Pediatria

  1. Ťažký priebeh chrípky

    Otázka • 20.06.2018 • Alena

    Dobrý deň, moja 4- ročná dcéra mala chrípku. Začalo to vysokou horúčkou do 40,2. Museli sme takmer každé tri hodiny striedať lieky od teploty, trvalo to dva dni. Potom mala jeden deň zlepšenie stavu, teploty len okolo 38. Cítila sa lepšie. Na štvrtý deň sa jej opäť pohoršilo. Znova teplota vystúpila k 40 stupňom, pridal sa suchý kašeľ a upchaté dutiny. Teploty úplne ustali asi až po siedmych dňoch. Je to normálne? Takýto priebeh chrípky? Pohotovostný lekár jej navyše predpísal Diazepam proti febrilným kŕčom, ktoré nikdy predtým nemala. Je nutné jej v budúcnosti tento liek pri teplote podávať? Ak áno, v akých prípadoch?  

    Odpoveď • 21.06.2018 • Mudr. Elena prokopová

    Dobrý deň.

    Áno, chrípka môže mať aj takýto priebeh. Chrípka je naozaj závažné vírusové ochorenie. Diazepam nebol v tomto prípade potrebný. Febrilné kŕče sa vyskytujú u detí s predispozíciou, najčastejšie vo veku 12 až 24 mesiacov. Po 6. roku života sú už zriedkavé. Vo väčšine prípadov ich vyvoláva prudká zmena teploty. Prejavujú sa zášklbmi časti, ale aj celého tela, trvajú zvyčajne niekoľko sekúnd. Vyzerajú mnohokrát hrozivo, ale vo väčšine prípadov nezanechávajú žiadne následky. Práve z týchto dôvodov sa Diazepam nepodáva preventívne. Podáva sa priamo pri výskyte kŕčov ako terapia. Preventívne len u detí s opakovanými febrilnými kŕčmi.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  2. Tuková hrčka

    Otázka • 24.06.2018 • Laura

    Môj deväťročný syn má na lakti malú hrčku. Je to taká tvrdá gulička pod kožou s priemerom asi 1,5 centimetra. Jeho lekárka tvrdí, že sa s tým nič nerobí, ale ja som nervózna. Videl to náhodou chirurg, ten vraví, že by to mohla byť podkožná tuková hrčka. Nemalo by sa ale spraviť nejaké ďalšie vyšetrenie? To vedia doktori len z pohľadu a pohmatania, že nejde o nič vážnejšie? Vraj sa to aj môže vyrezať, ale musel by byť v narkóze, z čoho mám strach. Môže to nejako ďalej rásť a spôsobovať mu problémy neskôr? Má sa to sledovať?

    Odpoveď • 27.06.2018 • Mudr. Marta Špániková

    Určite sa útvar, ktorý má váš synček na lakti, musí sledovať. Jednak jeho vývin, či nerastie, či sa nemení koža nad ním. Treba sledovať aj okolie až po podpazušie na príslušnej strane, či aj tam nie sú nejaké zmeny, zdurenie uzlín a podobne. Ak je vami pozorovaná hrčka tvrdá, môže to byť aj iná štruktúra než tuková hrčka. Záleží aj na tom, či tento útvar dieťa obťažuje. Bolí ho, obmedzuje v pohybe a podobne. K detskému chirurgovi nepotrebujete výmenný lístok od všeobecnej lekárky pre deti a dorast. Môžete jeho ambulanciu navštíviť aj bez poukázania detským lekárom. Niekedy v nejasných prípadoch odošlem dieťa na rtg príslušnej oblasti alebo sonografické vyšetrenie.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  3. Krv v stolici

    Otázka • 22.06.2018 • Simona

    Moje 5-mesačné dieťa má červenú krv v stolici. Stolicu má riedku, niekedy zelenú spenenú. Čím to môže byť spôsobené? Čítala som, že je to možno alergia na bielkovinu kravského mlieka, naša pediatrička ale tvrdí, že je to nezmysel. Na gastroenterologické vyšetrenie nás odmietla postúpiť. Poslala nás so synom už dvakrát na pohotovosť, tam spravili sono a nič nezistili. Všetko je vraj ok. Krv sa ale objavuje už druhý mesiac. Aké vyšetrenie by mal syn podstúpiť?

    Odpoveď • 24.06.2018 • Mudr. Elena Prokopová

    Dobrý deň. Krv v stolici, obzvlášť ak sa vyskytuje dlhodobo je vždy závažným príznakom a dieťa treba v tomto prípade veľmi starostlivo vyšetriť. V prvom rade treba vylúčiť „chirurgickú“ príčinu ťažkostí, preto pani doktorka urobila dobre, že vás poslala na pohotovosť. Táto príčina ťažkostí sa podľa toho čo píšete vylúčila. Krv v stolici môže byť aj príznakom alergie na bielkovinu kravského mlieka. Je možné vyšetriť špecifické protilátky v krvi, ale keďže ide o zdĺhavé vyšetrenie a čakacie doby na vyšetrenie u gastroenterológa sú dlhé, v praxi používame väčšinou takzvaný eliminačný test. Ak je Vaše dieťa dojčené, na 2-3 týždne si zo stravy vylúčte akékoľvek mlieko.  Ak je dieťa na umelej mliečnej výžive, môže vám pani doktorka namiesto mlieka, ktoré používate predpísať špeciálne dojčenské mlieko – úplný hydrolyzát (neobsahuje žiadnu bielkovinu kravského mlieka). Ak sa ťažkosti Vášho dieťatka pri diéte stratia, je diagnóza takmer istá. V týchto prípadoch je potom indikované gastroenterologické vyšetrenie, ktoré diagnózu alergie na bielkovinu kravského mlieka potvrdí.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  4. Očkovanie

    Otázka • 24.06.2018 • Zuzana

    Máme trojmesačné dieťa, v pondelok má ísť na prvé očkovanie. Cez víkend chcú prísť na návštevu starí rodičia. Dedko má herpes na perách a babka berie antibiotiká na zápal dutín. Je to bezpečné? Nemôžu ho nakaziť? Mali by dodržiavať nejaké hygienické pravidlá? Alebo radšej vôbec nechodiť? Tvrdia, že dieťa sa od nich nakaziť nemôže, že len dospelí sa môžu nakaziť od dieťaťa, keď je choré. Čo si o tom myslíte?

