika Kavaschová najradšej relaxuje v prírode. FOTO: TV Markíza

Ako relaxujete mimo práce? Čo vám robí najväčšiu radosť?

Milujem pobyt pri vode alebo v prírode. Rada sa bláznim v jazere alebo pri mori. Rovnako zbožňujem pohľad na hory. Som akčný typ človeka. Mám rada výlety, spoznávanie nových miest a ľudí. Celý deň strávený u mňa doma pre mňa znamená stratu času. Relax spojený s nič nerobením pre mňa nie je dokonalým oddychom. Oveľa zaujímavejší je pre mňa relax spojený so zábavou a dobrodružstvom. Potrebujem mať pocit, že žijem a rastiem. V tomto smere sa cítim ako malé dieťa, ktoré sa chce večne smiať a zabávať.

Choroby sa snažím prekonávať bez antibiotík, rôznymi olejmi a tinktúrami.

Vaša profesia je bohatá na rôzne vzruchy či emócie. Čo vás dokáže upokojiť a trochu sa stíšiť?

Je to akési uvedomenie. Uvedomenie, že nič nie je až také dôležité. Ani vzťahy, či popularita. Naučila som sa nezapájať sa do ničoho, z čoho mám zlý pocit a cítim negatívnu energiu.

V zápale hry na javisku, necíti žiadnu bolesť. FOTO: Braňo Konečný

Na prvý pohľad sa zdá, že žijete veľmi zdravo. Máte aj nejaké neduhy, či veci, s ktorými spokojná veľmi nie ste?

Netuším. Zrejme nemám v živote nič také, čo by som vedela nazvať neduhom. Možno je to moja lenivosť. Nie je to lenivosť typu, že by sa mi niekam nechcelo ísť. Skôr, že sa mi nechce upratovať, umyť riady, alebo ísť niečo vybaviť. Snažím sa však na tom pracovať a zmeniť to.

Nakoľko je pre vás popri náročnej profesii podstatný súkromný život? Funguje u vás isté prepojenie, teda, ak ste šťastná v súkromí, darí sa vám aj na javisku alebo na pľaci?

Súkromný život je pre mňa prioritou. Moji priatelia, moja láska, záľuby, rodina a blízki. Žijem z toho. Musím potvrdiť, že keď som šťastná a zamilovaná v súkromí, všetko mi príde krásne radostné a jednoduché. Ak som smutná, tak ma ani práce veľmi nebaví. Tieto veci dokážem na sebe vnímať. Niekedy mám zase neutrálne obdobie. Vtedy to všetko okolo mňa nejako je a funguje to úplne samo.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera
  • Logo partnera
  • Logo partnera