Baša Števulová: Nechcem drahé kabelky, investujem do kvalitnej stravy

Redakcia Rozhovor 22.10.2018

„Nie vždy sa mi darí dodržiavať striktné stravovacie návyky. Ľudia s autoimunitnými ochoreniami by si ale mali dávať extrémny pozor na to, čo jedia,“ tvrdí snoubordistka, ktorá trpí príznakmi podobnými psoriáze.

FOTO: Archív B.Š.

Barbora Števulová patrí medzi naše najúspešnejšie snoubordistky. Počas športovej kariéry precestovala svet a dodnes ďakuje rodičom, že ju viedli odmalička k pohybu. Roky ju trápia príznaky podobné psoriáze a bojuje s nimi prostredníctvom zdravej stravy, do ktorej je ochotná investovať nemálo peňazí. So synom cestovala k moru, keď mal len desať dní a tvrdí, že cestovanie by nemalo v prvom rade rodiča stresovať, inak sa stratí celkový pôžitok z tejto činnosti. 

Patríte medzi naše najúspešnejšie športovkyne. So športom ste začínali už v rannom detstve. Od plávania, cez lyže ste sa napokon dostali až k snoubordingu. Čo vás naučili roky športovania?

Myslím si, že na Slovensku máme veľmi veľa extrémne šikovných športovkýň, o ktorých sa poriadne ani nevie. Takže nálepku najúspešnejšia by som si asi nedávala, aj keď sa to samozrejme super počúva (smiech). Som naozaj veľmi vďačná svojim rodičom, že mi dovolili a umožnili športovať najviac ako to len išlo. Nechcem degradovať štúdium, ale snoubording, respektíve šport ako taký spojený s cestovaním a všetkými zážitkami mi dal do života toho oveľa viac. Človek sa naučí nielen cudzie jazyky, ale aj poriadnej samostatnosti a disciplíne. Deti by k športu mali byt jednoznačne vedené, no rozhodne by sme ich do športu nemali nútiť.

Na hory Baša chodieva s rodinou pravidelne. FOTO: Archív B. Š.

Cestovali ste po svete, roky ste mávali intenzívne tréningy, mali ste aj rôzne doplnkové športy. Hoci ste boli opatrná, zranenia sa nevyhli ani vám. Čo všetko vás počas kariéry postretlo?

Musím sa priznať, že som našťastie nikdy nič nemala zlomené. Počas kariéry som však samozrejme mala veľa rôznych nepekných pádov. Ten najhorší z nich skončil pred pár rokmi pomerne škaredo rozbitou hlavou, pričom som mala naozaj obrovské šťastie v nešťastí.

Venovali ste freestylu, v lete ste snoubord menili za surf. Aký účinok majú tieto dva športy na postavu? 

Priznávam, že takúto otázku som za tie roky veru ešte nedostala. Zrejme by sme nemali chcieť vykonávať šport primárne kvôli tomu, že chceme schudnúť. Športujeme hlavne preto, aby sme sa cítili lepšie nielen fyzicky, ale hlavne psychicky.

V lete sa snaží hľadať destinácie, kde sa dá surfovať. FOTO: Archív B. Š.

Posledné obdobie vás zamestnáva najmä materstvo. So synom Tobiášom ste neustále spolu. Aké bolo vaše tehotenstvo? Ste za to, aby sa ženy počas tehotenstva hýbali a športovali?

Tehotenstvo som mala výborné a rovnako aj samotný pôrod. Avšak veľmi som necvičila, lebo som mala nejaké zdravotné problémy a popravde som nechcela nič riskovať. Samozrejme, že som sa hýbala. Všetci vieme, že tehotenstvo nie je chorobou a žiaden pohyb mu neuškodí. Každá z nás počas deviatich mesiacov prežíva iné pocity a sama najlepšie vie, čo môže robiť a naopak, čo radšej nie.

Stíhate počas materskej dovolenky aj športovať? Ktoré ďalšie športy máte okrem surfingu a snoubordingu v obľube?

Všetko v živote je o prioritách. So synom som 24 hodín denne každý deň v týždni. Keď mám konečne hodinu či dve pre seba a Tobčo je s babinou, tak utekám nakúpiť alebo porobím, čo normálne pri ňom nestíham. Priznávam, že s cvičením to v poslednej dobe celkom zanedbávam. Rozhodne sa to však chystám napraviť (smiech).

Nechcem degradovať štúdium, ale snoubording mi dal do života toho oveľa viac.

Celý život ste športovali. Ako sa staráte o svoje zdravie a prevenciu?

Uvedomujem si, že strava je základom všetkého. Dávam si veľmi pozor na to, čo jem. Ak som schopná do niečoho poriadne veľa investovať, tak to určite nie sú drahé kabelky a iné hlúposti, ale predovšetkým kvalitné potraviny. Mäso veľmi z etického hľadiska nejeme, keď už musí byť, tak jedine lokálne z normálneho chovu. To isté platí aj v prípade vajíčok. Veľmi sa zaujímam o doplnky výživy a tie kvalitné si vždy rada zaobstarám.

Ste typom matky, ktorá poctivo dáva syna očkovať, behá po lekároch alebo to beriete tak voľnejšie?

Snažím sa všetko brať skôr športovejšie a nie smrteľne vážne. Môj syn je však úplne normálne zaočkovaný podľa očkovacieho kalendára.

V minulosti vás trápila psoriáza. Ako ste s týmto zdravotným problémom na tom dnes? Čo vám najviac pomáha?

Moje problémy sa údajne na prvý pohľad správajú ako psoriáza. Podľa mňa to však nie je úplne presne spomínaná choroba. V každom prípade s tým bojujem už trinásť rokov. Vedela som byť vyhádzaná od hlavy po päty aj rok či dva vkuse. Posledných päť rokov som sa celkom dobre držala. No potom som dostala angínu, nasadili mi antibiotiká a hneď, ako som ich dobrala, som sa začala vyhadzovať. Na prvý pohľad to mohlo pôsobiť ako alergia na antibiotiká, ale ono to tak iba vyzerá. Spúšťačom problémom podobným psoriáze u mňa bola vždy oslabená imunita, stres, či streptokoková infekcia. Super imunitu sa snažím dodržiavať prostredníctvom zdravého stravovania. To je u mňa základom všetkého. Na psoriázu mi samozrejme najviac zaberá slnko a more. Snažím sa odjakživa vyhýbať všetkým možným kortikoidom, ktoré lekári predpisujú. Nerieši to absolútne problém, iba potláča príznaky.

Baša Śtevulová dáva syna pravidelne očkovať. FOTO: Archív B. Š.

Kvôli psoriáze ste museli zmeniť aj spôsob stravovania. Ako ste zmenili stravu?

Nie vždy sa mi darí dodržiavať striktné stravovacie návyky. Je však známe, že ľudia s autoimunitnými ochoreniami by si mali dávať extrémny pozor práve na to, čo jedia. Nemali by sme jesť takzvané „nightshades". Medzi takéto potraviny patria paradajky, baklažán, paprika a zemiaky. Aj keď paradajky nadovšetko milujem, musím sa im vyhýbať. Mliečne výrobky a plesňové syry som musela obmedziť. Niektoré druhy mäsa som vylúčila a jedávam ich naozaj iba sporadicky. Ako som už spomínala, je to u mňa skôr etická záležitosť. Vyhýbam sa takisto všetkému, čo by mohlo zaťažovať pečeň. 

Máte špeciálne stravovanie aj pre vášho syna Tobiáša?

Priznávam, že ani nie. Snažím sa však, čo najviac odďaľovať jeho zoznámenie sa so sladkosťami. Nie vždy doma všetko zje. Začína byť veľmi prieberčivý a mne celkom dochádza v kuchyni fantázia. Verím, že sa cez tento problém dostaneme (smiech).

Popri materstve veľmi športovať nestíha. FOTO: Archív B. Š.

Váš partner Tomáš sa takisto venuje športu. Je to pre vás výhodou?

Sme obaja športovcami. Tomáš sa venuje jazde na bicykli, v zime obaja radi chodievame do hôr a v podstate máme obaja veľmi veľa spoločných športových aktivít. Je to super! Musím sa priznať, že mne sa celkom páči aj crossfit, ktorý mi je oveľa bližší ako klasická posilňovňa. Každý tréning, kde treba prekonávať rôzne prekážky, je výzvou. A to sa mi veľmi páči.

Športovci si vedia v živote udržať nadhľad a niektoré veci neberú priveľmi vážne. V čom je ešte podľa vás šport priaznivý na psychiku človeka?

Podľa mňa je najlepším oddychom práve aktívny oddych. Niekedy je zrejme fajn vyvaliť sa na gauč a nerobiť už vôbec nič. No prechádzka na čerstvom vzduchu v prírode nám dá oveľa viac.

Ktoré dovolenkové destinácie sú vo vašej rodine obľúbené a prečo?

Na prvom mieste budú u mňa vždy hory a je jedno, či je leto alebo zima. V lete u mňa vyhráva nejaké morské pobrežie, kde sa dá výborne surfovať. Musím však priznať, že sa nám to s partnerom ešte takto spoločne skombinovať nepodarilo. Kempovanie milujem a som ochotná venovať sa mu kedykoľvek. Tento rok sme veľa kempovali v Chorvátsku a bola to pre mňa fantastická dovolenka.

Barboru Števulovú trápia problémy podobné psoriáze. FOTO: Archív B. Ś.

Ste za cestovanie s deťmi od ranného veku?

Rozhodne! Inak by som nezobrala desaťdňového Tobča hneď na hory či k moru. Som určite za cestovanie s deťmi, no nesmie to byť pre nikoho stresujúce. Sú ľudia, pre ktorých je samotné cestovanie stresom a už vôbec si to nevedia predstaviť s malým dieťaťom. Cestovanie bolo pri mojej športovej kariére pravidelnou súčasťou môjho života. S Tomášom cestujeme pomerne často a o spoločné zážitky sa už delíme aj s naším malým škriatkom Tobiasom. Ak má dieťa niečo formovať, tak sú to zážitky a dobrodružstvá, ktoré zažíva. Aj keď si prvú dovolenku pri mori asi pamätať nebude, tie pekné momenty sa predsa len v tej malej hlavičke musia niekde zapísať.

Ako najradšej relaxujete? Ako si predstavujete dokonalý relax?

Práve teraz by som čítala veľmi rada knihu, ktorú mám rozčítanú (smiech). No musím dokončiť tento rozhovor a pustiť sa do ďalšieho. Doma s Tobčom toho veľa nenarelaxujem. Každá voľná chvíľa, ktorú mám len pre seba, mi je veľmi vzácna.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera
  • Logo partnera
  • Logo partnera