    Odpoveď • 26.06.2018 • Mudr. marta špániková

    K očkovaniu detí treba pristupovať veľmi zodpovedne. V našich podmienkach, keď je epidemiologická situácia zatiaľ stále priaznivá a bezprostredné ochorenie nehrozí, sa snažíme očkovať len zdravé deti. Ak by však dieťa dostalo od starých rodičov alebo kohokoľvek iného, s kým sa stretne nejaké ochorenie, nemusí sa prejaviť hneď. Dieťa je v inkubačnej dobe navonok zdravé. Bude zaočkované a ak sa neskôr vyskytnú prejavy ochorenia, nemusí byť jasné, či sa jedná o reakciu na očkovanie alebo ochorenie. Preto odporúčam, aby dieťa pred očkovaním neprišlo do kontaktu s chorým človekom. Samozrejme, že aj dieťa sa môže nakaziť od dospelého, chorého človeka.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  5. Mliečna chrasta

    Otázka • 23.06.2018 • Linda

    Dcéra má už tri roky a stále má vo vlasoch tie žlté chrastičky. Nepomáha špeciálny šampón ani salicylový olej. Vždy sa to vráti, najmä v zime. Dokedy to tak bude? Dá sa s tým niečo robiť alebo z toho vyrastie?

    Odpoveď • 25.06.2018 • Mudr. Elena Prokopová

    Dobrý deň. Žlté chrastičky vo vláskoch sú veľmi častým problémom u detí. Ide nezávažný stav – seboroickú dermatitídu, ľudovo nazývanú „mliečna chrasta“. Väčšinou sa s tým nič iné ako to, čo píšete nerobí (špeciálny šampón na mliečnu chrastu, eventuálne masť, či olej s kyselinou mliečnou, eventuálne salicylovou). Dieťa z tohto problému väčšinou „vyrastie“. Ak by boli chrastičky veľmi výrazné a spôsobovali dieťatku diskomfort, treba vyhľadať pomoc dermatológa.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  6. Modriny detí

    Otázka • 20.06.2018 • Tereza

    Mojej 4-ročnej dcére sa robia veľké modriny. Len čo sa trochu udrie, má na nohe veľký modrý fľak, ktorý postupne hnedne. Cez deň je v škôlke, chodia aj na dvor, takže väčšinou nie som pri tom a nevidím, ako sa to stalo. Ale stalo sa aj, že mala v istom období viacero takýchto veľkých modrín. Je to normálne? Nemáme sa niečoho obávať? V poslednom období sa tiež zmenilo jej správanie. Je plačlivá, ľahko sa rozruší a vybuchne hnevom...Chápem, že je to možno vývinové obdobie, ale dokiaľ je to ešte normálne a kedy treba spozornieť? 

    Odpoveď • 23.06.2018 • Mudr. Marta Špániková

    Deťom sa v tomto veku robievajú modrinky, sú neustále v pohybe, častejšie spadnú, udrú sa. Ak však vidíte, že modrinky sú častejšie ako bývali predtým a zároveň pozorujete zmenu správania dieťatka, je na mieste navštíviť lekára, povedať mu jednotlivé príznaky, ktoré na dieťati pozorujete. Je dôležité spomenúť aj niektoré detaily, napríklad nočné bolesti končatiny, nepokojný spánok, odmietaní niektorých činností alebo jedál oproti minulosti. Lekár dieťa vyšetrí a určite aj s pomocou laboratórnych vyšetrení sa odhalí príčina problémov.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  7. Prechladnutie a pomočovanie

    Otázka • 24.06.2018 • Johana

    Môj takmer trojročný ročný syn sa vždy pri každom prechladnutí keď má soplíky začne pocikávať. Už rok nemá cez deň plienku, chodí vždy včas na nočník, odplienkoval sa bez stresu. V zime prechladol, mal aj teplotu, kontrolovali moč, ten bol v poriadku. Odvtedy, ale každú nádchu sprevádza aj toto pocikávanie. Naša doktorka povedala, že také malé dieťa má ešte na pocikávanie nárok. Ja sa ale bojím, či nemá nejaký chronický zápal močových ciest. Čo by sme mali robiť?

    Odpoveď • 26.06.2018 • Mudr. Elena prokopová

    Pocikávanie u trojročného dieťatka je ešte fyziologický stav. Obzvlášť ak sa vyskytuje len občas, a to pri chorobe. Začíname ho riešiť až u detí po 4. roku života, ak sa do tohto veku nevyskytlo takzvané suché obdobie, teda obdobie bez pocikávania. Pocikávanie pri soplíku je veľmi časté. Príčinou v tomto prípade býva zväčšená nosná mandľa. Ak sa pri infekcii horných dýchacích ciest zväčší, upchá celý priestor nosohltana, dieťatko nemôže dobre dýchať, čo vyvolá kratučné doby s nedostatočným dýchaním (tzv. apnoické pauzy) najmä v spánku, pri ktorých sa dieťatko pociká. Ak sa vylúčila infekcia močových ciest, je rozumné zvážiť vyšetrenie u ORL lekára. Najmä ak sa vyskytujú často infekcie dýchacích ciest.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.



Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera