Výživa

  1. Vysoký cholesterol

    Otázka • 23.06.2018 • Rudolf

    Mám 30 rokov. Bol som na všeobecnej preventívnej prehliadke a lekárka mi dala spraviť aj krvný rozbor na cholesterol, pretože som fajčiar. Vyšiel mi zvýšený 5,4. Nerozumiem tomu. Nestravujem sa nijako zle, denne jem aj zeleninu, dám si občas slaninu, alebo klobásu. Nie je to však môj denný jedálniček. Ráno zväčša jedávam cereálie s ovocím a polotučným mliekom, obed mám v práci bežný z jedálne, priebežne jedávam ako hlavné jedlo aj šaláty, určite nejem denne vyprážané. Večere mávam zväčša suché. Ako je možné, že mám zvýšený cholesterol? Mal by som upraviť stravu? Je pravda, že veľmi nešportujem, ale raz týždenne hrávam ping-pong. Čo mám robiť? Hrozí mi niečo?

    Odpoveď • 25.06.2018 • Mudr. Alžbeta Béderová

    Hladina celkového cholesterolu 5,4 mmol nie je žiadna „tragédia“. Je to len mierne nad odporúčanú veľmi prísnu hodnotu 5,0. Vo vašom prípade by som  jednak po čase vyšetrenie zopakovala a hlavne by som analyzovala aj ostatné lipidové parametre – triglyceridy, a jednotlivé frakcie HDL , čiže dobrý cholesterol a LDL  rizikový cholesterol. Hodnota len celkového cholesterolu ešte nič nešpecifikuje. Okrem toho je potrebné zohľadniť aj iné limitujúce faktory, napríklad genetickú záťaž, a poruchy štítnej žlazy... Vaše stravovanie tak ako ho popisujete je v poriadku, je tam dosť zeleniny. Len informácia o studených večeriach môže byť problémom, ak by to boli údenárske výrobky s vysokým obsahom skrytého nasýteného tuku. Vhodné by bolo aspoň raz v týždni konzumovať ryby pretože obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré lipidové parametre upravujú.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  2. Dcéra neraňajkuje

    Otázka • 24.06.2018 • Petra

    Dobrý deň. Moja 12-ročná dcéra prestala raňajkovať. Dlho jej trvá kým sa ráno vychystá do školy a potom vlastne až desiatuje. Tvrdí, že hladná nie je. Je to v poriadku? Nemôže si uškodiť, keď je „vo vývine“?

    Odpoveď • 26.06.2018 • Mudr. Alžbeta BéDerová

    Raňajky sú prvé jedlo po 10 hodinovom lačnení a musia zabezpečiť energiu, tekutiny a  živiny pre mozgovú činnosť – koncentráciu,  prijímanie nových informácií, pamäťové schopnosti a kapacitu a vyššiu výkonnosť v dopoludňajších hodinách. Raňajky majú zabezpečovať 20% z celodenného príjmu energie a živín u detí je to približne 400 kcal. Dieťa v dopoludňajších hodinách podáva najväčšie duševné výkony a tieto sú podstatne náročnejšie na kvalitu živín, ako výkony fyzické. Mozog, ak má nové informácie prijímať, spracovať, uchovať a zároveň sa regenerovať,  potrebuje energiu a dôležité stavebné aj ochranné živiny. Ak dieťa hladuje, zníži sa hladina glukózy v krvi, a je podráždené a nesústredené. Bolesti hlavy a malátnosť sú výsledkom aj nedostatočného prijímania tekutín.  Po rannej hygiene nasledujú raňajky zjedené v pohode bez časového stresu. Ideálny je mliečny nápoj, celozrnné pečivo s nátierkou – syrová, tvarohová, bryndzová, vajíčková, sardinková, tuniaková, drožďová, výnimočne plátok kvalitnej šunky a vždy spestrené čerstvou zeleninou v dostatočnom množstve.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  3. Probiotiká

    Otázka • 24.06.2018 • Tatiana

    Dobrý deň, všade čítam, že treba jesť probiotiká, že v čreve je základ imunity. Kúpila som ich deťom, ktoré chodia do škôlky.  Kvapkám im ich, ale už na druhý-tretí začali mať výrazné plyny a aj ich prehnalo. Treba vydržať? Je to nepríjemné. Moja neter po nich (iná značka) veľmi grgá. Má to súvis? A majú sa teda naozaj občas podávať tie v kvapkách (respektíve v tabletkách) alebo stačí, keď budú jesť jogurty, prípadne zakysanku? Ak to stačí z potravy, treba, aby to jedli každý deň a koľko? 

    Odpoveď • 27.06.2018 • Mudr. Alžbeta béderová

    Dojčatá a malé deti, ktorým črevná mikroflóra dozrieva až do dvoch rokov, sú voči chorobným baktériám zvlášť citlivé, pretože ich imunitný systém ešte nie je celkom zrelý a funkčný. Taktiež starší ľudia, dlhodobo chorí a rekonvalescenti majú oslabený organizmus a teda aj funkčnosť imunitného systému. Pomocou stravy však môžeme aktivitu črevnej mikroflóry zlepšiť. K tomu nám poslúžia kyslomliečne výrobky obsahujúce probiotické živé kultúry. Ich pôsobením sa posilní imunitný systém, optimalizuje sa aktivita čriev v zmysle prevencie hnačkovitých stavov, ale tiež  úpravy zápchy,  ktorá je významný rizikový faktor rakoviny hrubého čreva. Probiotiká znižujú hladinu cholesterolu v sére, čím sa uplatňujú aj v prevencii srdcovo-cievnych ochorení a odporúčajú sa tiež ľuďom trpiacim na laktózovú intoleranciu, ktorí neznášajú konzumáciu mlieka. Všetky uvedené pozitíva by nás mali inšpirovať ku dennej konzumácií kyslomliečnych výrobkov. 

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  4. Detox organizmu

    Otázka • 22.07.2018 • Zlatica

    Som zdravá, jem striedmo a športujem minimálne 5 krát do týždňa po 30 minút. Napriek tomu sa na mňa nalepil kilogram navyše, ktorý mi však prekáža. Rada by som vyskúšala aspoň raz týždenne takzvaný pitný deň, či jednodňový detox. V prípade, že mám lekárske vyšetrenia pozitívne, je dobré si dať raz týždenne prečisťovací deň? Akú formu mi odporúčate?

    Odpoveď • 24.07.2018 • Mudr. Alžbeta béderová

    Jeden odľahčovací deň v týždni je ideálny spôsob na ozdravenie výživy.  Vylúčené sú rizikové potraviny ako mäso, vnútornosti, tuky, vyprážané jedlá a alergizujúce potraviny. Zníži sa energetický príjem, preferujeme ovocie a zeleninu najlepšie v surovej forme. Sú nízkokalorické, obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny, flavonoidov a enzýmov. Sú to živiny ktoré zlepšujú trávenie a hlavne stimulujú črevnú pasáž, čím sa organizmus zbavuje rizikových látok, odpadových metabolitov, čo je mimoriadne dôležité v prevencii obezity, diabetu a ďalších civilizačných ochorení – srdcovocievnych a onkologických. Prísnejšie formy keď sa prijíma len voda, bylinkové čaje, ovocno-zeleninové šťavy, by nemali trvať viac ako 1 až 3 dni. Miernejšia forma môže byť realizovaná aj dlhšie. Dlhodobé pôstenie však nie je správne. Pri fyzickej aj psychickej práci sú totiž dôležité všetky živiny, vrátane tukov, ktoré sú hlavným energetickým zdrojom a nosičom liposolubilných vitamínov A,D,E,K a tiež bielkovín, ktoré sú nevyhnutným stavebným materiálom.  Aj tu platí, že menej je niekedy viac. Z pohľadu správnej výživy je teda jeden takýto deň v týždni vítaný. Ešte pozitívnejšie treba hodnotiť ak je každodenná strava bohato doplňovaná zeleninovými prílohami, šalátmi, ovocím, v objeme 400-500 g denne. Pravidelný a dostatočný prísun všetkých ochranných látok má optimálny efekt na zdravie.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  5. Diéta pre celiatika

    Otázka • 14.07.2018 • Jozef

    Som celiatik a už dlho dodržiavam diétu. Jem pomerne zdravo, no neodpustím si rôzne druhy skladkostí. Mám nadváhu asi 20 kilogramov a pohyb mám tiež obmedzený, pretože ma trápia problémy s kolenami a tým pádom môžem len na bicykel, alebo sa môžem venovať plávaniu. Chcel by som schudnúť, no mám tesne pred šesťdesiatkou a už mi to nejde tak ľahko ako predtým. Čo by ste mi odporúčali aj na možnosti pohybu, ktoré v súčasnosti mám?

    Odpoveď • 23.07.2018 • MUDR. Alžbeta Béderová

    Žiadne krátkodobé, časovo limitované extrémne diéty ako kapustová, ryžová a vajíčková nemajú trvalý efekt. Ak chcete stabilne schudnúť, treba výrazne obmedziť sacharidové prílohové časti. To znamená chlieb, pečivo, zemiaky, ryžu, knedlíky, cestoviny a nahradiť ich vyšším príjmom zeleninových príloh. Zelenina je základom každej rozumnej redukčnej diéty. Je nízkokalorická ale bohatá na ochranné živiny. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny, flavonoidov a enzýmov. Sú to živiny ktoré zlepšujú trávenie a hlavne stimulujú črevnú pasáž, čím sa organizmus zbavuje rizikových látok, odpadových metabolitov,čo je mimoriadne dôležité v prevencii obezity, diabetua ďalšíchcivilizačných ochorení – srdcovocievnych a onkologických.Ďalej okrem sladkostí je potrebné obmedziť príjem nasýtených tukov, ktoré sú prítomné v údenárskych produktoch, bravčovom mäse a vysokotučných syroch. Sladkosti sa pokúste nahradiť sušeným ovocím, nie však kandizovaným.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  6. Sladkosti a pleť

    Otázka • 24.07.2018 • Lívia

    Jedávam pomerne zdravo. V mojom jedálničku nechýba chudé mäso, zelenina a ovocie, či jogurty. Raz za čas mám ako každá žena chuť na sladké. No akonáhle zjem horalku, či podobnú sladkosť, tak sa vyhádžem na čele. Môže to byť singál, že môjmu organizmu sladkosti skrátka nevyhovujú a vyrážky sú iba signálom, že by som ich nemala konzumovať? Aká je zdravšia alternatíva, ak ma prepadne obrovská chuť na sladké?

    Odpoveď • 25.07.2018 • Mudr. Alžbeta Béderová

    Vhodné by bolo vyšetrenie, či nemáte alergiu na niektorú zložku prítomnú v sladkých pochutinách keďže sa kožná reakcia dostaví bezprostredne po ich skonzumovaní. Nezanedbateľný je aj fakt, že pri vyššom príjme cukru pleť trpí, je mastnejšia a vyššia je aj tvorba akné. Tieto produkty ako keksíky, sušienky tatranky, horalky, kroasanty okrem cukru obsahujú rôzne prídané látky - arómy, stabilizátory, farbivá a tiež trans-mastné kyseliny, ktoré sú prítomné v použitých  margarínoch. Tieto sú napríklad príčinou dyslipidémií a sú pri vzniku civilizačných ochorení rizikovejšie ako tuky nasýtené. Namiesto horalky si dajte čerstvé ovocie alebo ovocie sušené. Občas je vhodná aj malá kocka horkej čokolády s vysokým obsahom kakaovej zložky, ktorá má antioxidačné benefity.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  7. Redukcia stravy u tínedžerky

    Otázka • 24.07.2018 • Denisa

    Moja dcéra je v puberte a prehrabuje sa v jedle. Všimla som si, že si často ráta kalórie a redukuje stravu. Bojím sa, aby táto pubertálna záležitosť neprerástla do porúch príjmu potravy. Ako ju mám usmerniť, aby sa stravovala primerane? Hmotnosť má našťastie normálnu, ale chcem, aby jedla dobre...

    Odpoveď • 14.08.2018 • Mudr. Alžbeta Béderová

    V poslednom období sa u čoraz mladších dievčat, takmer detí, významne uplatňuje negatívny vplyv množstva súťaží krás, filmu či televízie, ktoré nie formujú, ale deformujú názory mládeže na ideál krásy a na veku primeraný, optimálny spôsob výživy a životosprávy. Pre dievčatá v pubertálnom veku je typické, že sú pre ne vzorom často až extrémne vychudnuté modelky. Tie však veľmi často trpia na poruchy príjmu potravy, ktoré začínajú ortorexiou a postupne sa problém prehlbuje až do anorexie, či bulímie. Ortorexia je prehnaná posadnutosť zdravým stravovaním.  Stupňujúca sa forma môže významne ohroziť zdravotný stav. Obmedzený výber potravín je príčinou, že časom začnú chýbať viaceré ochranné a stavebné živiny a časom vedie až k anorexii. Pri rozvinutej anorexii telesná hmotnosť neraz extrémne klesne, ale dievčatá majú napriek tomu permanentný strach z obezity a subjektívny pocit, že nie sú dostatočne štíhle. Nedostatočný príjem stravy navyše kombinujú s vynúteným zvracaním či užívaním preháňadiel a diuretík, čím dochádza k nadmerným stratám nielen tekutín, tráviacich štiav, ale aj mnohých elektrolytov, hlavne draslíka, čo často vedie ku kŕčovitým stavom a celkovému rozvratu vnútorného prostredia.  Ochorenie má aj mnohé ďalšie komplikácie. Pomerne skoro sa dostavia poruchy menštruačného cyklu končiace amenoreou, čiže  úplnou stratou menštruácie. Častá býva zápcha, pretože príjem stravy je nedostatočný a nepravidelný. Organizmus je dehydrovaný, krvný tlak je nízky, činnosťou srdca je spomalená, časté sú preto závraty, až kolapsy.  Trpezlivo vysvetlite dcére, že najdôležitejšie je zdravie, nech si sama vyberie, čo jej máte pripraviť, čo by jej chutilo. Potom však trvajte na tom, aby primeranú porciu skonzumovala. Majte problém pod kontrolou, aby skutočne neprerástol do chorobnej anorexie.

     

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  8. Širší pás a stravovanie

    Otázka • 24.09.2018 • Oľga

    Dobrý deň. Moje BMI je v absolútnej norme. Vyšiel mi však trošku vyšší pomer v spojení medzi pásom a bokmi. Dá sa štíhlosť pásu upraviť aj vhodnejšou stravou? Športujem a jem pomerne zdravo, ale rada by som mala aj tento výsledok v norme.

    Odpoveď • 27.09.2018 • Mudr. Alžbeta Béderová

    Podstatné je, že máte primeranú hmotnosť o čom svedčí BMI, ktorý je v norme. Pomer pás- boky by u žien nemal byť vyšší ako 0,8. Pokiaľ sa tuk ukladá vo zvýšenej miere v oblasti pása upravíme výživu – obmedzíme tučné jedlá, údeniny, sladké a slané pochutiny, prílohové časti na báze škrobu a výrazne preferujeme zeleninu, ktorá je nízkoenergetická a pritom robí pocit sýtosti. Navyše významne obohacuje organizmus o ochranné živiny – vlákninu, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, enzými a flavonoidy ... Všetko sú biologicky aktívne nutrienty, ktoré upravujú tráviace pochody a lipidový metabolizmus  Nevyhnutnosťou je aj dostatočná pohybová aktivita a špeciálne cviky na oblasť drieku.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  9. Ovocie a sladké doobeda

    Otázka • 24.09.2018 • Jarka

    Viackrát som čítala, že sladké jedlá, sladkosti, alebo ovocie je dobré jedávať doobeda. Ráno v práci potrebujem mať energiu a rôzne ovsené kaše s ovocím mi robia dobre. No, niekedy poobede mám chuť aj na sladké, teda na rôzne tyčinky, či cheesecake. Prečo je dobré konzumovať sladké jedlá doobeda?

    Odpoveď • 28.09.2018 • Mudr. Alžbeta Béderová

    Sladkosti sú hlavným zdrojom sacharózy – teda rýchlych cukrov a rýchlej energie. Preto je vhodný konzum dopoludnia kedy podávame najintenzívnejšie psychické a fyzické výkony. Popoludní by sme mali už len relaxovať a preto prísun sladkostí a teda rýchlej energie nie je tak aktuálny. Ak však dostanete chuť na niečo sladké vhodnejšie ako keksíky alebo tyčinky je napríklad čerstvé alebo sušené (nie kandizované) ovocie. Do úvahy pripadá aj malý kúsok horkej čokolády. Horká čokoláda   s vysokým obsahom kakaa nad 70% obsahuje veľké množstvo  antioxidantov, ktoré chránia pokožku, oči, mozog pretože tlmia proces starnutia. Má antidepresívne účinky zmierňuje úzkosť a navodzuje príjemnú náladu. Čokoláda má vysoký podiel magnézia, vitamínu B, ktorý priaznivo pôsobí na kožu a nervy, kalcium pre pevné kosti a železo pre lepšiu krvotvorbu. Výsledky mnohých výskumov dokazujú, že čokoláda chráni srdce a cievy. Znižuje krvný tlak, riziko infarktu, upravuje lipidové parametre- zvyšuje „dobrý“ a znižuje „zlý“ cholesterol, tlmí vznik krvných zrazenín. Polyfenoly pomáhajú stimulovať imunitu, chrániť pred nachladnutím, zvyšujú odolnosť proti bežným virózam.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.



Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera